webpaz logo
جستجو

فسنجان با گوشت مرغ

مواد لازم :
مرغ : 300 گرم رب انار : مقدار کافی شکر : مقدار کافی زعفران : مقدار کافی گردو : 300 گرم روغن مایع : مقدار کافی پیاز : 1 عدد نمک : مقدار کافی

یکی از خوشمزه ترین خورشتهای ایرانی که اصالت آن به گیلان بر می گردد خورشت فسنجان می باشد. این غذا در نقاط مختلف کشور با مزه های مختلف  برای ذائقه های مختلف درست می شود. مثلا برخی مناطق کشور ان را ترش مزه درست می کنند و برخی مناطق فسنجان را شیرین سرو می کنند و دربرخی نقاط دیگر کشور فسنجان مزه ملس دارد.

در تهیه این خورشت می توان بجای گوشت مرغ از گوشت چرخ کرده قل قلی و یا گوشت اردک (که بیشتر شمالی ها فسنجان را با گوشت اردک درست می کنند) نیز استفاده کرد. برخی افراد در این غذا از برگ بو  بعنوان ادویه خورشت استفاده می کنند که اختیاری است. در اینجا دستور پخت این خورشت لذیذ با گوشت مرغ و گردو را برایتان توضیح می دهم. این خورشت برای ناهار و بخصوص مجالس و مهمانی ها گزینه مناسبی است.


ابتدا یک عدد پیاز متوسط را شسته و با چاقو پوست می کنیم. سپس پیاز را با چاقو به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. داخل تابه کمی روغن مایع می ریزیم. تابه را روی شعله گاز می گذاریم و وقتی روغن داغ شد پیازها را داخل تابه تفت می دهیم کمی زرد چوبه نیز به پیازها اضافه می کنیم و با پیاز تفت می دهیم . بقدری پیاز را تفت می دهیم تا طلایی و سبک شوند و حجم آن کم شود (میتوان بجای خرد کردن پیاز آن را به صورت ریز رنده کرد و آب پیاز را گرفت و داخل تابه با روغن مایع تفت داد).   

فسنجان با گوشت مرغ


در این مرحله 300 گرم گردو را پوست می کنیم و آن را در مخلوط کن خرد می کنیم. این کار سبب می شود گردو ریز و اندازه آن برای خورشت فسنجان مناسب شود.

فسنجان با گوشت مرغ


سپس گردوهای ریز شده در مخلوط کن  را به تابه پیاز داغها اضافه می کنیم و گردو ها را اندکی حرارت می دهیم. این کار شوک لازم به گردوها را وارد می کند. گردو ها را تا زمانیکه بوی آن بلند شود و رنگ آن نیز کمی تغییر کند داخل روغن و پیازها تفت می دهیم. (می توان گردو را با پیاز داغها تفت نداد و بعد اضافه کردن گردوها به پیاز، فقط به مقدار مورد نیاز آب سرد به مواد اضافه کرد. )

فسنجان با گوشت مرغ


در این مرحله 5 لیوان آب سرد به قابلمه گردو ها و پیازها اضافه می کنیم. آب سرد سبب شوک گردو ها می شود و روغن گردوها را خارج می کند. ابتدا حرارت گاز را زیاد می کنیم تا آب به جوش آید بعد از جوش آمدن آب حرارت شعله را کم می کنیم تا گردوها فرصت کافی برای تغییر رنگ به سمت قهوه ای داشته باشند و روغن آنها نیز بهتر خارج شود.

در این خورشت در صورت کم شدن آب خورشت از آب سرد حتما استفاده کنید. 4 ساعت تقریبا خورشت روی گاز باید قرار گیرد. بعد از طی شدن این زمان رب انار و شکر و کمی نمک و فلفل  به مقدار لازم بسته به ذائقه به خورشت اضافه می کنیم و اجازه می دهیم خورشت مزه دار شود.

فسنجان با گوشت مرغ


حالا در این مرحله مرغ را که شامل سینه و ران می باشد، می شوریم و نمک و فلفل و زعفران  به تمام قسمتهای مرغ می زنیم و آن را مزه دار می کنیم. سپس درون یک تابه مقدار زیادی روغن می ریزیم. وقتی روغن داغ شد مرغها را درون روغن کاملا سرخ می کنیم تا طلایی شود. مقدار روغن زیاد باشد که سطح مرغ را بپوشاند. سرخ کردن مرغ باعث می شود مرغ حین پخت در خورشت وا نرود.


وقتی یک ساعت ونیم به آماده شدن خورشت باقی مانده بود و آب خورشت تقریبا کم شده بود مرغهای سرخ شده  مرحله قبل را به قابلمه گردو ها اضافه می کنیم و اجازه می دهیم مرغ کاملا داخل آب خورشت بپزد. وقتی آب خورشت از بین رفت و خورشت قهو ه ای تیره شد و روغن گردو ها به مقدار کافی خارج شد خورشت ما آماده است. این خورشت خوشمزه و مجلسی را داخل ظرف مناسب می کشیم و برای وعده ناهار همراه با برنج کته و سالاد شیرازی و سبزی میل می کنیم.

 

فسنجان با گوشت مرغ

آخرین آموزش ها
برترین ها