webpaz logo
جستجو

ماست خانگی

مواد لازم :
شیر : 1 لیتر ماست خامه ای : 2 قاشق


اول اگر در دسترس بود شیر طبیعی محلی و اگر نشد یک شیر پاستوریزه که مواد افزودنی نداشته باشد را تهیه می کنیم.


شیر را در قابلمه ای می ریزیم می جوشانیم. در مدت جوش بالای سر قابلمه باید باشیم تا شیر سر نرود. ده دقیقه بعد از اولین جوشش که گذشت شیر را از روی گاز بر می داریم.

ماست خانگی


شیر را در محلی که امکان تکان خوردن ظرف شیر وجود ندارد می گذاریم و منتظر می شویم تا شیر به حالت گرم تر از ولرم برسد. شیر نباید داغ باشد ولی خیلی هم نباید سرد شده باشد که گرما را نتوان حس کرد. اگر شیر خیلی گرم باشد و ماست را اضافه کنید ماستتان ترش می شود و اگر دمای آن سرد باشد ماست بی مزه خواهد شد.


یک یا دو قاشق ماست خامه ای را در کاسه ای می ریزیم. دلیل استفاده از ماست خامه برای این است که در نهایت ماستی که درست می کنیم سفت و خوشمزه شود. دمای ماست نباید سرد باشد. کمی از سر شیر را که روی شیر بسته شده کنار می زنیم و از شیر چند قاشق بر می داریم و روی ماست می ریزیم و هم می زنیم.  ماست را آرام از کنار قابلمه، در شیر می ریزیم و با قاشق از همان قسمتی که سرشیر را کنار زده ایم هم می زنیم. لازم نیست قاشق به انتهای چپ و راست قابلمه برسد. همین قدر هم زدن کنار ظرف هم کفایت می کند.

ماست خانگی


سر شیر را سرجای خودش برمی گردانیم و در قابلمه را می گذاریم. با پتو یا هرچیزی مثل کاپشن و تشک و... که بتواند دور تا دور قابلمه را بپوشاند، روی ظرف را می پوشانیم و 3 تا 4 ساعت بدون اینکه به شیر دست بزنیم یا آن را تکان دهیم می گذاریم تا ماست بندد.

ماست خانگی


ماست را از زیر پتو بیرون میاوریم و به آرامی در یخچال می گذاریم تا به مدت 24ساعت در آنجا بماند و سفت تر شود. بعد از یک روز ماست قابل استفاده خواهد بود.

ماست خانگی

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
آبمیوه گیر دستی طرح آبپاش ۴۹/۰۰۰