webpaz logo
جستجو

خورش فسنجان با مرغ

مواد لازم :
گردو : 400 گرم مرغ : 4 تکه پیاز : 1 عدد رب انار : 5 قاشق غذا خوری شکر : 3 قاشق غذا خوری زرد چوبه : 1 قاشق مربا خوری فلفل سیا0 : نصف قاشق چای خوری زعفران دمکرده : به میزان لازم نمک : به میزان لازم

با سلا خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و در کنار خانواده روزگار خوشی را سپری کنید و چرخ روزگار بر وقف مرادتون بچرخه. 

یکی از خورش های اصیل ایرانی که طرفدارهای زیادی هم دارد و معمولا بیشتر در مجالس و مهمانی ها طبخ می شود، خورش فسنجان است.

خورش فسنجان را می توان با مرغ و یا گوشت قرمز نیز تهیه کرد.

دستور آشپزی امروز نیز آموزش تهیه پخت خورش فسنجان با مرغ می باشد، در دستور آشپزی های بعدی حتما آموزش پخت خورش فسنجان با گوشت قرمز را نیز به شما عزیزان آموزش می دهم.

طعم خورش فسنجان معمولا شیرین، ترش یا ملس می باشد، که همه ی این موارد به طعم رب اناری که در خورش فسنجان خود استفاده می کنید بستگی دارد.


برای تهیه خورش فسنجان ابتدا گوشت مرغ خود را درون قابلمه ای بریزید و مقداری کمی آب بر روی مرغ خود ریخته و قابلمه را بر روی شعله با حرارت متوسط قرار دهید.

وقتی که آب مرغ در حال جوش بود و کف کرد آب مرغ را ریخته و مقداری آب سرد بر روی مرغ خود بگیرید.


متاسفانه به دلیل پرورش مرغ های ماشینی با دارو و هورمون های شیمیایی، مجبور هستیم آب ابتدایی که بر روی مرغ میریزیم را درو ریخته، تا با این کار هم طعم مرغ شما در غذا مطلوب شود، و هم تا حدی مواد شیمایی جذب شده در گوشت مرغ دور ریخته شود.


مغز گردو ها را درون آسیاب یا چرخ گوشت ریخته و حسابی خرد کنید.

اگر امکان دسترسی به این وسایل را نداشتید می توانید با چاقو مغز گردوها را خرد کرده سپس به وسیله گوست کوب آن ها را کمی له کنید.

پیاز را پوست گرفته و با آب بشویید و به صورت نگینی یا خلالی خرد کنید.

تابه یا قابلمه ی نسوز یا تفلون مناسبی انتخاب کرده و بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید، مقدار کمی روغن درون تابه بریزید.


گردوی استفاده شده در خورش فسنجان باعث می شود خورش شما به اندازه ی کافی روغن داشته باشد، بنابراین حدود دو قاشق روغن مایع برای سرخ کردن پیازها کفایت می کند.

صبر کنید تا روغن درون تابه گرم شود، سپس پیاز خرد شده را درون تابه ریخته و به همراه روغن تفت دهید، همین که پیاز در حال تغییر رنگ به طلایی بود، مغز گردوی که از قبل آماده کردید به پیاز در حال سرخ خود اضافه کنید.

بعد از این که پیاز و گردو را با هم کمی تفت دادید گوشت مرغ را نیز به تابه اضافه کرده و همراه بقیه مواد سرخ کنید. 

ادویه جات ذکر شده در لیست مواد لازم ( زردچوبه، فلفل سیاه، نمک) را به همره رب انار به بقیه مواد خود اضافه کرده و همراه آن ها تفت دهید.

در انتها نیز شکر را به بقیه مواد خورش فسنجان خود اضافه کرده و همراه آن ها کمی تفت دهید.


دانه های شکر سریع سرخ می شوند بنابراین همین که در بقیه مواد کمی حل و ترکیب شد کفایت می کند.


استفاده از شکر دلخواه می باشد و اگر شما خورش فسنجان شیرین یا ملس دوست نداشته باشید می توانید از میزان شکر کمتری یا کلا در خورش خود از شکر استفاده نکنید.

خورش فسنجان


بعد از این که همه ی مواد با هم ترکیب خوب سرخ و ترکیب شدند، حدود چهار لیوان آب سرد به خورش خود اضافه کنید.

در ابتدا شعله ی زیر خورش را زیاد کرده تا آب به جوش بیایید، اما به محض این که آب به جوش آمد زیر شعله را تا آن جا که می توانید کم کنید.

در واقع یکی از اصول اولیه و مهم برای داشتن یک خورش فسنجان خوشمزه پختن آن با شعله کم می باشد.

با این کار هم به گردوها فرصت می دهید تا روغن خود راپس دهند و خورش فسنجان کاملا روغن بندازد و هم این که خورش شما جا افتاده می شود. 

در انتها مقداری زعفران دمکرده بر روی خورش خود بریزید و اجازه دهید حدود چند دقیقه به خورش پخته شود.

در این مرحله خورش فسنجان شما آماده است، می توانید ان را در ظرف مناسبی ریخته و به همراه پلو سرو کرده و میل کنید، نوش جان

خورش فسنجان

خورش فسنجان

آخرین آموزش ها
برترین ها
همزن و کف ساز مدل HONGXIN ۶۹/۰۰۰