webpaz logo
جستجو

حلیم

مواد لازم :
گندم : 1کیلوگرم گوشت گوسفند : 700گرم نمک و ادویه : به مقدار لازم پودر دارچین : به مقدار لازم پودر پسته : به مقدار لازم آب : به مقدار لازم

امروز می خواهیم در مورد یک غذای خوشمزه به نام حلیم با هم صحبت کنیم. ماده اصلی و اولیه برای تهیه این غذا گوشت می باشد.
حلیم یکی از غذاهای سنتی در بین مردم ایران است که بیشتر در ایام محرم پخت می شود. این غذا بسیار قوی و خشمزه است و طرفداران بسیار زیادی دارد.
پخت این غذا در منزل بسیار ساده و راحت می باشد و همه افراد می توانند به راحتی آن را درست کنند. پخت این غذا کمی طول می کشد و نیاز به صبر و حوصله فراوان است. مراحل پخت این غذای خوشمزه به صورت زیر می باشد.


در این مرحله باید گندم را از شب قبل خیس کنید تا به طور کامل خیس شود. خیس کردن گندم برای این است که نرم شود و پخت آن راحت تر باشد.
بعد از این که گندم 12 ساعت در آب بود، آب آن را خالی می کنیم و گندم ها را در داخل یک قابلمه بسیار بزرگ می ریزیم. بعد از این که گندم ها را در داخل قابلمه ریختیم، 4 برابر گندم به آن آب اضافه می کنیم. قابلمه را روی شعله ملایم می گذاریم تا بپزد. دقت داشته باشید که در این مرحله حتما باید 4 برابر گندم آب به آن اضافه شود و کمتر از آن نباشد. آب باعث می شود تا حلیم شما سفت نشود.

حلیم

اگر در هنگام پخت احساس کردید که حلیم شما سفت شده است، می توانید مقدار بیشتری به آن آب اضافه نمایید. در این زمان گوشت گوسفندی را به خوبی می شوریم تا تمیز شود.
دقت داشته باشید که گوشت گوسفندی شما حتما تازه و غیر منجمد باشد در غیر این صورت مزه حلیم تلخ می شود. سپس مقداری دارچین در داخل قابلمه گندم می ریزیم تا همراه با آن بجوشد. دارچین باعث می شود که حلیم خوش طعم شود. بعد از اضافه کردن دارچین به آن مقداری نمک نیز اضافه نمایید تا خوش طعم گردد.


بعد از این که گندم به طور کامل پخته شد، گوشت را از داخل یخچال خارج می کنیم و کنار می گذاریم تا مدت زمانی در دمای اتاق بماند. در این زمان گندم ها را که به طور کامل پخته شده اند را در داخل یک آبکش می ریزیم تا آب آن ها به خوبی گرفته شود. بعد از این که آب گندم ها گرفته شد آن ها را در داخل یک ظرف می ریزیم و با گوشت کوب برقی آن ها را به خوبی له می نماییم. این کار را باید تا جایی ادامه دهید که آب و عصاره گندم به خوبی گرفته شود. در این زمان باید فقط پوست گندم باقی بماند. بعد از این زمان پوست گندم ها را کنار می گذاریم.

حلیم


حتما برای له کردن گندم ها از میکسر برقی استفاده کنید تا عصاره آن به خوبی گرفته شود.
در این زمان باید گوشت را در داخل یک قابلمه بزرگ تر به خوبی بجوشانید تا به خوبی بپزد. گوشت گوسفندی کمی دیر می پزد، به همین دلیل بهتر است که آن را چندین ساعت بگذارید تا به خوبی بپزد. دقت داشته باشد که همراه گوشت نمک نریزید زیرا این کار باعث می شود تا گوشت دیر بپزد. بعد از این که آب گوشت نصف و نیم پز شد بهتر است کمی نمک به آن اضافه نمایید.


بعد از پخته شدن گوشت، آن را با استفاده از گوشت کوب برقی به خوبی له می کنیم و به عصاره گندم اضافه نمایید. برخی از افراد گوشت را چرخ می کنند و به گندم اضافه میکنند.
گوشت چرخ کرده باعث می شود تا حلیم شما کش دار نشود. بعد از له کردن گوشت آن را دوباره با گوشت کوب دستی دوباره می کوبیم تا گوشت ریش ریش شود. بعد از این که گوشت و گندم را به خوبی با هم مخلوط کردیم، مقداری روغن به آن اضافی می کنیم. بعد از اضافه کردن روغن آن را روی شعله ملایم می گذاریم و به خوبی هم می زنیم تا حلیم کش دار گردد.

حلیم

 در پایان و بعد از آماده شدن حلیم می توانید برای تزئین روی آن از دارچین و کمی روغن و هم چنین مقداری پودر پسته استفاده نمایید. این غذای خوشمزه را در کنار خانواده درست کنید و میل نمایید. نوش جان.

حلیم

آخرین آموزش ها
برترین ها
ظرف غذای یک طبقه Lunch Box ۹۹/۰۰۰