webpaz logo
جستجو

کبه عربی با گوشت

مواد لازم :
برنج : 4 پیمانه کشمش : 1/5 پیمانه زرشک : نصف پیمانه گوشت چرخ کرده : 200 گرم زعفران دمکرده : مقدار لازم تخم مرغ : 1 عدد نمک فلفل : مقدار لازم روغن مایع : مقدار لازم پیاز : 1 عدد رب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوری

کبه یک غذای عربی است و بیشتر در عراق و لبنان خورده می شود این غذا که که شبیه پیراشکی  و سمبوسه می باشد و با برنج پخته و چرخ شده درست می شود و سپس در روغن سرخ می شود. این غذای خوشمزه هنگام سرخ کردن روغن زیادی جذب می کند و پرچرب است. مواد داخل کبه (مایه کبه) نیز متغیر است مثلا می توان از گوشت و سیب زمینی و قارچ و . . . استفاده کرد.  ریختن سبزیجات معطر مثل جعفری و. . . نیز داخل این غذا اختیاری است. می توان این غذا را برای ناهار و یا شام استفاده کرد.


ابتدا 4 پیمانه برنج را با آب خوب می شوریم و برنج را تمیز می کنیم. سپس آن را در یک قابلمه می ریزیم و به اندازه یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج روی آن آب می ریزیم. کمی زعفران و نمک و روغن مایع به قابلمه برنج اضافه می کنیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و گاز را روشن می کنیم. وقتی آب جوش آمد زیر شعله گاز را کم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم و منتظر می شویم تا آب بجوشد و برنج  ما کاملا مغز پخت شود و همه آب  داخل قابلمه تبخیر شود. سپس برنج را آبکش می کنیم و منتظر می شویم تا سرد شود. وقتی برنج سرد شد آن را دو بار چرخ می کنیم و با دست برنج را خوب ورز می دهیم و کنار می گذاریم. (حتما برنج سرد باشد وگرنه غذا وا می رود).


سپس در این مرحله 1 عدد پیاز را خوب می شوریم و پوست آن را با چاقو می کنیم و پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم. داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز قرار می دهیم و وقتی روغن داغ شد پیازهای خرد شده را در روغن داغ سرخ می کنیم تا طلایی و سبک شود.

200 گرم گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله را به تابه پیازها اضافه می کنیم و تفت می دهیم. سپس 2 قاشق رب گوجه فرنگی را نیز همراه گوشتها در تابه تفت می دهیم تا غذای ما خوشرنگ و خوشمزه شود و نمک و فلفل را نیز به مقدار لازم به مواد اضافه می کنیم.


سپس در این مرحله کشمش و زرشک را که قبلا به مدت 1 ساعت در آب خیسانده بودیم در تابه در روغن تفت می دهیم و بعد از کمی تفت کشمش و زرشک را به  تابه گوشتها و پیازها همراه با کمی زعفران دمکرده  اضافه می کنیم. مواد را باهم مخلوط می کنیم و هم می زنیم. سپس زیر گاز را  خاموش می کنیم و منتظر می شویم تا مواد سرد شود. (حتما مواد سرد باشند و گرنه غذا وا می رود). اکنون مایه داخل کبه ما آماده است.


سپس در این مرحله به اندازه یک مشت از برنج پخته شده و چرخ شده را که کاملا سرد شده بر می داریم و آن را با دست  به شکل استوانه ای در می آوریم وسط آن را با انگشت کمی گود می کنیم و کمی از مایه کبه آماده شده را بر می داریم (گوشت و پیاز) و داخل برنج چرخ شده می گذاریم و سپس دو طرف آن را  با دست خوب فشار می دهیم تا کبه ما بسته شود و شکل استوانه شود و مواد کاملا داخل آن قرار گیرد.

کبه عربی با گوشت


سپس در این مرحله 1 عدد تخم مرغ را در یک کاسه می شکنیم و با چنگال زرده و سفیده آن را خوب مخلوط می کنیم و با یک فرچه یا قلمو به هر دو طرف کبه آماده شده تخم مرغ می مالیم (می توانیم در صورت تمایل کمی زعفران دمکرده نیز داخل تخم مرغها بریزیم و همراه با تخم مرغها به کبه ها بمالیم).


سپس در این مرحله داخل یک قابلمه گود مقداری روغن مایع می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم و وقتی روغن خوب داغ شد کبه ها را یکی یکی در روغن سرخ می کنیم تا خوشرنگ و طلایی شود. سپس آنها را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی شام و یا ناهار همراه با سبزی و سالاد شیرازی میل می کنیم.

کبه عربی با گوشت

آخرین آموزش ها
برترین ها