webpaz logo
جستجو

رب خانگی

مواد لازم :
گوجه فرنگی : 2 کیلوگرم نمک : 1 قاشق چایخوری روغن زیتون : 1 پیمانه


برای تهیه رب در فر اول از همه فر را روی دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم تا گرم شود.


برگ ها و شاخه ها و قسمت های خراب گوجه فرنگی ها را جدا کرده و می شوییم.


با چاقو گوجه ها را چند برش می زنیم. گوجه ها به خیلی ریز شدن نیازی ندارد و همینکه چند برش بخورد تا موقع پختن راحت تر له شود کافی است. 


برای اینکه رب زودتر به غلظت برسد اگر گوجه ها آبدار بودند می توانیم وسط گوجه را که معمولا آبدار است را با تخم هایش جدا کنیم و بقیه گوجه را برای تهیه رب استفاده کنیم. 


گوجه ها را در قابلمه می ریزیم و روی گاز با حرارت بالا می گذاریم. گاهی گوجه را هم می زنیم. روغن زیتون و نمک را به گوجه اضافه می کنیم. 

رب خانگی


بعد از اینکه گوجه ها تا حدودی نرم شد مقداری را در مخلوط کن می ریزیم و به حدی پالس می زنیم تا گوجه ها پوره شده و کامل یکدست شوند. اگر غذاساز یا مخلوط کن شما خیلی قدرتمند بود قبل از پخت گوجه ها می توانید مستقیم در مخلوط کن بریزید و مرحله قبل را انجام ندهید.


پوره گوجه فرنگی را از صافی که سوراخ های ریزی دارد عبور می دهیم. تخم ها و پوست گوجه باید کامل گرفته شود


حالا اگر بخواهیم رب را در فر درست کنیم این روش برای تهیه رب از گوجه هایی که آب زیادی ندارند روش خوبی است. در دو سینی بزرگ پوره های گوجه فرنگی را می ریزیم و تقریبا تا سه ساعت در فر می گذاریم. در این مدت باید یک بار سینی ها را جابجا کنیم و هر نیم ساعت نیز رب را هم بزنیم و صاف کنیم و به فر برگردانیم. 

رب خانگی


حالا اگر گوجه رقیق بود باید آن را دوباره در قابلمه ریخته و بجوشانیم تا غلظتش زیاد شود و بعد در سینی ها فر بریزیم و صاف کنیم و مثل مرحله قبل رب را در فر درست کنیم. 


نکته مهم تهیه رب در فر این است که بعد از نصف شدن حجم گوجه ها دمای فر را ۳۰ درجه کاهش می دهیم و هر نیم ساعت هم زدن را ادامه می هیم تا رب آماده شود.


برای تهیه رب با روش آماده کردن روی گاز اول پوره گوجه فرنگی ها را در قابلمه می ریزیم و روی شعله کم می گذاریم تا بجوشد و کم کم آبش بخار شده، غلیظ شود. هر ۱۵ دقیقه رب را هم می زنیم و هر دفعه که هم می زنیم آثار پوره ای که به دیواره های قابلمه چسبیده را جدا می کنیم.

رب خانگی


روش دیگری که برای تهیه رب استفاده می شود بهره بردن از نور مستقیم خورشید است که از قدیم مرسوم بوده است. اما چون زندگی آپارتمان نشینی رواج یافته این روش هم تا حدودی از یاد ها رفته است. ربی که در اثر نور خورشید بدست می آید از نظر خواص مغذی و خوشمزگی بسیار عالی است و برای امتحان هم که شده این روش را اکر امکاناتش را در دسترس دارید امتحان کنید.

مراحل درست کردن رب در مقابل خورشید مثل روش های قبل است با این تفاوت که بعد از اینکه پوره گوجه فرنگی را با نمک و روغن جوشاندیم و یک سوم آب خود را از دست داد، رب را دو سینی بزرگ می ریزیم و آن ها را جلوی آفتاب قرار می دهیم. از قبل کف سینی ها چرب می کنیم. روی سینی ها تور می کشیم تا تمیز بمانند و هر روز رب در سینی ها را هم می زنیم تا بر اثر آفتاب به غلظت مناسب برسد.


وقتی که رب به سه روش بالا آماده و غلیظ شد، آن را در شیشه هایی که قبلا شسته و خشک کرده ایم، می ریزیم. مقداری از سر شیشه را خالی نگه می داریم و روی هر یک، لایه قطوری از روغن زیتون می ریزیم تا کپک نزند. 

رب خانگی

آخرین آموزش ها
برترین ها
آبمیوه گیر دستی طرح آبپاش ۴۹/۰۰۰