webpaz logo
جستجو

شیرینی شکلاتی

مواد لازم :
شکر : 1/2 لیوان کره : 50 گرم روغن مایع : 3 قاشق غذاخوری تخم مرغ : 1 عدد وانیل : 1/4 قاشق چایخوری ارد : 4ونیم لیوان مخمر : 1 قاشق غذاخوری شکلات چیپسی : 2 لیوان زرده تخم مرغ : 1 عدد شیر : 1/5 لیوان نمک : 1/4 قاشق چایخوری کنجد : مقدار کافی

شیرینی های ترکی همانند غذاهای این کشور بیار خوشمزه و لذیذ و پرطرفدار هستند.در میان این همه تنوع شیرینی و مدلهای مختلف ان ، یکی از شیرینی های خوشمزه و زیبا از نظر شکل ظاهری که مخصوص کشور ترکیه است و به شکل شیرینی شکم پر و شکلاتی و شبیه پیراشکی است ، شیرینی شکلاتی است. این شیرینی خوشمزه تا حدی نیز شبیه کروسان شکلاتی است و برای عصرانه همراه با چای و قهوه و یا برای وعده غذایی صبحانه گزینه مناسبی است.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی شکلاتی شکم پر را که شامل شکر و روغن مایع و وانیل و مخمر و زرده تخم مرغ و کره و تخم مرغ و آرد و شیر و شکلات چیپسی است را برایتان می نویسم و امیدوارم این شیرینی خوشمزه ترکی را در منزل تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع تهیه این شیرینی ابتدا ا قاشق غذاخوری مخمر را همراه با یک و نیم لیوان شیر ولرم و 1 قاشق غذاخوری شکر داخل یک ظرف می ریزیم و 10 دقیقه منتظر می شویم تا مخمر عمل کند و حجمش مواد زیاد شود.


سپس در ادامه باقی مانده شکر را همراه با 1/4 قاشق چایخوری نمک و 1/4 قاشق چایخوری وانیل و روغن مایع و 1 عدد تخم مرغ داخل یک ظرف می ریزیم و آنها را خوب مخلوط می کنیم و هم می زنیم.


سپس در ادامه خمیر مایه عمل آمده در مرحله اول را همراه با 4 لیوان و نیم ارد الک شده به مواد خمیر شیرینی در مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم و خمیر را برای مدت 10 دقیقه با دست ورز می دهیم تا خمیر نرمی به دست آید که به دست نمی چسبد.سپس روی خمیر را سلفون کشیده و به ان برای مدت 30 دقیقه در محیط آشپزخانه استراحت می دهیم.


 در ادامه بعد از نیم ساعت استراحت خمیر آن را از سلفون بیرون آروده و از خمیر 20 چونه بر می داریم و انها را گرد می کنیم .سپس روی یک سطح صاف و آرد پاشی شده یکی از چونه ها را با وردنه به شکل تقریبی مستطیل و به طول 15 سانتی متر و عرض 7 سانتی متر باز می کنیم( در صورت تمایل می توان این شیرینی با اندازه های دیگر نیز درست کرد و اختیاری است).


سپس در ادامه مقداری از شکلات چپسی در انتهای یک سمت خمیر مطابق شکل زیر می ریزیم .

شیرینی شکلاتی


سپس سر خمیر را بر می گردانیم و بقیه خمیر را که روی سطح کار باز است با چاقوی تیز به شکل راه راه و مطابق شکل زیر برش می دهیم ( برش را تا آخر خمیر ادامه نمی دهیم و برشها تا انتهای خمیر فاصله دارد)

شیرینی شکلاتی


سپس در ادامه خمیر برش خورده را رول می کنیم و مطابق شکل زیر می پیچیم. این کار را برای تمام چونه های خمیر انجام می دهیم.


سپس در ادامه 1 عدد زرده تخم مرغ را داخل یک ظرف شکسته و ان را با چنگال هم می زنیم تا از لختگی در اید و سپس از زرده تخم مرغ با قلمو روی شیرینی ها می مالیم و سپس روی انها را کمی کنجد با دست برای تزیین می ریزیم. سپس شیرینی ها را با فاصله از هم داخل یک سینی که کف آن را کاغذ روغنی انداخته ایم می گذاریم و سینی را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از 20 دقیقه قبل گرم شده بود و برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ما بپزد و رویش طلای شود.


سپس وقتی شیرینی پخت آن را از فر بیرون می اوریم و بعد از سرد شدن آن را از کاغذ روغنی بر می داریم و برای براق شدن روی شیرینی را کمی کره ذوب شده با کمک قلمو می مالیم و شیرینی را در ظرف مناسب قرار می دهیم و ان را برای وعده عصرانه همراه با چای و یا قهوه و یا برای  میان وعده کودکان در مدرسه استفاده می کنیم.نوش جان

شیرینی شکلاتی

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه کوفته پیچ ۲۹/۰۰۰