webpaz logo
جستجو

رنگینک خرما

مواد لازم :
خرما : 500 گردو : 400 گرم دارچین : به مقدار لازم هل : به مقدار لازم زنجبیل : به مقدار لازم پودر پسته : به مقدار لازم گل محمدی : به مقدار لازم روغن : به مقدار لازم آرد گندم : یک پیمانه کره : 100 گرم پودرقند : به مقدار لازم


رنگینک خرما یکی از اصیل ترین دسر های ایرانی هست که بسیار خوش مزه و خوش عطره که طرف دار های خیلی زیادی هم داره. این دسر اکثرا توی فصول سرد سرو میشه چون گرمی این دسر بالاست و گرمای بدن رو تامین می کنه و در کل توی فصل های سرد می تونه جزو سفره ها مون باشه.

ابتدا برای تهیه رنگینک به خرما احتیاج داریم. ما از خرمای رطب استفاده می کنیم ابتدا خرما ها مون رو خوب می شوریم و می ذاریم تا آب اضافی اون ها بره و خشک بشن. وقتی که آب اضافی خرما ها مون به خوبی گرفته شد حالا هسته های خرما رو با دقت از خرما در میاریم تا خرما ها مون له نشن و سالم باقی بمونن. وقتی که هسته های خرما رو جدا کردیم حالا اون ها رو می ذاریم کناری تا بمونه.

گردو ها مون رو می شکونیم و مغز اون ها رو خارج می کنیم. ترجیحا مغز ها رو سالم در میاریم تا بتونیم به راحتی توی مغز خرما ها قرارشون بدیم. وقتی که کار شکستن گردو ها مون تموم شد حالا مغز گردو ها رو به چهار قسمت تقسیم می کنیم و توی هر خرما یک چهارم گردو رو قرار می دیم. همه خرما ها رو که مغز دار کردیم حالا توی یه ظرف مناسب می چینیم کنار هم و می ذاریم تا بمونه.

پسته ها مون رو که کمی بو داده هستن رو داخل آسیاب می ریزیم و اون ها رو آسیاب می کنیم تا حسابی پودر بشن. وقتی که خوب پودری شد و هیچ تکه سالمی داخلشون باقی نموند حالا پودر پسته مون رو هم می ذاریم کناری تا بمونه.

 

رنگینک خرما


یه ماهی تابه مناسب رو انتخاب می کنیم و می ذاریم روی حرارت تا داغ بشه. خوب که داغ شد حالا کره مون رو بهش اضافه می کنیم و می ذاریم تا کره هم به خوبی آب بشه. حالا که کره آب شد آرد مون رو بهش اضافه می کنیم و خوب با کره تفت می دیم تا آرد مون از خامی در بیاد. کمی که تفت خورد و رنگ آرد مون کمی تغییر کرد حالا پودر زنجبیل و پودر هل و دارچین مون رو بهش اضافه می کنیم و خوب با هم ترکیب می کنیم.

تفت دادن آرد مون باید با شعله ملایم باشه چون وجود کره باعث میشه که هم خود کره و هم آرد مون زود بسوزه و طعم خوبی به خودش نگیره. این که آرد تغییر رنگ بده کاملا سلیقه ای هست. اگر آرد خوب سرخ بشه و تغییر رنگ بده باعث میشه که هم طعم آرد مون مطلوب باشه و هم رنگ خوبی به دسر مون می ده و از خامی و بی روحی دسر مون رو در میاری. 

وجود ادویه ها کاملا سلیقه ای هست. می تونید فقط از یک نوع ادویه داخل دسر رنگینک استفاده کنید خیلی ها داخل دسر هیچ ادویه ای استفاده نمی کنن ولی وجود ادویه هایی مثل زنجبیل و دارچین به جز طعم خوب خاصیت هایی بسیار هم دارن. پس می تونید بر اساس ذائقه خودتون اندازه ها رو تنظیم کنید. 

اگر از روغن حیوانی داخل این دسر دوست دارین می تونید استفاده کنید چون طعم روغن حیوانی این دسر رو بی نهایت خوشمزه تر می کنیم.

رنگینک خرما


آرد و کره که خوب تفت خوردن حالا اون ها رو روی خرما های مغز دار شده مون می ریزیم و می ذاریم تا کمی بمونه. حالا کمی پودر قند روی رنگینک می ریزیم و با دارچین و پودر پسته و گل محمدی دسر مون رو تزیین می کنیم. این دسر هم گرم سرو می شه و هم سرد میشه سرو کرد.

برای گرم سرو کردن همین روش خیلی خوبه. ولی اگر می خواید سرد سرو کنید بهتری این طور نچینید. در مدل سرد بهتره یه ظرف مستطیلی داشته باشید و مقدار کره و آرد مون هم باید بیشتر باشه. این طور که کمی از مواد کره و آرد مون رو ته ظرف بریزیم و خرما ها رو بچینیم و روی خرما ها رو باز با مواد کره و آرد مون بپوشونیم. حالا روی مواد مون رو خوب صاف می کنیم و با پودر پسته و گل محمدی و دارچین و پودر قند تزیین می کنیم. می ذاریم یخچال تا بمونه. حالا در ش میاریم و اون رو برش می زنیم و سرو می کنیم.

رنگینک خرما

رنگینک خرما

آخرین آموزش ها
برترین ها
تراش و پوست کن میوه و سبزیجات ۱۹/۰۰۰