webpaz logo
جستجو

نان تابه ای در منزل

مواد لازم :
شیر : 1/2 پیمانه ماست : 1/2 پیمانه آرد : 2.5 پیمانه خمیرمایه : 1 قاشق غذاخوری شکر : 1 قاشق غذاخوری روغن مایع : 1/4 پیمانه بکینگ پودر : 1 قاشق غذاخوری نمک : 1/2 قاشق چایخوری

با صنعتی شدن زندگی ها همه ما عادت کرده ایم نان مورد نیازمان را از نانوا تهیه کنیم و بدون توجه به کیفیت و حتی سلامت آن فقط نیازمان را رفع کنیم اما غافل از اینکه ممکن است این یک تکه نانی که بدون توجه به بهداشت و کیفیت آن وقتی میل می کنیم ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را در آینده رقم بزند که آن موقع متوجه شویم ارزش این را داشته که مدتی از زندگی خود را صرف تهیه نان کنیم. به هر حال اگر می خواهید برای تجربه تازه هم که شده نانی برای صبحانه خودتان درست کنید با ما همراه باشید تا ببینید که این کار چقدر لذت بخش است.

مرحله اول تهیه نان تابه ای در منزل:

روی آرد، نمک و بکینگ پودر می ریزیم و چند دور آن را الک می کنیم تا همه ناخالصی های آن تمیز شود.

نان تابه ای در منزل

مرحله دوم تهیه نان تابه ای در منزل:

در کاسه ای شیر و ماست را می ریزیم و مخلوط می کنیم. روغن را به مواد اضافه کرده و هم می زنیم.

مرحله سوم تهیه نان تابه ای در منزل:

در ظرفی دیگر خمیر مایه و شکر را با هم مخلوط می کنیم. الک را روی مخلوط ماست و شیر می گیریم و شکر و خمیرمایه را در الک می ریزیم و آن را الک می کنیم. مخلوط آرد را هم با کمک الک به تدریج روی مخلوط شیر و ماست اضافه می کنیم و در همین حین مواد را هم می زنیم تا اینکه آرد تمام شود. دلیل اینکه آرد را یکباره اضافه نمی کنیم این است که نگذاریم آرد گلوله شود.

مرحله چهارم تهیه نان تابه ای در منزل:

وقتی که خمیر تشکیل شد با دست آن را ورز می دهیم. مدت ورز دادن 10 دقیقه است. برای ورز دادن کمی آرد به سطح کار می پاشیم و خمیر را چنگ زده و زیر و رو می کنیم. در صورتی که خمیر شل باشد مقداری آرد اضافه می کنیم تا بهتر ورز دهیم.

مرحله پنجم تهیه نان تابه ای در منزل:

زمانی که خمیر کاملا نرم و یکدست شد آن را چانه کرده و داخل کاسه ای بزرگ می گذاریم و روی آن را محافظ غذا یا سلفون می کشیم و در مکان گرم می گذاریم تا حجیم شود. بعد از 60 دقیقه خمیر را بر می داریم و بعد از پاشیدن آرد به سطح کار آن را با وردنه باز می کنیم.

نان تابه ای در منزل

مرحله ششم تهیه نان تابه ای در منزل:

کمی روغن مایع یا روغن جامدی که بر اثر حرارت غیر مستقیم ذوب شده را در ظرفی می ریزیم و با براش روی خمیرها می کشیم. به این ترتیب همه چانه ها آماده می کنیم.

مرحله هفتم تهیه نان تابه ای در منزل:

در تابه روغن می ریزیم و سعی می کنیم روغن به تمام کف تابه برسد. برای اطمینان می توانید با براش روغن را به تمام کف آن بکشید. خمیر ها را در تابه می اندازیم و با حرارت ملایم آن ها را می پزیم. اگر از تابه چدن استفاده کنید می توانید نان های یکدست تری بدست آورید. با کفگیر نان را برمی گردانیم و هر دو طرف نان ها را می پزیم. طرف دوم طبیعتا به زمان پخت کمتری نیاز دارد.

مرحله هشتم تهیه نان تابه ای در منزل:

نان ها را بعد از پخت به سبک قدیم که روش بسیار مناسبی برای نگهداری نان بود در پارچه تمیزی می پیچیم.

نکاتی جهت تهیه نان تابه ای در منزل

به دلخواه سیاهدانه و کنجد یا هر چیز دیگری که مناسب است را روی خمیر ها می پاشیم و می پزیم. حتی اگر می توانید میوه ای که در منزل داریدخرد کنید و روی نان ها را تزئین کنید.

برای پختن نان در فر باید 10 دقیقه فر را با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید و قبل از اینکه خمیر ها را در فر بگذارید سین فر را پرب کنید و بعد از چیدن خمیر ها در سینی روی آن ها را بپوشانید و بعد از مدتی در فر بپذارید تا بپزد.

در مدتی که خمیر ها را می پزید روی آن ها را با سلفون بپوشانید تا خشک نشود.

موقع پخت نان در فر باید در کاسه ای مقداری آب بریزید و داخل فر بگذارید تا در حین پخت نان ها نرم باشد و زمخت نشود.

نان تابه ای در منزل 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
لیف سیلیکونی مخزن دار ۸۹/۰۰۰