webpaz logo
جستجو

خورش قلیه ماهی

مواد لازم :
ماهی سنگسر : هفت تکه بزرگ گشنیز : 350 گرم شنبلیله خشک : یک قاشق غذا خوری تمر هندی : نصف بسته سیر : یک بوته پیاز : یک عدد نمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازم فلفل قرمز : به مقدار لازم روغن : به مقدار لازم برنج ایرانی : 3 پیمانه


خورش قلیه ماهی یه خورش بی نظیر جنوبی هست که بسیار لذیذ هست. 

ابتدا برای تهیه خورش باید مواد اولیه مون رو خوب آماده کنیم. ابتدا ماهی رو پاک می کنیم و اون رو به قطعه های بزرگ برش می دیم و خوب اون رو می شوریم. می ذاریم تا آب اضافی اون بره و خشک بشه. وقتی که آب اضافی اون رفت حالا به ماهی کمی نمک و فلفل سیاه و روغن می زنیم و می ذاریم داخل یه ظرف و روش رو می پوشونیم و می ذاریم توی یخچال بمونه و خوب مزه دار بشه. برای تهیه قلیه ماهی بهترین نوع ماهی ماهی سنگ سر هست اگر در دست رس نبود می شونید از سیر ماهی هم استفاده کنیدو در کل باید از ماهی استفاده کنید که بدون استخون باشه و گوشت منسجمی داشته باشه.

سبزی ها مون رو خوب پاک می کنیم و برگ ها شون رو جدا می کنیم و خوب می شوریم و می ذاریم تا خشک بشه. حالا ه آب سبزی ها مون گرفته شد حالا اون ها رو خورد می کنیم و ساطوری می کنیم و می ذاریم کناری تا بمونه. می تونید هم از شنبلیله خشک استفاده کنید و هم از شنبلیله تازه استفاده کنید. اگر از شنبلیله تازه استفاده می کنید به اندازه سه قاشق غذا خوری شنبلیله تازه خورد شده استفاده کنید.

برنج مون رو می شوریم و می  ذاریم تا نشاسته های برنج شسته بشه  بره. برای قلیه ماهی حتما حتما از برنج ایرانی باید استفاده کرد چون عطر بی نظیر قلیه ماهی با برنج ایرانی تکمیل میشه. برنج های خارجی عطر و طعم برنج های ایرانی رو ندارن. برای عطر بیشتر برنج از روغن حیوانی موقع پخت برنج باید استفاده کرد.

 خورش قلیه ماهی


یه قابلمه رو حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا داغ بشه. وقتی که خوب داغ شد حالا کمی روغن بهش اضافه می کنیم و می ذاریم تا روغن هم داغ بشه. پیاز مون رو پوست می کنیم و اون رو نگینی خورد می کنیم و به روغن داغ اضافه می کنیم و خوب پیاز مون رو تفت می دیم تا طلایی بشه. وقتی که کمی پیاز مون طلایی شد حالا سبزی ها مون رو به قابلمه اضافه می کنیم و خوب تفت می دیم و می ذاریم تا خوب سبزی با پیاز تفت بخوره. 

سیر ها مون رو از پوست شون جدا می کنیم و خوب اون ها رو رنده می کنیم و به سبزی ها مون اضافه می کنیم و همراه سبزی اون رو تفت می دیم. وقتی که خوب تفت خوردن حالا کمی آب به قابلمه اضافه می کنیم و می ذاریم تا بجوشه. تمر هندی مون رو توی یه لیوان آب جوش حل می کنیم و با دست خوب ورز می دیم تا تمر هندی به خوبی حل بشه. از صافی ردش می کنیم و به خورش مون اضافه می کنیم. درش رو می بندیم و می ذاریم با شعله ملایم به مدت یک ساعت بمونه و بجوشه.

 

خورش قلیه ماهی

خورش قلیه ماهی

 


یه قابلمه رو پر آب می کنیم و روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا به جوش بیاد وقتی که آب به جوش اومد حالا برنج مون رو بهش اضافه می کنیم و اجازه می دیم تا برنج مون به همراه آب قل بخوره و بپزه. وقتی که برنج مون نیم پز شد حالا اون رو از آب در میاریم و آب کش می کنیم. ته قابلمه رو ته دیگ می ندازیم و برنج مون رو به قابلمه منتقل می کنیم و کمی روغن معمولی یه روغن حیوانی اضافه می کنیم و می ذاریم تا برنج مون دم بکشه.

 

یه ماهی تابه روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم تا داغ بشه. کمی روغن داخلش می ریزیم و می ذاریم تا داغ بشه. ماهی ها رو از یخچال در میاریم و داخل ماهی تابه قرار می دیم و با حرارت ملایم هر طرف اون رو سرخ می کنیم و وقتی که کار سرخ شدن ماهی ها تموم شد اون ها رو می ذاریم کنار. خورش مون که جا افتاد ماهی های سرخ شده رو بهش اضافه می کنیم و می  ذاریم تا ماهی به همراه خورش به مدت بیشت دقیقه بپزه و به خوبی جا بیوفته.

خورش قلیه ماهی

خورش قلیه ماهی

خورش قلیه ماهی

آخرین آموزش ها
برترین ها
همزن و کف ساز مدل HONGXIN ۶۹/۰۰۰