webpaz logo
جستجو

باقالی پلو با مرغ

مواد لازم :
برنج : 3 پیمانه مرغ : 4 تکه سیب زمینی : 2 عدد نمک فلفل : مقدار کافی روغن مایع : مقدار کافی رب : 2 قاشق غذاخوری شوید خشک : نصف پیمانه باقالی : نصف لیوان سیر : 3 حبه زعفران : 2 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخوری زردچوبه : مقدار کافی آبلیمو : 1 قاشق غذاخوری پیاز : 1 عدد

باقالی پلو با مرغ غذایی مناسب مجالس و بسیار خوشمزه است. این غذای مخلوط که با شوید خشک و باقالی درست می شود بسیار لذیذ و خوش رنگ و بو و پر طرفدار است و تهیه آن بسیار آسان و در زمان اندک میسر است. در تهیه این غذا می توان همراه باقالی از گوشت ماهیچه و یا گوشت قل قلی و یا گوشت تکه ای گوسفندی نیز استفاده کرد. این غذای مخلوط خوشمزه برای وعده غذایی ناهار مناسب است. در اینجا طرز تهیه باقالی پلو با گوشت مرغ را برایتان توضیح می دهم.


ابتدا یک عدد مرغ را با آب خوب می شوریم و تمیز می کنیم و ان را آبکش می کنیم. سپس مرغ را با چاقو تکه تکه می کنیم و 4 تکه از مرغ را برای 4 نفر در نظر می گیریم.  داخل یک ظرف گود مرغها را می ریزیم.

حالا مرغهای تکه شده را مزه دار می کنیم. برای این کار 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و با چاقو پوست می کنیم و خلالی می کنیم. پیاز خلالی را به داخل ظرفی که مرغها را در آن ریخته ایم می ریزیم و 2 حبه سیر را نیز رنده می کنیم و نمک و فلفل و زرد چوبه و 1 قاشق غذاخوری آبلیمو و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده برای مزه دار شدن مرغها داخل ظرف مرغها می ریزیم  و مواد را خوب با مرغها ماساژ می دهیم تا مزه دار شوند. سپس روی ظرف مرغها سلفون می کشیم و مرغ ها را داخل یخچال می گذاریم و به آن استراحت می دهیم تا مزه ها به خورد مرغها روند و بوی مرغ گرفته شود.


سپس در این مرحله مرغ مزه دار شده را از یخچال خارج می کنیم. درون یک ماهی تابه مقدار کافی روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد مرغ ها را درون تابه در روغن سرخ می کنیم تا طلایی شوند.

باقالی پلو با مرغ


سپس در این مرحله درون یک قابلمه 2 لیوان آب می ریزیم  تکه های مرغ سرخ شده را داخل قابلمه آب دار می ریزیم تا بپزند. قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم و شعله گاز را روشن می کنیم. درون قابلمه 1 عدد پیاز را خرد و ریز می کنیم و داخل قابلمه می ریزیم سپس نمک و فلفل و 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی و 1 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده را به قابلمه اضافه می کنیم و در قابلمه را می بندیم و منتظر می شویم تا مرغ خوب بپزد وقتی مرغ پخت و آب آن کم شد زیر گاز را خاموش می کنیم.

باقالی پلو با مرغ


سپس در این مرحله باقالی را که قبلا پاک کرده ایم درون قابلمه می ریزیم و با روغن کمی تفت می دهیم سپس درون قابلمه کمی آب می ریزیم و اجازه می دهیم تا باقالی نیم پز شود (تقریبا 30 دقیقه زمان لازم است تا نیم پز شود).


سپس در این مرحله 3 لیوان برنج را که از شب قبل در آب نمک خیسانده بودیم درون یک قابلمه می ریزیم و آب به آن اضافه می کنیم و منتظر می شویم تا آب جوش آید کمی روغن و نمک نیز به داخل قابلمه اضافه می کنیم. بعد از اینکه برنج آماده شد آن را آبکش می کنیم.


سپس در این مرحله وقتی برنج آماده شد داخل یک قابلمه روغن مایع می ریزیم و برای ته دیگ از سیب زمینی حلقه شده و یا نان استفاده می کنیم. سپس برنج آبکش شده را روی سیب زمینی یا نان می گذاریم و روی لایه اول برنج باقالی پخته شده همراه با کمی شوید خشک می ریزیم و با برنج با دست مواد را مخلوط می کنیم. به همین ترتیب باقالی ها و شویدها را لابلای برنجها می ریزیم تا تمام شوند. سپس در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا برنج دم بکشد.

باقالی پلو با مرغ


وقتی برنج دم کشید ان را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برنج را همراه با مرغ آماده شده در مراحل اولیه برای وعده غذایی ناهار همراه با سالاد شیرازی و سبزی خوردن و .. میل می کنیم.

باقالی پلو با مرغ

آخرین آموزش ها
برترین ها
تراش و پوست کن میوه و سبزیجات ۱۹/۰۰۰