webpaz logo
جستجو

آلبالو پلو با مرغ

آلبالو پلو در مهمانی ها و مجالس فصل تابستان چشمنوازتر از هر غذای دیگری است. در این فصل میتوان برای تهیه آلبالو پلو خوشمزه و خوش آب و رنگ از آلبالو تازه استفاده کرد. اما برای فصل های دیگر هم میتوانید آلبالو را فریز کنید و بعداً به راحتی از آن استفاده کنید. از آلبالوی فریز شده میتوانید برای تهیه مربای آلبالو یا شربت آلبالو هم استفاده کنید.

مواد لازم :
برنج 4 لیوان آلبالو 500 گرم  شکر 250 گرم مرغ 1 عدد پیاز 1 عدد روغن و زعفران  به مقدار لازم نمک به مقدار کافی

مدت زمان آماده سازی : ۱۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۶۵ دقیقه

زمان کل : ۸۰ دقیقه

برای : ۴ نفر

تصویر

آلبالو قرمز در کنار پلو زعفرانی و ساق مرغ مغز پخت شده واقعاً با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. البته میتوان آلبالو پلو با گوشت قلقلی هم تهیه کرد که دستور تهیه اش را قبلاً برای شما نوشته ایم. اما این پلو بیشتر اوقات با مرغ تهیه میشود. حالا چه مرغ ریش ریش باشد، چه خورشت مرغ و چه جوجه حلزونی. در ضمن این که آلبالو پلو شیرین یا ترش باشد بستگی به سلیقه شما دارد. در ادامه طرز تهیه آلبالو پلو ملس مجلسی را میبینید که به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است. برای این که آلبالو پلو شیرین شود میتوانید 50 تا 100 گرم بیشتر شکر اضافه کنید.

 

طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ

 

مرحله اول:

برنج را قبل از پخت به مدت 30 دقیقه در مقداری آب و نمک خیس دهید. سپس با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. بعد با آب ولرم آبکشی کنید. برنج را کمی دون تر از معمول بردارید. زمانی برنج را آبکشی میکنید دانه برنج را میان دو انگشت بفشارید. باید اطراف برنج نرم و مغز آن کمی خام باشد.

 

مرحله دوم:

هسته آلبالوها را بگیرید و آلبالوها را داخل قابلمه بریزید و شکر را روی آلبالوها بریزید. اگر وقت دارید بهتر است یک ساعت صبر کنید تا آلبالو آب بیاندازد. اما اگر وقت ندارید میتوانید بلافاصله هم مراحل را ادامه دهید. قابلمه آلبالو و شکر را روی شعله متوسط قرار دهید. اجازه دهید 10 دقیقه باهم بجوشند. سپس از روی حرارت بردارید تا رنگشان تیره نشود. آلبالوهای پخته را از صافی رد کنید سپس شربت آن را مجدد روی حرارت بگذارید تا بجوشد و کمی غلیظ شود. نیازی نیست شربت زیاد قوام بیاید.

طرز تهیه پلو مخلوط با گوشت چرخ کرده

 

عکس

 

مرحله سوم:

در این مرحله از تهیه آلبالو پلو، مرغ ها را با مقداری آب، چند قاشق روغن، پیاز، نمک و فلفل داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بپزد و آب مرغ تقریباً تمام شود.

 

عکس

 

مرحله چهارم:

ته دیگ مقداری روغن بریزید و مقداری نان لواش یا سیب زمینی ته قابلمه بچینید. برنج آبکش شده و آلبالوهای پخته را لایه لایه روی هم بریزید. حرارت را زیاد کنید تا برنج  شروع به بخار کردن کند. سپس دم کنی را بگذارید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد. در اواسط پخت برنج 1 لیوان آب آلبالو را روی برنج بدهید.

برای درست کردن آلبالو پلو مجلسی با مرغ بهتر است آب آلبالو را روی برنج ندهید. بعد از دم کشیدن، مقداری از برنج را با شربت آلبالو و مقداری از آن را با زعفران مخلوط کنید. به این ترتیب برای تزیین آلبالو پلو میتوانید از برنج ساده، زعفرانی و آلبالویی استفاده کنید.

 

مرحله پنجم:

برای سرو آلبالو پلو را در ظرف بکشید و روی آن را با مرغ و آلبالویی که برای تزئین کنارگذاشته بودید و برنج زعفرانی تزئین کنید.

 

تصویر

 

نکته های کلیدی تهیه آلبالو پلو با مرغ:

سعی کنید طوری هسته آلبالوها را بگیرید که ظاهرشان را حفظ کنند.

به هیچ وجه به آلبالو آب اضافه نکنید. چون خودش موقع پخت مقدار زیادی آب پس میدهد.

یک کاسه کوچک از آلبالو ها را کناری بگذارید تا در زمان سرو غذا روی برنج را با ان تزئین کنید.

برای برنج زعفرانی  مقداری برنج سفید را با کمی زعفران دم شده و مقداری کره مخلوط کنید.

پلو باید 40 دقیقه تا یک ساعت دم بکشد.

برای تهیه آلبالو پلو در فصل های دیگر سال میتوانید از مربا آلبالو هم استفاده کنید. مقداری مربا را در صافی بریزید و شربت آن را جدا کنید. مربا را لای برنج آبکش شده بدهید و به همان ترتیب بگذارید دم بکشد.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
لیف سیلیکونی مخزن دار ۸۹/۰۰۰