webpaz logo
جستجو

رنگینک خرمایی

مواد لازم :
ارد : 1پیمانه روغن حیوانی : 175 گرم پودر شکر : 25 گرم خرما : 10 عدد گردو : 1 پیمانه هل : 1 قاشق چایخوری نمک : 1/4 قاشق چایخوری روغن مایع : کمی

شاید خیلی از افراد علاقه به درست کردن شیرینی داشته باشند ولی به خاطر اینکه فر ندارند و یا فر انها خراب است و یا با تصور اینکه درست کردن شیرینی سخت و زمان بر است  از درست کردن ان منصرف شوند و پشیمان شوند. اما نباید اینگونه فکر کرد بلکه در صورت علاقه می توان شیرینی های خوشمزه ای را بدون فر و با قرار دادن در یخچال نیز درست کرد.از جمله این شیرینی های بدون فر می توان از رنگینیک و .. را نام برد.

یکی از شیرینی های خوشمزه و تقریبا شیک که برای مهمانی ها قابل استفاده است و به راحتی و بدون فر  و در زمان اندک و با ترکیب کردن یک سری مواد غذایی ساده درست می شود و ریشه و اصالت ان به کشورهای عربی و قطر می رسد و امروزه بخصوص در جنوب ایران زیاد تهیه می شود، رنگینک است.

ماده اصلی تهیه این شیرینی خوشمزه آرد و خرما است  و به علت دارا بودن خرما بسیار پر انرژی و مقوی است. برخی افراد برای خوشمزه تر شدن این شیرینی جنوبی به ان گردو و یا پسته نیز اضافه می کنند و خوشمزگی ن را چند برابر می کنند.

در این مطلب طرز تهیه رنگینیگ را که شامل خرما و آرد و روغن حیوانی و پودر شکر و گردو است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و بعنوان یک شیرینی بدون ضرر و مقوی و خوشمزه بعنوان عصرانه همراه با چای و یا قهوه میل کنید.توجه داشته باشید رنگینک به شکلهای مختلف رولی - قالبی و یکسره داخل یک ظرف درست می شود و در این مطلب طرز تهیه رنگینک به شکل قالبی را می نویسم که بخاطر منظم و مرتب بودن بیشتر حالت مجلسی دارد و از نظر ظاهری شیک تر از بقیه انواع رنگینیک است.


ابتدا و برای شروع تهیه این شیرینی خوشمزه ، 1 پیمانه ارد را داخل یک تابه می ریزیم و تابه را روی گاز قرار داده و زیر تابه را روشن می کنیم و ارد را در تابه تفت می دهیم تا بوی خامی ان گرفته شده و ارد رنگش کمی تغییر کند .

 حلوا و فرنی


سپس در ادامه در این مرحله ارد تفت داده شده در مرحله قبل را 2 بار الک می کنیم و ان را داخل یک ظرف گود می ریزیم. سپس 175 گرم روغن حیوانی ( در صورت تمایل می توان بجای روغن حیوانی از کره نیز استفاده کرد) و 1/4 قاشق چایخوری نمک و 1 قاشق چایخوری هل را به ان اضافه می کنیم و با ارد مخلوط می کنیم تا کاملا همه مواد قاطی شوندو یکدست شوند .اکنون خمیر شیرینی رنگینک ما آماده است.

رنگینک خرمایی


سپس در ادامه در این مرحله ، گردوها را با دست کمی خرد می کنیم و گردوهای خرد شده را در یک تابه بدون روغن روی گاز کمی تفت می دهیم .سپس خرما ها را نیز شسته و هسته خرما را خارج می کنیم .

 رنگینک خرمایی


سپس در ادامه در این مرحله ، یک قالب سلیکونی بر می داریم و کف قالب را کاغذ روغنی می انداریم و یا ان را با روغن مایع چرب می کنیم . سپس کمی از خمیر رنگینک اماده شده در مراحل قبل را در کف قالب قرار می دهیم و با دست و یا پشت قاشق ان را خوب فشار می دهیم تا منسجم شود. سپس روی خمیز رنگینک ، یک عدد خرما که هسته ان را بیرون اورده ایم و کمی گردو قرار می دهیم و روی ان را با یک لایه دیگر از خمیر رنگینک می پوشانیم و با پشت قاشق خمیر را فشار می دهیم تا منسجم شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، قالب را برای مدت 2 ساعت در یخچال قرار می دهیم تا شیرینی ما منسجم شود و خودش را بگیرد. سپس قالب را از یخچال بیرون آورده و شیرینی ها ی رنگینک را از قالبها خارج می کنیم و انها را در ظرف مناسب می چینیم و در صورت تمایل روی شیرینی را با پودر پسته و یا نارگیل و ... تزیین می کنیم . اکنون شیرینی رنگینک ما اماده است. این شیرینی خوشمزه و مقوی را برای عصرانه همراه با چای میل می کنیم. نوش جان .

 رنگینک خرمایی

آخرین آموزش ها
برترین ها
عسل ریز هانی پات ۹۹/۰۰۰