webpaz logo
جستجو

سرکه سیب

مواد لازم :
سیب : 2 کیلوگرم شکر : 2 قاشق غذاخوری آب : به میزان لازم

سرکه ماده ای که در گذشته خود افراد درست می کردند ولی حالا به همین سرکه های صنعتی و بیماری زا اکتفا کرده و با جان خود و خانواده بازی می کنیم. اگر چند بار هم در درست کردن سرکه ناکام مانده اید آن را فراموش کنید و به خودتان جرات بدهید و دوباره شروع کنید و یک قدم به سمت سلامتی خودتان و خانوادیتان بردارید. سرکه سیب در کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب بسیار موثر است. برای داشتن مو و پوست شاداب و سالم حتما از سرکه سیب استفاده کنید. توصیه پیامبر و معصومین هم بر استفاده از سرکه خیلی زیاد هست. در طب اسلامی سرکه، کرم های روده را از بین می برد و برای تقویت دهان و لثه مفید است. در یهود غذا با سرکه شروع و با سرکه پایان می یابد ولی سنت اهل بیت این است که غذا با سرکه شروع شود و با نمک طبیعی به پایان برسد. اگر شما هم می خواهید که از مزایای سرکه استفاده کنید با ما همراه باشید.


دم و برگ سیب ها را می گیریم و آن ها را می شوییم و آنها را خشک می کنیم. بعد سیب ها را بدون اینکه پوست بگیریم، خرد می کنیم.


قابلمه را از آب پر می کنیم و در آن شکر می ریزیم. قابلمه را روی گاز می گذاریم تا بجوشد. وقتی که جوشید آن را بر می داریم و کنار می گذاریم تا سرد شود.


سیب ها را در ظرفی شیشه ای که در داشته باشد، می ریزیم. کمی از دهانه ظرف باید خالی بماند. آب جوشیده سرد شده را روی سیب ها می ریزیم تا ارتفاع آب از سیب ها بالاتر باشد.

 

سرکه سیب

 


طلقی که اندازه آن از در ظرف شیشه ای بزرگتر باشد را برداشته و روی آن را چندین بار سوراخ می کنیم. از سوراخ وسطی یک نخ رد می کنیم.


طلق را در ظرف شیشه فرو می بریم و با بستن نخ به سیخ چوبی، آن را محکم می کنیم. دلیل استفاده از طلق برای این است که از بیرون زده شدن سیب ها جلوگیری کند و اجازه پوسیدن به آن ها ندهد. دوباره روی طلق آب جوشیده سرد شده را می ریزیم تا آب بالاتر از سطح سیب ها قرار بگیرد.


بستن در ظرف سرکه بخش مهمی است چون محکم بستن آن باعث خارج نشدن گاز در سرکه و در نهایت منفجر شدن شیشه می شود. روی دهانه ظرف یک پارچه نخی قرار می دهیم و با یک نخ آن را خوب می بندیم.


ظرف سیب را به مدت بیست و یک روز در محیطی خنک و تاریک قرار می دهیم. وقتی که این زمان گذشت مواد داخل ظرف را از صافی می گذرانیم و دوباره به ظرف شیشه ای بر می گردانیم و درش را مثل قبل می بندیم و شش هفته مثل قبل در جای تاریک و خنک قرار می دهیم.

سرکه سیب


در مدتی که سرکه در جای تاریک است با قاشق ترجیحا چوبی آن را هر روز هم می زنیم تا تخمیر بهتر انجام شود و سرکه زودتر عمل بیاید.


این سرکه ممکن است حتی در چهار هفته نخست برسد و بتوان از آن استفاده کرد که آن هم به ذائقه ی شما عزیزان بستگی دارد.


1. برای درست کردن سرکه سیب نیاز نیست حتما از سیب ها درسته و سالم استفاده کنید. حتی اگر استفاده از سیب شما زیاد باشد و پوست و ضایعات آن را زیاد در دسترس دارید، بجای دور ریختنشان از آن ها می توانید سرکه درست کنید.

2. اسیدی که هنگام رسیدن سرکه تولید می شود دیواره ظرف پلاستیکی را خراب می کند و موادی که در ظرف پلاستیکی استفاده شده است را وارد سرکه می کند که خوردن چنین سرکه ای قطعا دشمن سلامتی است؛ برای همین حتما برای درست کردن سرکه از ظرف شیشه ای استفاده کند.

3. برای زودتر رسیدن سرکه سیب، دو قاشق از سرکه سیبی که قبلا درست کرده اید در آن بریزید.

4. ترکیب سیب قرمز و سبز سرکه خوش رنگی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه پلمپ حرارتی کیسه ۶۹/۰۰۰