webpaz logo
جستجو

مشکوفی

مواد لازم :
شیر : 2 لیوان شکر : 3 قاشق غذاخوری نشاسته : 3 قاشق غذاخوری گلاب : 1 قاشق غذاخوری وانیل : نصف قاشق چایخوری کره : 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخوری مغز بادام : مقداری مغز پسته : مقداری گل محمدی : به مقدار لازم

تهیه دسر های خانگی لذت بخش بوده و در اغلب اوقات به مواد اولیه آنچنانی احتیاج ندارند، ضمن آن که چون خودمان این دسر ها را در منزل آماده می کنیم از سلامت مراحل تهیه آن نیز مطمئن هستیم. اغلب این دسرها مختص شهرهای مختلف ایران بوده که یکی از این دسرهای سنتی ایران مشکوفی است.

مشکوفی یک عصرانه یا پس غذای سنتی خوشمزه و معطر مخصوص مازندرانی هاست که بسیار شبیه فرنی نشاسته ای است، منتها به آن کره و زعفران اضافه می کنند. چون ظاهر و مزه اش همچون دنت زعفرانی سبک و خوشمزه است، بین کودکان طرفداران زیادی دارد. در ادامه طرز تهیه این دسر گام به گام توضیح داده می شود و نکاتی را بیان می کنم تا بتوانید با اندکی تغییر در مواد اولیه آن انواعی از دسرها را در منزل تان تهیه و نوش جان نمایید.


باید بدانید که نشاسته فقط در مایعات سرد حل می شود چون اگر در مایعات حرارت داده شده  همچون شیر یا آب گرم نشاسته را بریزید حل نخواهد شد و گوله گوله می شود. پس یک قابلمه را بیاورید و 3 قاشق غذاخوری نشاسته و 3 قاشق غذاخوری شکر (می توانید به جای شکر عسل بریزید) و 2 لیوان شیر سرد را به آن اضافه کنید و با یک قاشق چوبی شروع به همزدن کنید تا شکر و نشاسته در شیر حل شود. قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و مدام هم بزنید تا این مایه گرم شود. 

مشکوفی


حالا 1 قاشق غذاخوری کره (بهتر است مارگارین باشد)، نصف قاشق چایخوری پودر وانیل و 1 قاشق غذاخوری گلاب و 2 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده را به مایه درون قابلمه بی افزایید. باید حرارت گاز کم باشد و شما مدام مایه درون قابلمه را هم بزنید تا نشاسته گوله گوله نشود. همین که غلظت مایه زیاد شد و قل قل زد حرارت گاز را خاموش کنید و مشکوفی آماده شده را در ظرف های کوچک دسر تقسیم کنید. حالا باید آن ها را در یخچال بگذارید تا سفت و آماده شود. پس از 1 ساعت آن را از یخچال خارج کنید و با مغز بادام و مغزپسته و گل محمدی تزیین کنید. 

مشکوفی


اگر شما این دستور آشپزی را یاد بگیرید می توانید با اندکی خلاقیت دسرهای خوشمزه ایی از همین خانواده درست کنید. به عنوان مثال می توانید به آن موز اضافه کنید خصوصا اگر برای کودکان این دسر را تدارک میبینید. دو عدد موز رسیده را پوره کنید می توانید از بلندر استفاده کنید یا با پشت چنگال آن ها را کامل له نمایید سپس موزهای له شده را در مرحله دوم همراه با کره و وانیل به مشکوفی بی افزایید که فوق العاده خوشمزه خواهد شد. اما نکته مهم اینجاست که اگر از موز استفاده کردید دیگر به جای نشاسته از آرد برنج استفاده کنید که برای این مقدار مواد اولیه 2 قاشق غذاخوری آرد برنج کفایت می کند.

یکی دیگر از ایده هایی که می توانید در تهیه این دسر ارائه دهید استفاده از شکلات است! بهتر است از دو رنگ شکلات استفاده کنید شکلات سفید تخته ایی و شکلات کاکائویی تخته ایی. هردو را خرد کنید و داخل یک ظرف فلزی بریزید شکلات ها را به روش بن ماری یعنی (گذاشتن ظرف حاوی شکلات ها روی درب کتری و حرارت غیر مستقیم) آب کنید در مرحله آخر تهیه دسر، یعنی قبل از غلیظ شدن شکلات آب شده را به مابقی مواد بی افزایید؛ این دسر فوق العاده خوشمزه است.


در این دسر و انواع آن، بهتر است برای کودکان وانیل و نشاسته بریزید چون بافت دسر تهیه شده را نرمتر می کند و برای بزرگسالان از هل و آردبرنج استفاده کنید. 


رقیق کننده نشاسته یا آرد برنج در این دسر، شیر است. اگر به جای شیر آب را جایگزین کنید دسر شما تبدیل به مسقطی خواهد شد که دسر خوشمزه شیرازی هاست!


 نشاسته یکی از متداول ترین کربوهیدارت هاست که مصرف روزانه آن سطح انرژی بدن را بالا می برد که با آن می توان انواع مختلفی از دسرها را تهیه کرد همچون فرنی، مسقطی، راحت الحلقوم و ... که یکی از این دسرهای لذیذ مشکوفی است که سرو آن در وعده صبحانه به دلیل داشتن کربوهیدرات و قند برای کودکان حائز فواید فراوان است.


بهتر است در تهیه دسرها از مارگارین یا کره گیاهی استفاده کنید چون مارگارین چربی نباتی دارد، طعم آن بهتر بوده و برای سلامتی خود و کودکانتان مفید خواهد بود. 

 

مشکوفی

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب انار گیری دستی چدنی ۱۲۹/۰۰۰