webpaz logo
جستجو

گلاب جامون

مواد لازم :
پودر شیر : 1پیمانه آرد سفید : 3 ق غ جوش شیرین : به میزان لازم کره : 1 ق چ نمک : کمی ماست : 2 ق غ روغن : به میزان لازم شکر : یک و نیم پیمانه آب : 2پیمانه پودر هل : 1 ق چ گلاب : یک ق چ زعفران دمکرده : کمی

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و درود خدمت همه دوستان عزیز و هاراجی های گل

امیدوارم حالتون خوب باشه و حسابی سر حال و قبراق باشید.

امروز در خدمت شما هستم با یه دسر خیلی شیرین و پر کالری به نام گلاب جامون

اصالت گلاب جامون به کشور هند برمی گرده و خیلی هم خوشمزه هست. این دسر در هند بسیار معروف هست و طرفداران زیادی رو به خودش اختصاص داده. در مدت کوتاهی این دسر در تمام دنیا محبوبیت پیدا کرد و اینک اکثر افراد ان را در خانه هایشان تهیه می کنند و با چای داغ نوش جان می کنند. این دسر در روغن سرخ می شود و دارای شهد بسیار شیرین است کسانی که دارای بیماری دیابت هستند و یا از رژیم های کاهش وزن بهره می برند باید مراقب باشند و در خوردن این شیرینی بسیار خوشمزه دقت کنند.

هندی ها همان طور که غذا های بسیار تندی دارند، دسر ها و شیرینی های بسیار شیرینی هم دارند بافت این شیرینی بسیار نرم و لطیف است و تقریبا بافت داخلی اش شبیه به بامیه خودمان است که وقتی در دهان می گذاریم اب می شود. بلههههه همین قدر لذت بخش... تهیه این شیرینی به قدری اسان است که هر فرد مبتدی نیز از پس ان بر میاید و به خوبی درستش می کند. حالا با من همراه باشید تا این شیرینی خوشمزه رو درست کنیم.


کاسه ای بردارید و پودر شیر و نمک و جوش شیرین و ارد سفید را با هم مخلوط کنید. این مسئله را در خاطر داشته باشید که پودر شیر همان پودر شیر خشک نیست و با ان فرق دارد. شما عزیزان برای تهیه ان می توانید به فروشگاه های لوازم قنادی و یا شیرینی فروشی ها سر بزنید. ترکیب پودر شیر و نمک و جوش شیرین و ارد سفید را دو بار الک کنید و بعد کنار بگذارید.


کره به مدت نیم ساعت در محیط خانه قرار داده تا نرم شود.

حالا کره نرم شده را به ترکیب الک شده اضافه کرده و بعد ماست را اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم. همه مواد باید به صورت یک نواخت با هم مخلوط شوند. حالا این مواد را با دست تمیز مخلوط می کنیم تا خمیری نرم و لطیف داشته باشیم. اگر خمیر شما خشک بود می توانید کمی دیگر ماست به ان اضافه کنید و اگر خمیر شما شل بود و به دستانتان می چسبید می توانید کمی ارد الک شده به ان اضافه کنید.

گلاب جامون


این خمیر نیاز به استراحت دارد پس در این مدت که خمیر استراحت می کند شهد این شیرینی را اماده می کنیم. برای تهیه شهد گلاب جامون، داخل ظرف کوچکی اب و شکر را با هم مخلوط می کنیم و روی شعله زیاد قرار می دهیم و وقتی به جوش امد زیر ان را کم می کنیم و اجازه می دهیم تا ریز قل بخورد و غلیظ شود. در اخر نیز زعفران دم کرده غلیظ و گلاب و پودر هل را اضافه کرده و اجازه می دهیم تا ریز قل بخورد و بجوشد تا شهد غلیظ شود. حالا زیر شهد را خاموش کنید و منتظر بمانید تا خنک شود.


خمیری که استراحت کرده است را برمی داریم و کمی ورز می دهیم تا پفش گرفته شود و بعد از خمیر گلوله هایی به اندازه گردو بر می داریم و با کف دست ان را گرد می کنیم. به این روند ادامه می دهیم تا خمیر تمام شود. حالا در قابلمه ای کوچک مقداری روغن می ریزیم و می گذاریم روی شعله تا داغ شود. وقتی روغن داغ شد، تعدادی از خمیر ها را داخل روغن می اندازیم تا سرخ شوند.

یادتان باشد که گلوله های خمیر باید در روغن غوطه ور باشند. شعله زیر قابلمه باید کم باشد تا روغن نسوزد و سیاه نشود. وقتی گلوله ها سرخ شد به کمک کفگیر سوراخ دار ان ها را از داخل قابلمه خارج کنید و روی دستمال حوله ای بگذارید تا روغن اضافه ان گرفته شود. به همین ترتیب تمام گلوله های خمیر را سرخ کنید. وقتی که شیرینی ها اماده شدند ان ها را به یک باره داخل شربت می ریزیم و خوب هم می زنیم تا همه شیرینی ها به به شهد اغشته شوند. حال ان ها را به مدت دو الی سه ساعت در یخچال قرار دهید تا شهد به خوبی به خورد شیرینی ها برود.

گلاب جامون

آخرین آموزش ها
برترین ها
همزن و کف ساز مدل HONGXIN ۶۹/۰۰۰