webpaz logo
جستجو

پیتزای لقمه‌ای به شکل گل

مواد لازم :
آرد سفید : 500 گرم مخمر : 7 گرم آب گرم : 300 میلی لیتر شکر : 1 قاشق غذاخوری آویشن : 1 قاشق غذاخوری گردو : 2 قاشق غذاخوری ریحان : 1 دسته نمک و فلفل : به مقدار کافی روغن زیتون : 25 میلی لیتر سس کچاپ : برای سرو پنیر پارمزان : 400 گرم

آماده شدن خمیر برای پیتزای لقمه ای حدود ۱ ساعت زمان می برد. پس از آماده سازی خمیر را پهن کنید و به شکل دایره‌های برش بزنید. سپس روی خمیر از سس پستو و پنیر پارمزان بزنید و آنها را به شکل گلبرگ فرم دهید. در نهایت گلبرگ‌ها را در سینی فری که از قبل چرب کرده اید بچینید. فر را 15 دقیقه زودتر با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم نمایید. حال سینی را در داخل فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. پیتزای لقمه‌ای شیک و خوشمزه در عرض ۲۰-۲۵ دقیقه آماده می‌شود و می‌توانید با آن از مهمان‌هایتان پذیرایی نمایید.

طرز تهیه خمیر: برای تهیه خمیر ابتدا مخمر خشک را در آب گرم حل کنید و سپس آرد، نمک، شکر و آویشن را به آن اضافه نمایید و آن را حدود ۱۰ دقیقه با دست حسابی ورز بدهید تا نرم و کشسان شود و دیگر به دست نچسبد. البته اگر همزن شما سری خمیرزن دارد، می‌توانید به جای ورز دادن با دست، ۵ دقیقه آن خمیر را با همزن بزنید تا به حالت مطلوب آن برسد. خمیر را با دست به شکل گلوله‌ای در بیاورید و آن را در کاسه بزرگی قرار دهید. روی کاسه را با حوله آشپزخانه بپوشانید و ظرف را به مدت ۱ ساعت در دمای اتاق رها کنید تا خمیر آماده شود.

طرز تهیه پستو: ابتدا گردو را یک تا دو دقیقه تفت بدهید. سپس مغز گردو، ریحان، ۲ قاشق پنیر پارمزان، ۲۵ میلی لیتر روغن زیتون و نمک و فلفل را در غذاساز بریزید و یا در هاون بکوبید تا سس پستو یکدست و آماده شود. نکته: در صورت لزوم می توانید مجدداً مقداری روغن زیتون اضافه کنید.

بعد از اینکه خمیر ۱ ساعت در دمای اتاق باقی ماند  ور آمد، کمی آن را ورز دهید تا پف آن بخوابد. حال خمیر را با وردنه روی سطحی که از قبل آرد پاشیده‌اید پهن کنید. خمیر را کاملاً نازک کنید. با قالب گردی به قطر ۱۰ سانتی‌متر، خمیر را قالب بزنید. حال روی هر دایره خمیری کمی سس پستو بمالید و مقداری پنیر پارمزان بریزید (در آغاز این مرحله فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه روشن کنید تا گرم شود).

سپس دایره های خمیری را از وسط تا کنید و دوباره از وسط تا نمایید و دو سر آنها را روی هم فشار دهید تا به هم بچسبند و به شکل گلبرگ درآیند. گلبرگ‌های پیتزا را در قالب بچینید و مقداری روغن زیتون به کمک فرچه روی آن بمالید. به مدت ۲۵ دقیقه قالب را در فر قرار دهید و در نهایت 5 دقیقه آخر گریل بالای فر را برای طلایی شدن سطح آن روشن کنید تا پیتزای لقمه‌ای شما آماده شود.

نکته: بهتر است قبل از سرو ۱۵ دقیقه صبر کنید تا پیتزا خنک شود. در نهایت لقمه های پیتزایی را در داخل ظرف زیبا سرو و نوش جان کنید.

پیتزای لقمه‌ای به شکل گل

آخرین آموزش ها
برترین ها