webpaz logo
جستجو

پلوی کلم قمری و سبزیجات

مواد لازم :
کلم قمری : 1 عدد پیاز : 1 عدد ترخون : به مقدار دلخواه ریحان : به مقدار دلخواه تره : به مقدار دلخواه شوید : به مقدار دلخواه نمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم ادویه کاری : به میزان لازم برنج : 4 پیمانه سیب زمینی : 1 عدد بزرگ گوشت گوسفند : 250 گرم هویج : 1 عدد


برای تهیه این غذا لازم است که ابتدا مواد اولیه یعنی گوشت و کلم قمری و هویج و سبزی های مورد نیاز را تهیه کنیم و سپس اقدام به آشپزی کردن و تهیه این غذا کنیم.

برای شروع بهتر است برنج را شسته و بعد از اضافه کردن مقداری آب و نمک به آن، آن را در کناری قرار دهیم تا خیس خورده و راحتتر پخته شود.

بعد از آن یک قابلمه را بر می داریم و درون آن مقداری روغن ریخته و پیاز را خرد کرده و به روغن اضافه می کنیم. وقتی که پیاز طلایی شد نمک و فلفل و زردچوبه به همراه ادویه کاری را اضافه می کنیم و بعد از اینکه کمی تفت خورد گوشت خورشتی (یا گوشت چرخ کرده قلقلی) را به موادمان اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کرده و حالت سرخ شده به خود بگیرد، بعد از آن که گوشت سرخ شد هویج هایی که از قبل به صورت نگینی خرد کرده بودبم را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم.

وقتی هویج ها هم تفت خورد، کلم قمری را که آن هم از قبل به صورت نگینی یا کمی درشت تر خرد کرده بودیم به مواد اضافه می کنیم و آن را هم تفت می دهیم تا بوی پیاز و ادویه ها به خورد تمام مواد برود و عطر خوش آن فضا را در بر بگیرد. وقتی خوب مواد را تفت دادیم در آخر تمام سبزیجاتمان شامل ترخون و ریحان به همراه تره و شوید که قبلا خرد کرده ایم را به موادمان اضافه می کنیم و بعد حدود دو لیوان آب به موادمان اضافه می کنیم و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت به همراه هویج و کلم قمری و دیگر مواد کاملا پخته شود و آب آن حدود 90 درصد تمام شود و مقدار کمی از آب، باقی بماند.

پلوی کلم قمری و سبزیجات

پلوی کلم قمری و سبزیجات


برای ادامه کار یک قابلمه دیگر را بر می داریم و برنج ها را داخل آن می ریزیم و روی آن مقداری آب می ریزیم تا در نهایت به اندازه یک بند انگشت آب روی برنج ها بماند. سپس قابلمه حاوی برنج را روی شعله متوسط قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا برنجها حالت نیمه پخته بگیرد. سپس یک آبکش را برداشته و برنج هایی را که در حال قل زدن هستند و نیمه پخته شده اند را از روی گاز برداشته و درون آبکش می ریزیم و کمی آب سرد روی برنج ها ریخته (به برنج شوک می رسانیم تا قد بکشد) و اجازه می دهیم تا آب آن کامل تخلیه شود. سپس در ته همان قابلمه که برنج ها را پخته بودیم کمی روغن می ریزیم و وقتی که روغن داغ شد کمی نمک به آن اضافه کرده و سپس سیب زمینی هایی را که از قبل حلقه کرده بودیم را ته قابلمه می چینیم. (دقت داشته باشید که روغن خوب داغ شده باشد تا سیب زمینی ها نچسبند)

پلوی کلم قمری و سبزیجات

بعد ظرفی که حاوی موادمان شامل گوشت و کلم و... بود را می آوریم و به همراه برنج آبکش شده کنار دستمان قرار می دهیم. سپس کف قابلمه که سیب زمینی قرار دادیم، روی آن را یک الی دو کفگیر برنج می ریزیم و کمی از موادمان را روی برنج اضافه می کنیم و دوباره یک کفگیر دیگر برنج برداشته و داخل قابلمه روی مواد اضافه می کنیم و دوباره مواد را روی آن ریخته، این کار را طی سه تا چهار مرحله انجام می دهیم تا تمام مواد و برنجمان داخل قابلمه قرار گیرد.

سپس یک عدد دم کنی را روی قابلمه قرار داده و در آن را محکم می بندیم و زیر قابلمه را کم می کنیم تا به مدت یک ربع الی بیست دقیقه برنج به همراه مواد دم بکشد و پخته شود.

در نهایت پلوی کلم قمری شما آماده است و می توانید آن را در دیس بکشید و به همراه خانواده نوش جان کنید.


شما می توانید به جای آبکش کردن برنج و سپس اضافه کردن مواد، این غذا را به صورت دمی آماده کنید. بدین صورت که وقتی مواد در قابلمه پخته شدند اجازه ندهیم آب آن تمام شود و برنج بدون آب را به این مواد اضافه می کنیم تا یک بند انگشت آب این مواد روی برنج و کل موادمان قرار گیرد. سپس اجازه می دهیم تا با حرارت متوسط قل بزند تا آب کم کم تمام شده و وقتی آب آن کاملا تمام شد، دم کنی را روی آن قرار می دهیم و در قابلمه را محکم می بندیم تا به مدت یک ربع الی بیست دقیقه دم بکشد.

پلوی کلم قمری و سبزیجات

آخرین آموزش ها
برترین ها