webpaz logo
جستجو

ته چین مرغ یا گوشت

مواد لازم :
برنج ایرانی : 4 پیمانه ماست : نیم کیلو زرده تخم مرغ : 2 عدد مرغ : دوعدد ران و سینه روغن : به مقدار لازم نمک : به مقدار لازم زعفران دم کرده : 1 قاشق چایخوری

اگر میخواهید خوش مزه ترین ته چین مرغ یا گوشت را تهیه کنید لازم است تمام مواد مورد استفاده را داشته باشید.
ته چین از سال ها پیش جز خوشمزه ترین و پر طرفدار ترین غذاهای اصیل ایرانی بوده است.
امروزه نیز با توجه به افزایش تنوع غذایی در کشور، بازم هم ته چین طرفداران زیادی دارد و مورد توجه بسیاری از مردم است.
موارد مورد استفاده در این غذا برای 4 نفر در نظر گرفته شده است. پس لازم است قالب و یا قابلمه ای 4 نفره در نظر داشته باشید تا مواد داخل آن به راحتی جا بگیرد.
طبق سلیقه خود میتوانید بین گوشت و مرغ یکی را انتخاب کنید و ته چین مورد علاقه تان را آماده کنید.

اگر مایل هستید از گوشت قرمز در این غذا استفاده کنید، میتوانید برای این تعداد نیم کیلو گوشت در نظر بگیرید.


ابتدا برنج را دو الی سه ساعت قبل خیس میکنیم. گوشت یا مرغ را با کمی نمک و یک پیاز و مقداری آب میگذاریم پخته شود تا پس از پختن یک لیوان آب داشته باشد. سپس زرده های تخم مرغ را درون ظرفی میریزیم و خوب هم میزنیم. ضمن هم زدن ماست را داخل زرده های تخم مرغ ریخته و به زدن ادامه می دهیم تا خوب باهم مخلوط شوند. مقداری نمک به ماست و تخم مرغ اضافه میکنیم. نصف زعفران را در آب حل کرده و داخل ماست و تخم مرغ میریزیم.


در این مرحله لازم است مرغ را قطعه قطعه کرده و استخوان و پوست و رگ های سیاه آن را جدا کنیم و گوشت خالص را در مایه ماست و تخم مرغ بخوابانیم.
بطوری که روی گوشتها را بگیرد و این مواد را داخل یخچال قرار می دهیم. سپس آب مرغ را از صافی رد میکنیم.


برنج را طبق روش گفته شده آبکش میکنیم.

ته چین مرغ یا گوشت

در ته دیگ نسوز، یک قاشق غذا خوری روغن میریزیم و به آن یک استکان آب گرم اضافه میکنیم. گوشتها را از درون مایه ماست و تخم مرغ بیرون میکشیم و در ظرفی جدا گانه میگذاریم.

برای مزه دار کردن گوشت ها حدود نیم ساعت زمان کافی است. میتوان طی این مدت زمان، بوی مرغ یا گوشت را گرفت و مزه ی خوبی به آن داد.


در این مرحله نصف برنج را در کف ظرف ریخته و نیمی از مایه ماست و تخم مرغ را هم روی برنج ریخته و آنها را خوب مخلوط میکنیم.
با کف دست با پشت قاشق خوب مواد را فشار می دهیم و سطح آن را صاف می کنیم، سپس تمام گوشت ها را روی سطح برنج مرتب می چینیم و بقیه برنج را روی گوشت می ریزیم و باقی مانده ی ماست و تخم مرغ را روی برنج می ریزیم و با پشت قاشق ان را پهن می کنیم.

ته چین مرغ یا گوشت

آب مرغ را با باقیمانده زعفران مخلوط کرده و سه قاشق غذاخوری روغن داخل آن میریزیم و روی حرارت میگذاریم. کمی که گرم شد آنها را کنار یکدیگر روی برنج قرار خواهیم داد.حال اگر برنج را در ظرف نسوز ریخته ایم روی آن را با یک فویل میپوشانیم و فر را با درجه 250 سانتی گراد روشن میکنیم و ظرف را در وسط قرار میدهیم و مدت دوساعت پلو را میپزیم.

میتوانید از هرنوع قالب چدنی، سیلیکونی و... و همچنین درهر اندازه و شکلی که بخواهید این ته چین را آماده کنید.


برای اینکه تمام اطراف ته چین خوب پخته شود، یکی دوبار در فر را باز کرده و ظرف را پچرخانید. پس از آنکه ته چین آماده شد آن را بیرون می آوریم و کمی زعفران یا کره آب شده را روی پلو میکشیم و سپس ظرف را در سینی که اندازه ی ظرف باید باشد برمی گردانیم تا قالبی برگردد. اگر ته چین را داخل دیگ پختیم پس از دم کشیدن، ظرف را به مدت 20 دقیقه میگذاریم تا سرد شود و سپس ان را برمی گردانیم تا به راحتی بیرون بیاید و از هم نپاشد.
برای تزیین این ته چین عالی و خوشمزه می توانید از زیتون، زرشک، خلال بادام و پسته نیز استفاده کنید.

ته چین مرغ یا گوشت

نوش جان...

آخرین آموزش ها
برترین ها
همبرگر زن دستی Progressive ۳۹/۰۰۰