webpaz logo
جستجو

هویچ پلو با مرغ

مواد لازم :
هویچ : 10 عدد کوچک سینه مرغ : 1 عدد زرشک : 2 قاشق غذاخوری پیاز : 2 عدد روغن : مقدار کافی برنج : 3 پیمانه شکر : 2 قاشق غذاخوری زعفران دمکرده : 2 قاشق غذاخوری خلال پسته : 30 گرم پودر سیر : مقدار کافی نمک،فلفل،زردچوبه : مقدار کافی

از غذاهای مخلوط و خوش رنگ و لعاب ایرانی که مزه ای شیرین دارد، هویچ پلو است. این غذا را می توان با گوشت قل قلی- مرغ ریش ریش شده و یا مرغ تکه ای تهیه کرد. به علت شیرین مزه بودن غذا شاید مورد علاقه افراد زیادی نباشد اما می توان شکر غذا را حذف کرد تا مزه شیرین آن کاهش یابد و یا از مقدار کمتری شکر در غذا استفاده کرد. این غذا به علت داشتن هویچ و مرغ دارای ویتامین و پروتئین است و بسیار مفید است.


ابتدا تابه ای بزرگ را روی شعله گاز می گذاریم. داخل تابه روغن مایع می ریزیم. وقتی روغن داغ شد یک عدد پیاز متوسط را با ساطور و یا چاقو به صورت خرد و نگینی ریز می کنیم و داخل تابه می ریزیم. پیاز را تفت می دهیم تا کاراملی و سبک شود. سپس پیاز اماده شده را کنار می گذاریم.


 پوست هویچها را با چاقو و یا پوست کن می کنیم و با رنده درشت هویچها را به صورت خلالی رنده می کنیم. حتما از هویچ ریز استفاده کنید چون این هویچها طعم بهتری دارند و نارنجی تر و خوشرنگ تر هستند و حتما از رنده درشت استفاده کنید تا هویچ در غذا دیده شود و در دهان زیر دندان حس شود. هویچ را به قابلمه پیازداغها اضافه می کنیم و با آن تفت می دهیم. حالا 2 قاشق غذاخوری شکر را نیز در آب حل می کنیم و به هویچ رنده شده اضافه میکنیم و اجازه می دهیم آب و شکر داخل هویچ شود. کمی زعفران نیز به هویج اضافه می کنیم. 

هویچ پلو با مرغ 


سینه مرغ را داخل قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم. به قابلمه دو لیوان آب اضافه می کنیم و یک عدد پیاز را نیز خرد می کنیم و داخل قابلمه می ریزیم و کمی نمک و زردچوبه نیز به آب مرغ اضافه می کنیم. درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم مرغ بپزد. وقتی مرغ پخت و سرد شد ان را با دست ریش ریش می کنیم و یا با چاقو تکه تکه می بریم. داخل یک تابه کمی روغن می ریزیم و سینه مرغ ریش شده را با روغن و نمک و فلفل و زردچوبه و پودرسیر کمی تفت می دهیم تا مزه دار شود. مرغ ها را از طول ریش کنید تا ریش ها بهتر دیده شوند.

هویچ پلو با مرغ


در این مرحله مرغ ریش تفت داده شده را به خلال هویچ ها و پیاز داغ اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا مواد باهم مخلو ط شوند و نمک و فلفل و زرد چوبه را نیز به مقدار لازم به مخلوط هویچ و مرغ اضافه می کنیم. زرشک را نیز در 2 دقیقه آخر تفت دادن به مواد اضافه می کنیم. 


در این مرحله یک قابلمه را پر آب می کنیم و روی شعله گاز می گذاریم تا آب آن جوش آید.3 پیمانه برنج را که از شب قبل در آب نمک خیس کرده بودیم به داخل آب جوش می ریزیم و کمی روغن به داخل قابلمه می ریزیم. صبر می کنیم برنج نیم پز شود. سپس برنج را آبکش می کنیم.


حالا در این مرحله مخلوط هویچ و مرغ ریش شده  مراحل قبلی را در لابه لای برنج می ریزیم. به این صورت که ابتدا کف یک قابلمه روغن می ریزیم سپس یک لایه برنج کف قابلمه می ریزیم و یک لایه هویچ و مرغ ریش شده روی برنج می ریزیم و با دست کمی مواد را قاطی می کنیم. روی لایه اول به همین ترتیب لایه های برنج و سپس هویچ و مرغ ریش شده را می ریزیم و ادامه می دهیم تا مواد ما تمام شوند. درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم برنج دم بکشد.

برنج که پخت و آماده شد آن را در دیس می کشیم . در این غذا باید شعله گاز ملایم باشد تا غذا نسوزد چون هویچ قند دارد شیره ای از آن بیرون می آید که امکان سوختن ته غذا وجود دارد. می توان برای تزیین از خلال پسته و زرشک می توان استفاده کرد (کمی خلال پسته را قبل استفاده در روغن تفت دهید). غذا برای ناهار و با ترشی و دوغ میل شود. 

هویچ پلو با مرغ

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰