webpaz logo
جستجو

توپ بادمجان (بادمجان قل قلی)

مواد لازم :
بادمجان : 2 عدد روغن مایع : مقدار کافی سیر : 2 حبه ریحان خرد شده : 2 قاشق غذاخوری سس گوجه فرنگی : 2 پیمانه تخم مرغ : 1 عدد پنیر پامزان : 1/4 پیمانه اب : 1/4 پیمانه نمک فلفل : مقدار کافی پودر نان : 1/3 پیمانه

یکی از غذاهای خوشمزه که با بادمجان درست می شود و بسیار مقوی و پر انرژی است و برای وعده غذایی ناهار بعنوان خورشت با برنج قابلیت استفاده را دارد همچنین امکان سرو ان با نان نیز وجو دارد ، توپ با دمجان است.

شاید همیشه در ذهن ما کوفته قل قلی و یا گوشت قل قلی یا میت بال تنها شکل غذا به شکل توپی باشد اما در واقع یکی از غذاهای خوشمزه که مشابه گوشت قل قلی است اما با بادمجام درست می شود بادمجان قل قلی و یا توپ بادمجان است.

در این مطلب طرز تهیه بادمجان قل قلی یا توپ بادمجان را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع 2 عدد بادمجان را با اب می شوریم و با چاقو آنها را به صورت ریز خرد می کنیم. سپس بادمجانهای خرد شده را داخل ظرف آب و نمک قرار می دهیم تا تلخی بادمجان گرفته شود و سپس بادمجان را آبکش می کنیم.در ادامه  وقتی اب بادمجانها ریخت ، داخل یک تابه 2 قاشق غذاخوری روغن مایع می ریزیم و 1/4 پیمانه آب را نیز به تابه اضافه می کنیم و تابه را روی گاز می گذاریم و بادمجانها را در روغن  برای مدت 1 دقیقه تفت می دهیم.

توپ بادمجان(بادمجان قل قلی)


سپس در ادامه در این مرحله ، در تابه بادمجانها را بسته و زیر گاز را خیلی کم می کنیم و اجازه می دهیم اب داخل تابه بخار شود و بادمجانها نرم و پخته شوند(آبپز شوند).


سپس در ادامه در این مرحله بادمجاناهی پخته را داخل غذاساز می ریزیم و اناه را به شکل پوره در می اوریم و له می کنیم.

 توپ بادمجان (بادمجان قل قلی)


سپس در ادامه در این مرحله ، بادمجان های له شده را داخل یک ظرف می ریزیم و به ان 1 عدد تخم مرغ و 2 قاشق غذاخوری ریحان خرد شده و نمک و فلفل به مقدار کافی و 1/4 پیمانه پنیر پارمزان و 1/3 پیمانه پودر نان و سیر رنده شده اضافه می کنیم.

 توپ بادمجان(بادمجان قل قلی)


سپس در ادامه در این مرحله ، مواد مرحله بالا را با قاشق خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شود و اگر شل بود می توانیم مقدار بیشتری پودر نان استفاده کنیم تا خمیر ما به سفتی مناسبی برسد. اکنون مایه توپ بادمجان ما آماده است . ان را برای مدت نیم ساعت داخل یخچال استراحت می دهیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، بعد از مدت 1 ساعت مواد را از یخچال بیرون اورده و با دست به اندازه یک گردو از مواد بر می داریم و انها را خوب گرد و توپی می کنیم و این کار را برای همه مواد انجام می دهیم . سپس توپ بادمجان را دوباره برای مدت نیم ساعت در یخچال استراحت می دهیم تا خودش را بگیرد.


سپس در ادامه در این مرحله ،  توپهای بادمجان را از یخچال بیرون می اوریم و داخل یک تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز گذاشته و زیر ان را روشن می کنیم و وقتی روغن داغ شد ، توپ های بادمجان را در روغن خوب سرخ می کنیم تا کاملا بپزند و خوشمزه شوند.

 توپ بادمجان(بادمجان قل قلی)


سپس در ادامه در این مرحله ، به تابه توپ بادمجان در مرحله قبل ، 2 پیمانه سس گوجه فرنگی اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا سس کاملا به خورد توپهای بادمجان روی و جذب انها شودو سس غلیظ شود .

توپ بادمجان (بادمجان قل قلی)


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی سس بادمجان خوب غلیظ شد و به خورد توپهای بادمجان رفت ، زیر گاز را خاموش می کنیم .اکنون غذای ما آماده است. ان را در ظرف مناسب می ریزیم و در صورت تمایل با مواد دلخواه مانند تکه هابی پنیر ان را تزیین می کنیم و برای وعده غذایی ناهار همراه با برنج و یا برای وعده غذایی شام همراه با نان این غذای خوشمزه و مقوی و جدید را میل می کنیم .نوش جان .

 توپ بادمجان (بادمجان قل قلی)

آخرین آموزش ها
برترین ها
ظرف تنقلات طرح کفشدوزک ۶۹/۰۰۰