webpaz logo
جستجو

شیرینی کرکی

شیرینی کرکی از شیرینی های سنتی و خوشمزه اصفهان است که بیشتر از همه در آغاز فصل بهار تهیه میشود. بیشتر ما شیرینی نخودچی، برنجی و نارگیلی را به عنوان شیرینی های عید نوروز میشناسیم. هر چند که این گزینه های معمول جای خودشان را دارند و خیلی هم خوشمزه هستند اما خب گاهی نیاز به کمی تنوع هم داریم. البته اصفهانی ها با شیرینی کرکی آشنا هستند و امکان ندارد که در ایام نوروز این شیرینی را نخورند. گفته میشود که شیرینی کرکی در اصل مربوط به شهرستان نائین است اما این روز ها در خیلی شهرهای دیگر هم آن را تهیه میکنند.

مواد لازم :
آرد آرد نخودچی 125 گرمآرد برنج 125 گرمآرد گندم 250 گرمروغن جامد یا روغن قنادی 225 گرمپودر قند 175 گرمپودر هل 1/2 قاشق چایخوریتخم خرفه یا پودر پسته برای تزئین

مدت زمان آماده سازی : -۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۵ دقیقه

برای : ۴۰ نفر

تصویر

 

تصویر

 

از ویژگی های اصلی شیرینی کرکی، این است که برای تهیه آن از مخلوط چند نوع آرد استفاده میشود. در اینجا ما یکی از بهترین دستورهای تهیه شیرینی کرکی عید نوروز را برای شما آماده کرده ایم که در آن از مخلوط آرد برنج، آرد نخودچی و آرد گندم (یا آرد جوانه گندم) استفاده میشود. آرد جوانه گندم خواص زیادی دارد. البته در هر صورت این شیرینی طعم و خواص چند ماده مختلف را با هم ترکیب میکند. همراه ما باشید با آموزش طرز تهیه کرکی. امیدواریم نوروز امسال آن را تهیه کنید و لذت ببرید.

 

طرز تهیه شیرینی کرکی عید

 

مرحله اول:

ابتدا روغن جامد را با پودر قند الک شده داخل غذاساز بریزید و با دور تند، حدود سه تا دقیقه بزنید تا کاملا مخلوط و کرم مانند شود. (از همزن برقی هم می‌توانید استفاده کنید. اما غذاساز راحت تر است چون در ابتدای کار ممکن است پودر قند به بیرون بپاشد)

 

مرحله دوم:

آرد برنج، آرد نخودچی و آرد گندم را الک و با هم مخلوط کنید. پودر هل را اضافه سپس مخلوط آردها را که خوب مخلوط و الک کرده اید قاشق قاشق به مخلوط روغن و پودر قند اضافه کنید.

وقتی بیش از نیمی از آرد را اضافه کردید دیگر از غذاساز/همزن استفاده نکنید. به اضافه کردن تدریجی آرد ادامه دهید و از این پس با دست مواد را ورز دهید تا خمیری لطیف بدست بیاید. بسته به نوع آرد ها ممکن است چند قاشق از آرد اضافه بیاید پس یک باره آرد را اضافه نکنید. خمیر شیرینی کرکی را داخل کیسه بریزید و چهار ساعت استراحت بدهید.

 

تصویر

مرحله سوم:

بعد از خمیر گلوله های اندازه فندق برداشته خوب گرد کنید و روی شیرینی را به وسیله سر ماسوره گرد یا کاتر گرد کوچک شکل دار کنید. معمولا طرح زدن روی شیرینی کرکی به این صورت هست که چند بار دایره را روی شیرینی میزنند طوری که دایره ها هم دیگر را قطع کنند. و هر دایره از وسط دایره قبلی بگذرد. به این مرحله در شیرینی پزی به اصطلاح پر زدن گفته میشود.

طرز تهیه شیرینی برشتوک

 

تصویر

 

مرحله پنجم:

شیرینی ها را روی سینی فر پوشانده شده با کاغذ روغنی بچینید. بالاخره تخم خرفه یا پودر پسته را روی شیرینی کرکی بپاشید و آن را به دلخواه تزیین کنید. سینی را در فر از قبل گرم شده با دمای 175 درجه به مدت ده تا پانزده دقیقه قرار دهید و بپزید. بعد از پخت صبر کنید شیرینی کرکی کاملا خنک شود سپس آن را از کاغذ روغنی جدا کنید و به ظرف در دار منتقل کنید.

 

تصویر

نکات تهیه شیرینی کرکی:

می‌توانید آرد کرکی را به صورت آماده از لوازم قنادی تهیه کنید. این نوع آرد به خصوص در لوازم قنادی های شهر اصفهان به صورت آماده فروخته میشود.

به تجربه‌ی من در صورت استفاده از آرد کرکی آماده، آرد کمتری لازم هست. پس آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی داشته باشید.

اگر روغن جامد را در یخچال گذاشته اید آن را از قبل بیرون بگذارید تا به دمای اتاق برسد، سپس با پودر قند مخلوط کنید.  اگر آرد شیرینی زیاد شد و موقع شکل دادن به خمیر به مشکل برخوردید میتوانید یکی دو قاشق روغن مایع به خمیر اضافه کنید تا از حالت پودری در بیاید.

آرد برنج را میتوانید خودتان در منزل با برنج ایرانی خوش عطر تهیه کنید.

با این مقدار مواد حدود 40 عدد شیرینی کرکی خواهید داشت.

آرد برنج و آرد گندم را حتما از قبل با الک ریز، الک کنید.

خمیر شیرینی را نباید مثل خمیر نان مشت و مال داد چون روغن از خمیر جدا شده و شیرینی خشک از آب در می آید. برای تهیه همه شیرینی ها از ترازو استفاده کنید چون اندازه ها باید حتما دقیق باشد. در دستور ها میتوانید به جای  روغن جامد از کره استفاده کنید ولی نهایتا دو هفته میتوانید شیرینی را نگه دارید ولی با روغن جامد تا دو ماه میتوانید در ظرف دردار نگهداری کنید. اگر خواستید شیرینی کاکائویی داشته باشید یکی دو قاشق پودر کاکائو بزنید و از آرد دستور کم کنید و اگر زعفرانی خواستید یک قاشق غذاخوری زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید. برای تهیه شیرینی کرکی، نخودچی و برنجی حتما از آرد مرغوب و با کیفیت و تازه استفاده کنید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰