webpaz logo
جستجو

دلمه برگ مو و کلم

مواد لازم :
پیاز : 1عدد برنج : 2لیوان لپه : 140گرم سرکه : 5 ق غ گوشت چرخ کرده : 200گرم برگ مو : به میزان لازم کلم سفید : به میزان لازم نمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم روغن : به میزان لازم نعنا : 50گرم مرزه : 50گرم ترخون : 50گرم شوید : 70گرم گشنیز : 50گرم سیر : 1 حبه رب : 3 ق غ

به نام افریننده هستی

سلام به هاراجی های خوش ذوق

امروز تصمیم گرفتم دلمه برگ مو و کلم درست کنم. دلمه در واقع ازون غذاهای ایرانیه که همه عاشقشن. دلمه یه غذای مجلسی و شیک هست که بسیار خوشمزست.  هرکسی دلمه را مطابق با رسوم منطقه خود درست می کند. برخی از افراد دلمه را ملس دوست دارند به این ترتیب به مواد دلمه شان کمی شکر و یا کشمش اضافه می کنند. برخی ان را ترش دوست دارند و به ان سرکه و اب نارنج و اب غوره اضافه می کنند. حتی برخی به جای استفاده از رب گوجه فرنگی از رب انار استفاده می کنند و ان را جایگزین می کنند. بعضی از افراد دلمه را با طعم طبیعی دوست دارند و رب را از دستور غذایی دلمه حذف می کنند و فقط با برنج و سبزی ان را تهیه می کنند.


برگ مو ها را داخل ظرف گودی قرار داده و رویش اب سرد می ریزیم و ان ها را می شوییم و بعد اب کشی می کنیم. داخل قابلمه ای را از نصف کمتر اب می ریزیم و روی شعله زیاد گاز قرار می دهیم. وقتی اب شروع به جوشیدن کرد زیر ان را کم می کنیم و برگ مو ها را داخل ان قرار می دهیم تا کمی قل بزند و نرم شود. میزان ماندن برگ مو ها در اب جوش بستگی به ضخامت برگ ها دارد اگر برگ ها تازه و نازک بود کلا نیازی ندارد که در اب جوش قرار بگیرد. اگر ضخامت برگ مو ها زیاد باشد و در اب جوش قرار ندهید هنگام پیچیدن برگ ها پاره می شود. بعد از این مدت ان ها را داخل اب کش قرار داده و صبر می کنیم تا اب ان برود و خنک شود.

ته سفت کلم را با چاقویی تیز جدا کنید و با احتیاط برگ های کلم را جدا کنید. وقتی به برگ های کوچک کلم می رسید جدا کردن برگ های ان بسیار سخت می شود به همین خاطر ان را درسته داخل اب جوش قرار می دهیم تا نرم شود و بعد با دقت جدا می کنیم. برگ کلم های جدا شده و ان هایی که جدا نشده را داخل اب جوش قرار می دهیم و در قابلمه را می بندیم تا بپزند. بعد از حدود پنج دقیقه برگ کلم ها را از اب بیرون بیاورید و به کلم های جدا نشده زمان بیشتری دهید تا کاملا بپزند.

بعد از این که کلم پخت ان ها را داخل اب کش می ریزیم و زمان می دهیم تا خنک شوند. اگر کلم را وقتی داغ است از هم باز کنیم صد در صد پاره می شود پس زمان دهید تا خنک شود.


لپه را تمیز کرده و بشویید و حدود چند ساعت در اب خیس کنید تا نفخش گرفته شود و هم زود تر بپزد. بهتر است که حبوبات را از شب قبل در اب خیس کنید. قابلمه را تا نیمه اب کنید و لپه ها را به ان اضافه کنید و بگذارید روی شعله گاز تا به ارامی بپزد. لپه ها باید نیم پز شوند.

برنج را بشویید و داخل قابلمه بریزید و به ان کمی نمک و روغن و اب اضافه کنید و روی گاز قرار دهید تا بجوشند و کمی نیم پز شوند.


پیازی را پوست کنده و بشویید و خورد کنید و بعد با روغن سرخش کنید. وقتی پیاز ها طلایی شدند به ان گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و هم بزنید تا گوشت تفت بخورد. یک قاشق رب گوجه و سیر رنده شده را به ان اضافه کرده و هم می زنیم تا سرخ شوند. نمک و فلفل و زردچوبه را به ان اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم.


سبزی های که در بالا ذکر کردم را بشویید و ساطوری خوردش کنید و به پیاز ها اضافه کرده و سرخ کنید. برنج و لپه را به این ترکیب اضافه کرده و هم بزنید. در اخر سرکه را اضافه کنید و ترشی اش را متعادل کنید.

برگ مو را در کف دستتان پهن کنید و یک قاشق مواد وسطش قرار دهید و همانند بقچه ان را بپیچید و داخل قابلمه قرار دهید. یک لیوان اب به ان اضافه می کنیم و می گذاریم یک ساعت بپزد. بعد ان را سرو کنید.

دلمه برگ مو و کلم

آخرین آموزش ها
برترین ها