webpaz logo
جستجو

بیفتک گوساله

مواد لازم :
راسته گوساله : 250 گرم برگ بو : 3 عدد سس سویا : 2 قاشق چایخوری سس خردل : 1 قاشق چایخوری روغن سرخ کردنی : به میزان لازم کره : 100 گرم نمک و فلفل سیاه : به میزان لازم زرده تخم مرغ : 2 عدد سرکه : 2 قاشق غذاخوری پودر موسیر : نصف قاشق چایخوری جعفری و ترخون : دو برگ

بیفتک گوساله غذایی شناخته شده در سطح جهانی است و چون غذای لذیذی است هر کسی را وسوسه می کند. در این پست شما را با طرز تهیه بیفتک گوساله که غذایی بین المللی است آشنا خواهیم کرد. بیفتک کلمه ای فرانسوی است که دقیقا معادل استیک است.

بعضی افراد تفاوت هایی بین بیفتک و استیک قائل هستند مثلا گوشت بیفتک معمولا از راسته گوسفند و گوساله استفاده می شود و گوشت را به موازات بافت ماهیچه برش می زنند ولی برای استیک از فیله نیز می توان استفاده کرد و برش باید عرضی و در خلاف جهت بافت ماهیچه باشد. یا گوشت بیفتک با وسیله ای به اسم بیفتک کوب کوبیده می شود ولی استیک کوبیده نمی شود و ... با نگاهی به دیکشنری فرانسوی متوجه خواهید شد که هر دو یک معنی را دارند و تنها تفاوت در این است که مغز گوشت استیک در فرانسه کمی خام نگه داشته می شود و در انگلیس استیک را کلفت تر درست می کنند. بنابراین هر وقت حرف استیک بود منظور همان بیفتک است.

برای سرخ کردن استیک یا بیفتک بهترین ظرفی که می توان استفاده کرد ظرف چدنی است. البته درست کردن بیفتک به برش و سرخ کردن ختم نمی شود. اولین کار قبل از سرخ کردن این است که گوشت بیفتک را مارینه کنیم. مارینه (marinate) یعنی گوشت گوساله یا مرغ را قبل از پختن یا سرخ کردن در سس مخصوصی از سبزیجات و ادویجات بخوابانیم و طعم دار کنیم. به عنوان مثال وقتی گوشت مرغ را با مقداری پیاز رنده شده و آبلیمو و دیگر ادویجات آغشته می کنیم و مدتی در یخچال می گذاریم به اصطلاح گوشت مرغ را مارینه کرده ایم.


از عرض راسته گوساله را به ضخامت کمتر از 2.5 سانتی متر برش می زنیم. با بیفتک کوب ( قابل تهیه در مغازه های قنادی که برای کوبیدن گوشت های مختلف از آن استفاده می شود. بجای بیفتک از پشت چاقوی نچندان تیز، گوشتکوب و ... نیز می توان استفاده کرد.) گوشت گوساله را می کوبیم و ضخامت گوشت ها را به کمتر از دو سانتی متر می رسانیم


روی دو طرف گوشت ها نمک و فلفل سیاه می ریزیم.


در یک ظرف سس سویا و سس خردل و روغن زیتون و برگ بو و نمک را می ریزیم و مخلوط می کنیم. گوشت های بریده شده را در ظرف می گذاریم و از هر دو طرف آن ها را به مواد آغشته می کنیم. ده دقیقه تا یک ربع زمان می دهیم تا گوشت ها مزه دار شود.

بیفتک گوساله


در یک تابه چدنی روغن سرخ کردنی می ریزیم و آن را روی شعله ملایم گاز می گذاریم. وقتی روغن گرم شد گوشت را داخل تابه می اندازیم و سرخ می کنیم. وقتی یک طرف گوشت سرخ شد طرف دیگر را هم سرخ می کنیم. به همین ترتیب بقیه برش های گوشت را هم سرخ می کنیم.


وقتی گوشت ها را سرخ می کنیم یک برگ بو روی هر تکه گوشت می گذاریم و با قاشق فشار می دهیم تا زهم آن ها گرفته شود. وقتی که گوشت ها سرخ شد آن را روی پارچه تمیزی می چینیم تا روغن اضافه خود را خارج کنند بعد آن ها را کنار می گذاریم و سس سبزیجات را آماده می کنیم.

بیفتک گوساله


در ظرفی کره را می ریزیم و روی شعله ملایم می گذاریم. وقتی کره ذوب شد آن را بر می داریم.


در ظرف دیگری زرده های تخم مرغ را می ریزیم. در قابلمه ای بزرگتر از ظرف تخم مرغ را تا نصف آب می ریزیم و می گذاریم تا بجوشد و وقتی جوشید ظرف تخم مرغ را روی آب می جوش می گذاریم. زرده تخم مرغ را مدتی هم می زنیم تا متوجه تغییر رنگ تخم مرغ شویم.


کره ذوب شده را به زرده تخم مرغ اضافه می کنیم و هم می زنیم.


سرکه را به مواد اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خوب یکدست شود. ظرف سس را از روی آب جوش بر می داریم.


جعفری و ترخون را ساطوری می کنیم و همراه پودر موسیر به سسمان اضافه می کنیم. این هم سس سبزیجات که با بیفتک گوساله سرو می کنیم.

بیفتک گوساله

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰