webpaz logo
جستجو

شیرینی برنجی خانگی

مواد لازم :
آرد برنج : 130 گرم روغن کرمانشاهی : 80 گرم زرده تخم مرغ : 1 عدد پودرقند : 30 گرم پودر هل : 1/2 قاشق چایخوری گلاب : 1 قاشق غذاخوری تخم خرفه : به مقدار لازم روغن مایع : 2 قاشق غذاخوری

به نام خدا

 سلام به هاراجی های فعال ... و کد بانو ...


ابتدا روغن کرمانشاهی را در داخل ظرف مناسبی می ریزیم و با هم زن دستی 3 الی 4 دقیقه هم می زنیم تا بافتی لطیف و یک دست درست شود.


بعد در ادامه پودر قند را اضافه می کنیم و مواد را مجددا هم می زنیم تا خوب با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.

شیرینی برنجی خانگی

 

 سپس زرده تخم مرغ را اضافه می کنیم و مواد را هم زده تا زرده تخم مرغ با سایر مواد مخلوطی کاملا ترکیب شود.

شیرینی برنجی خانگی

 

بعد در ادامه گلاب و پودر هل را اضافه نموده و مجددا مواد را هم می زنیم تا خوب مواد با هم مخلوط شوند.


سپس آرد برنج را دو الی سه بار الک می کنیم تا نا خالصی نداشته باشد بعد کم کم به مواد مخلوطی اضافه کرده و مواد را زیر و رو می کنیم تا کاملا با هم ترکیب شوند و خمیری که خودش را گرفته حاصل شود.

( دقت کنید که آرد برنج را در چند بار کم کم اضافه کنید تا مبادا خمیر سفت و خشک شود شاید یک الی دو قاشق غذا خوری آرد کمتر یا بیشتر لازم شود).

شیرینی برنجی خانگی


حال خمیر بدست آمده را با نوک انگشتان به مدت 8 الی 10 دقیقه وز می دهیم دقت کنید که نباید بیش از حد خمیر را وز داد زیرا که روغن می اندازد و نتیجه کار شیرینی برنجی مطلوبی نخواهیم داشت پس بنابر این همین که خمیر از حالت چسبندگی در آمد وز دادن را تمام می کنیم تا در نهایت خمیری نرم و یک دست درست شود.


بعد در ادامه خمیر را در داخل نایلون تمیزی قرار می دهیم و آن را در یخچال به مدت 24 ساعت استراحت می دهیم.

شیرینی برنجی خانگی

 

بعد از زمان مقرر خمیر را از یخچال بیرون آورده و حدودا یک ساعت صبر می کنیم و با نوک انگشتان 2 دقیقه وز می دهیم تا کمی خمیر نرم و شکل پذیر شود بعد آن را در اندازه های کوچک تقسیم کرده تا در اندازه گردو به شکل گرد در بیاوریم.


فر را روشن می کنیم و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.


بعد در ادامه خمیر های گرد شده را با کف دست پهن می کنیم و در داخل سینی فر که کمی با روغن مایع چرب کرده ایم با فاصله یک الی دو سانتی می چینیم تا هنگام پخت به هم دیگر نچسبند و سپس مهر را روی خمیر های باز شده می زنیم.

 

شیرینی برنجی خانگی

 

 حال مقداری تخم خرفه را روی خمیر های مهر خورده می پاشیم.

شیرینی برنجی خانگی

 

بعد در آخر سینی را در داخل فر گرم شده به مدت 12 الی 15 دقیقه می گذاریم وقتی که زیر شیرینی ها کمی قهوه ای شد یعنی این که شیرینی برنجی خانگی کاملا پخته است.

سپس سینی فر را بیرون آورده و حتما 15 الی 20 دقیقه صبر کنید تا از حرارت شیرینی های برنجی خانگی کاسته شود زیرا اگر داغ باشند با کوچک ترین حرکتی پودر شده و شکل زیبای ظاهری خود را از دست می دهند بعد شیرینی های برنجی مغذی را در داخل ظرف سرو می گذاریم و به عنوان میان وعده عالی در کنار خانواده محترم میل کنید.

نوش ... جان ...

شیرینی برنجی خانگی


اگر می خواهید که شیرینی برنجی خوشمزه و بسیار عالی را در منزل درست کنید حتما مطمئن شوید آردی را که استفاده می کنید از برنج ایرانی تهیه شده و حد الامکان خودتون برنج ایرانی را در منزل پوره ویا آرد کنید.

 بهترین روغن برای تهیه این شیرینی برنجی خانگی استفاده از روغن کرمانشاهی که همان روغن حیوانی است مناسب بوده اگر در دسترس شما عزیزان نبود به جای آن فقط سعی کنید از روغن جامد معمولی استفاده کنید.

 اگر شیرینی های برنجی خانگی را در داخل ظرف درب داری بگذارید تا حدود دو ماه در یخچال ماندگاری دارد.

این دستور پخت شیرینی برای تهیه 40 عدد شیرینی برنجی می باشد.

آخرین آموزش ها
برترین ها
سیخ دایره ای کباب ۳۹/۰۰۰