webpaz logo
جستجو

پای سیب و دارچین

مواد لازم :
آرد : 250 گرم شیر : 1/3 پیمانه کره : 195 گرم دارچین : 1 قاشق سوپخوری زرده تخم مرغ : 2 عدد سیب درشت : 4 عدد نمک : به میزان لازم وانیل : 1/2 قاشق چایخوری روغن : به میزان لازم پودر شکر : 30 گرم

پای سیب و دارچین یکی از دسر هایی است که به صورت فراوان در دنیا درست می شود و چون به لطف خدا سیب در مملکت ما به فراوانی یافت می شود و دارچین هم چاشنی مورد علاقه بسیاری از ایرانی هاست کاملا با ذائقه و علایق ما نیز سازگار است. برای اینکه بدانید دقیقا پای چیست باید این توضیح را اضافه کنم که پای خوراکی شبیه پیراشکی است که با خمیر و موادی که درون این خمیر گذاشته می شود؛ تهیه می شود. با توجه به حساسیت هایی که در پخت این دسر باید به کار ببرید به موقع آن ها را تذکر خواهم داد.


مثل بقیه آشپزی هایی که با فر انجام می شود قبل از هر کاری فر را با دمای 180 درجه سانتی گراد روشن می کنیم.


آرد و نمک را با هم مخلوط می کنیم و کره را در این لحظه از یخچال بیرون آورده و خرد می کنیم. 115 گرم از کره خرد شده را به آرد اضافه کرده و با نوک انگشتان کره را کامل در آرد مخلوط می کنیم طوری که به خورد آرد برود.

پای سیب و دارچین


پودر شکر را به مواد اضافه می کنیم و هم می زنیم. زرده تخم مرغ و وانیل را به مواد اضافه کرده و مخلوط می کنیم.


اگر از شیر طبیعی استفاده می کنید باید قبلا آن را بجوشانید و کنار بگذارید تا سرد شود و سپس آن را در یخچال قرار دهید تا خوب سرد شود و در این مرحله کم کم آن را به مواد اضافه می کنیم و همزمان هم می زنیم تا مخلوط شود. در نهایت باید خمیر یکدستی را درست کنیم.


یک کیسه نایلون برمی داریم و خمیر را در آن قرار داده و کیسه را در یخچال قرار می دهیم تا به مدت نیم ساعت استراحت کند.

پای سیب و دارچین


یک کاغذ روغن روی میز کار قرار می دهیم و خمیر را از یخچال بیرون می آوریم و 2/3 از آن را جدا کرده و روی کاغذ روغنی قرار می دهیم. یک کاغذ روغنی دیگر روی خمیر می گذاریم و با وردنه خمیر را پهن می کنیم تا اینکه به زخامت نیم سانتی متر برسد.

پای سیب و دارچین


قالب مخصوص تارت را برای یک تکه کردن پای یا از قالب های کوچکی که برای تهیه کیک یزدی استفاده می شود را تهیه می کنیم. کف سینی رولت را چرب می کنیم و قالب را در آن می گذاریم و خمیر پهن شده را درون قالب جا می دهیم. 


بهترین کار این است که اول خمیر را بپزیم و بعد مواد میانی را روی آن بریزیم ولی اگر بخواهیم همه کار ها را انجام دهیم و بعد یکباره بپزیم باید سیب ها را به شکل مکعب خرد کنیم. در تابه 80 گرم کره می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم. سیب ها را در آن می ریزیم و تفت می دهیم تا سیب ها پخته شود.

پای سیب و دارچین


شکر و دارچین را به سیب اضافه می کنیم و هم می زنیم تا شکر حل شود. وقتی که مواد به غلظت مناسب رسید آن را از روی شعله برمی داریم.


مایه سیب و دارچین را روی خمیر موجود در قالب می ریزیم. 1/3 خمیری که مانده است را با کمک وردنه باز می کنیم و قالب را با این خمیر می پوشانیم.

پای سیب و دارچین


با قلم مو به زرد تخم مرغ می زنیم و روی خمیر می کشیم. وقتی که  کار تمام شد سینی را در فر می گذاریم. یک ساعت باید صبر کنیم تا پای سیب و دارچینمان آماده شود. این پای خوشمزه علاوه بر اینکه به عنوان دسر مصرف می شود حتی در وعده های صبحانه نیز استفاده می شود و برای تنوع و علاقه مند کردن بچه ها به صبحانه توصیه می شود.


بجای شیر می توانید از همان مقدار آب استفاده کنید.

اگر تمام مواد اولیه پای سرد باشد در نهایت نتیجه بهتری حاصل می شود.

خمیر پای را زیاد ورز ندهید تا روغن پس ندهد.

پای سیب و دارچین

آخرین آموزش ها
برترین ها
سیخ دایره ای کباب ۳۹/۰۰۰