webpaz logo
جستجو

سس ولوته

مواد لازم :
آب سبزیجات : 140 میلی لیتر کره : 30 گرم آرد گندم : 30گرم خامه پرچرب : 75 میلی لیتر نمک و فلفل : به میزان لازم هویج : یک عدد ساقه کرفس : یک عدد برگ بو : یک پر پیاز : یک عدد

به نام خداوند بخشنده مهربان

سلاااممم سلاامم به همه هاراجیای عزیزم امیدوارم لبخند مهمون همیشگی لباتون باشه

امروز اینجام تا یه سس بسیار خوشمزه رو باهم درست کنیم.

پس با من همراه باشید.

سس ولوته با ماهی، مرغ، گوشت گوساله، سبزیجات و تخم مرغ اب پز شده عالی می شود.

این غذا نسخه ی ساده شده سس ولوته کلاسیک است.

وقتی فن درست کردن این سس را یاد بگیرید، تغییراتی که می توانید در ان اعمال کنید، بی پایان خواهد بود.

تهیه انواع سس ها، از ان قبیل مهارت هایی است که هر نواموز رشته اشپزی را با شور و اشتیاق راهی رستوران های حرفه ای می کند. تمام کارهای مربوط به درست کردن سس مانند کم و زیاد کردن، افزودن چاشنی و مخلوط کردن مواد لازم، مثل ازمایش های ژنتیکی پیچیده است.

در حقیقت درست کردن سس از جمله کارهایی است که یک اشپز تازه کار باید یاد بگیرد.

برخی سس ها فقط به مواد اولیه اندکی نیاز دارند که باید ان ها را ابتدا داخل تابه و سپس داخل مخلوط کن ریخت. بسیار خوب، من به شما عزیزان خواهم گفت که چگونه این کار را انجام دهیم. بعد از ان است که خواهید توانست برای تهیه برخی از سس های معروف تر و انواع فرعی ان ها مهارت پیدا کنید.

اصلا سس چیست؟

سس را مایع اصلی (به طور مثال عصاره مرغ، عصاره گوشت، عصاره ماهی، عصاره سبزیجات) در نظر بگیرید با موادی مثل موسیر، سیر، گوجه فرنگی سرخ شده و غیره طعم دارشده و با نمک و فلفل سیاه و سبزی معطر و مواد مشابه مزه دار شده است.

معمولا قبل از این که سس سرو شود، مقدار ان کم و همچنین غلیظ می شود. کم شدن مقدار بدین معناست که سس پخته شده و اب اضافه ان روی شعله زیاد تبخیر شده و با این کار غلیظ می شود و طعم شدید تری پیدا می کنند.

برخی اوقات به کمک یک صافی، سس را صاف می کنید تا تمام ذرات موجود در ان را (ساقه های جعفری و یا تکه های پیاز، را بگیرید) 

در سایر موارد همه مواد را باهم داخل مخلوط کن به صورت پوره در میاوریم.

ممکن است که این سس ها تجملی به نظر برسند  و قطعا برای تزیین تکه ای گوشت و یا ماهی به کار می روند، اما آیا واقعا درست کردن ان ها مشکل است؟ نه لزوما

پس بریم با هم این سس راحت ولی خوشمزه رو درست کنیم:


عصاره سبزیجات پیاز و کرفس و هویج و برگ بو را بگیرید و سپس ان را داخل یک قابلمه دسته دار کوچک بریزید و ان را روی شعله متوسط قرار دهید تا بجوشد.

سس ولوته

سس ولوته


کره را داخل قابلمه دسته دار متوسط بریزید و ان را روی شعله متوسط گاز قرار دهیدتا اب شود.


اجازه ندهید کره بسوزد و یا قهوه ای شود.

حالا ارد را اضافه کنید و تا زمانی که ترکیب صافی به دست اید ان را مرتب هم بزنید.

شعله را کم کنید و بگذارید 2 دقیقه بپزیدش و هرزگاهی هم بزنید.


شعله را زیاد کنید و ارام ارام عصاره سبزیجات را اضافه کنید.( مواظب باشید به اطراف نپاشد) حدود یک دقیقه و تا زمانی که سس غلیظ شود ان ها را هم بزنید.

شعله را زیاد کنید و بگذارید آب سس بسوزد. وقتی جوش امد بلافاصله شعله ان را کم کنید و بگذارید حدود دو دقیقه بپزد. هرزگاهی ان را هم بزنید.


خامه پر چرب، نمک و فلفل سیاه را بری مزه دار شدن به ان بیفزایید. قابلمه را از روی شعله بردارید. سپس روی ان کاغذ روغنی بگذارید تا از تشکیل پوسته نازک روی ان جلوگیری کنید.


اگر فراموش کردید که روی سس ولوته را با کاغذ روغنی بپوشانید و پوسته نازکی زوی سطح سس شما شکل گرفت، سس را با همزن مفتولی بزنید تا پوسته جذب سس شود.

اگر سس کمی بیش از حد پخت و کمی غلیظ شد، مقداری عصاره سبزیجات و یا خامه به ان اضافه کنید.

سس ولوته


بعد از اینکه سس ولوته کاملا خنک شد ان را در کاسه ای ریخته و در صورت دلخواه رویش را با هر سبزی ساطوری شده ای می توانید تزیین کنید. این سس ترکیب بسیار مناسبی برای استیک می باشد.

سس ولوته

آخرین آموزش ها
برترین ها
درپوش سیلیکونی 6 عددی ظروف ۱۱۹/۰۰۰