webpaz logo
جستجو

ته چین مرغ

مواد لازم :
سینه مرغ : نصف مرغ کامل ماست : 1 لیوان روغن مایع : 1 لیوان سرخالی تخم مرغ : 3 زرده 1 سفیده زعفران دمکرده : میزان لازم برنج : 5 پ پلوپزی زرشک : به میزان لازم دارچین : به میزان لازم خلال بادام : به میزان لازم خلال پسته : به میزان لازم

 به نام خداوند بخشایشگر
سلام به همه ی شما دوستان گل و عزیز هاراجی
امروز قصد دارم دستور تهیه یه پلوی خوشمزه ایرانی رو بهتون بگم... ته چین مرغ
ته چین یه غذای ایرانیه که برای تهیه ش برنج رو با موادی مثل گوشت ها، زعفران، تخم مرغ و ماست ترکیب می کنن. به خاطر ظاهر زیبایی که داره اون رو تو مهمانی ها سرو می کنن. این غذا تشکیل شده از یه بخش ته دیگی زعفرانی که وسطش مواد گوشتی قرار گرفته.
نوع شمالی این غذا مقداری متفاوت هست، به این دلیل که تو طبخش از رب ازگیل یا رب آلوچه استفاده می کنن و برای قسمت گوشتی ش هم از ارک و یا غاز بهره می برن.
علاوه بر ته چین های گوشتی، مدل های دیگه ای هم وجود داره، مثل ته چین اسفناج، ته چین بادمجان و حتی ته چین ماهی...
ته چین رو میشه هم توی فر تهیه کرد و هم روی شعله ی ملایم گاز. برای سفت و ته دیگی شدن هم باید مدت زمان طبخش رو با شعله ی ملایم طولانی کنین.
خب بریم سراغ طرز تهیه این ته چین خوشمزه...


برای تهیه ته چین اولین مرحله تهیه مواد میانی اون هست. برای این کار پیاز رو به صورت حلقه ای خرد می کنیم و کمی تفت می دیم. بعد فلفل دلمه ای رنگی، هویج و ادویه ها رو بهش اضافه می کنیم و به تفت دادن ادامه می دیم.
حالا وقتشه که مرغ رو بهش اضافه کنیم. وقتی مرغ رو با این مواد تفت دادین، درون ظرفتون 2 لیوان آب جوش بریزین و اجازه بدین مرغ به خوبی بپزه. بعد از پخت، مرغ رو ریش ریش کنید. اندازه ش هم بستگی به سلیقه خودتون داره. می تونید بعد از ریش ریش کردن هم باز مقداری اون رو تفت بدین.
در صورت تمایل می تونید مقدار کمی ماست و زعفران بهش اضافه کنین که کاملا اختیاری و سلیقه ای هست.

ته چین مرغبرای این مرحله باید برین سراغ برنج. نکته مهم برای طبخ برنج ته چین اینه که باید برنج رو از چند ساعت قبل خیس کنین.
قابلمه آبی رو روی حرارت گاز بذارین و وقتی به جوشن اومد بهش نمک اضافه کنین و برنج رو بریزین داخلش. وقتی آب رو برنج شروع به جوش زدن کرد، کف روی آب رو جدا کنین و بریزین دور. برنج ته چین باید یه مقدار زنده تر از حالت عادی باشه. حالا وقت آب کش کردنه...


توی مرحله سوم مایع ته چین رو اماده می کنیم.  باید تخم مرغ ها رو توی یه ظرف بشکنین و به خوبی هم بزنین بعد بهش ماست و نمک رو اضافه کنین. خوب مخلوطشون کنین و در نهایت زعفران دم کرده و سه چهارم روغن رو بهشون اضافه می کنیم.

ته چین مرغ

چند نکته رو این جا خدمتتون  می گم:


می تونین این مواد تخم مرغی رو همه ش رو یک جا تو همین مرحله استفاده کنین و یا اینکه آخر کار، قبل از اینکه قابلمه تون رو روی حرارت بذارین بریزیت روی برنجتون.


هم می تونید کل برنجتون رو با این مواد زعفرونی ترکیب کنین و یا به شیوه ای که معمول تره، آمادهش کنین، ینی تقریبا نصفش رو با مواد زعفرونی ترکیبش کنین و بقیه رو ساده بریزین.

ته چین مرغ


کف قابلمه رو به خوبی چرب کنینو این برای اینه که ته چین به شکل قالبی در بیاد.

اول یه لایه برنج زعفرانی شده رو کف قابلمه بریزین، بعد مواد گوشتی میانی رو به همراه خلال بادام و پسته بریزین روش و در نهایت باقی مونده برنج رو بریزین روش.

ظرف رو توی فر و یا روی گاز بذارین و منتظر باشین تا برنجتون بپزه. وقتی که پخت باید قابلمه رو توی ظرف سرو برگردان کنین و روش رو با زرشک و خلال پسته و بادام تزئین کنین.

ته چین مرغ

ته چین مرغ


 * ماست مورد استفاده بهتره چکیده باشه که ته چین آب نندازه. نوعش هم بهتره کم چرب باشه.

* تخم مرغی که درون ته چین می ریزین اگه فقط زرده باشه بهتره. در این صورت ماست بیشتری باید توش بریزین

* هر چقدر زعفران بیشتری بریزین، غذا مجلسی تر میشه. برای مهمانی ها این نکته رو در نظر داشته باشین

* برنجش هم حتما ایرانی و ترجیحا عطری باشه.

 

نوش جان همگی

شب و روزتون خوش

آخرین آموزش ها
برترین ها