webpaz logo
جستجو

رنگینک با آرد

مواد لازم :
خرما : 2 پیمانه مغز گردو : یک پیمانه آرد گندم : 1 پیمانه روغن : نصف پیمانه پودر هل : 1 قاشق چایخوری پودر زنجبیل : 1 قاشق چایخوری پودرقند : 1 قاشق غذاخوری خلال پسته : مقداری

رنگینک یک عصرانه یا دسری خوشمزه است که ماده اصلی آن خرماست و چون آرد گندم را هم در تهیه آن به کار می برند مزه آن به حلوا نزدیک می شود. اصل این شیرینی از ترکیب خرما و آرد به دست می آید اما گاه می بینیم که در قنادی ها بدون آرد آن را هم به فروش می رسانند. در ادامه چندین روش مختلفی که برای تهیه این شیرینی وجود دارد را توضیح خواهم داد. که بسته به سلیقه و توانایی تان هرکدام را که خواستید امتحان کنید. 


خب ما دو پیمانه خرما داریم سعی کنید از بهترین خرما استفاده کنید خرمایی نرم و مشکی و رسیده. خرماها را دانه دانه بردارید از پهنا کمی آن ها را با چاقو بشکافید، هسته درون آن ها را خارج کنید.

درون آن ها مقدار کمی مخلوط پودر زنجبیل و هل بپاشید تکه ایی مغز گردو داخل آن ها قرار دهید و همه خرماها را پس از شکم پر کردن با نظم و ترتیب پشت سرهم در یک بشقاب مناسب بچینید. 

رنگینک با آرد


از قبل پودر زنجبیل را با پودر هل قاطی کنید و ریختن این پودر را به درون خرماها با دست انجام دهید. اگر بخواهید این شیرینی عطر بیشتری داشته باشد باید مواد معطر متنوع تری به کار ببرید، مثلا می توانید همراه پودر زنجبیل و پودرهل، مقداری میخک ساییده، مقداری دارچین و مقداری تخم گشنیز ساییده به کار ببرید. 


مغزگردو ها را اگر درشت هستند مقداری خرد کنید تا درون خرماها جا بگیرند. 


پس از آماده شدن خرماها و کنار هم چیدنشان در یک ظرف حالا باید برویم سراغ روکش آردی این شیرینی خوشمزه! یک تابه را روی حرارت قرار دهید و نصف پیمانه روغن جامد را به آن اضافه کنید فقط اگر در منزل کره داشتید حتما کره بریزید بعد که روغن یا کره آب شد حرارت را ملایم کنید و 1 پیمانه آرد گندم و یک قاشق غذاخوری پودرقند را به تابه اضافه کنید و همه مواد را با یک قاشق چوبی تفت بدهید؛ نباید آرد بسوزد یا رنگ آن سیاه گردد فقط باید خامی آن برود و رنگ آن قهوه ایی روشن بزند.

رنگینک با آرد

سپس مایه آماده شده را با همان داغی روی خرماها بریزید  پس از مدتی که با دمای محیط هم دما شد روی آن را با گردوهای باقی مانده و خلال پسته تزیین نمایید و این شیرینی را به مدت 1 ساعت در یخچال بگذارید تا کاملا ببندد و آماده خوردن شود؛ سر میز غذا رنگینک را با چاقو برش بزنید و به میهمانان بدهید. نوش جان همگی.

رنگینک با آرد


همانطور که در مقدمه توضیح دادم رنگینک بدون آرد هم می شود درست کرد، پس آرد و روغن را از مواد اولیه حذف کنید. خرماها را همانطور که گفته شد شکاف دهید با مواد خشک معطر(هل، زنجبیل، میخک، دارچین و...) پر کنید به صورت منظم و فشرده در یک ظرف مناسب بچینید و روی آن را با مغزگردو کوبیده، پودر نارگیل، خاک قند یا پودر گل محمدی تزیین کنید و هنگام سرو به صورت لوزی یا مثلثی برش بزنید و نوش جان نمایید. 


سعی کنید ظرفی که از ابتدا برای چیدن خرماها در آن استفاده می کنید یک ظرف مناسب سرو باشد چون دیگر مواد را جا به جا نخواهیم کرد و شیرینی ما با همان ظرف سرو خواهد شد. 


یک روش دیگر برای تهیه رنگینک با آرد این است که خرماها را پس از خارج کردن هسته های آن ها با چرخ گوشت دستی چرخ می کنند سپس مواد خشک معطر را به آن اضافه می کنند و همه مواد را باهم مخلوط می کنند. آرد و روغن را در یک تابه باهم تفت می دهند تا آرد کرم رنگ شود سپس خرماهای چرخ شده را به تابه اضافه می کنند و همه مواد را باهم مخلوط می کنند. مواد را از روی حرارت بر می دارند. یک قالب را با کره چرب می کنند و کاغذ روغنی می اندازند خمیر خرما را از تابه برمیدارند و درون قالب می ریزند و با قاشق مواد را صاف می کنند و با مغز گردو، خلال پسته و خاک قند تزیین می کنند. این قالب باید در یخچال به مدت 2 ساعت بماند تا کاملا ببندد. بریدن این خمیر خرما پس از سرد شدن راحتتر است حتی می توانید آن ها را با قالب های کوچک شیرینی پزی قالب بزنید و داخل یک ظرف بچینید.

آخرین آموزش ها
برترین ها
نگهدارنده درب قابلمه طرح آدمک ۱۹/۰۰۰