webpaz logo
جستجو

روش تهیه کره خامه ایی در منزل

مواد لازم :
خامه رقیق پرچرب : 3 لیوان یخ : 5 حبه کوچک آب سرد : یک فنجان نمک : یک قاشق چایخوری

سلام دوستای خوبم

می دونستید که میشه توی خونه کره درست کرد؟! اگر بخوایم به فرآیند ساخته شدن کره فکر کنیم میفهمیم که عشایر عزیزمون هم این کارو خودشون به راحتی انجام میدن با این تفاوت که ما در ادامه برای تهیه کره می خوایم از تجهیزات امروزی مثل بلندر یا مخلوط کن استفاده می کنیم در حالی که اونا از مشک (پوست دباغی شده گوسفند یا بز) استفاده می کنند.

استفاده از مخلوط کن یا بلندر برای تهیه این کره یه جورایی الزامی به نظر میاد ولی یه راه دیگه م هست و اون اینه که از یک بطری استفاده کنید ترجیحا شیشه ایی و با دهانه گشاد و درب محکم؛ در واقع شما باید با عمل شیک کردن یعنی تکان دادن مداوم بطری به کره برسید! به نظرم عملی سرگرم کننده و جذاب به حساب میاد و مطمئن باشید تو این روزا که همه ما توی خونه ایم کمک حال زیادی پیدا می کنیم پس اگر خسته شدید به یکی دیگر از اعضای خانواده بدهید تا عمل شیک کردن را ادامه دهد.

برای این دستورالعمل از 3 لیوان خامه پرچرب رقیق استفاده می شود و در نهایت به شما به طور تقریبی 300 گرم کره خامه ایی می دهد، کره به دست آماده نرم و ابری و با طعم خامه ایی است که اصطلاحا به آن کره شیرین گفته می شود شما می توانید کمی نمک به آن بی افزایید و از حالت شیرین خارجش کنید. کره عنصر اصلی میز صبحانه و ستون فقرات خیلی از پخت و پزها به حساب میاد، پس امتحانش کنید چرا که به مواد اولیه چندانی نیاز ندارد و در نهایت نتیجه اش بسیار رضایت بخش خواهد بود.


برای شروع باید بگویم که شما احتیاج به 3 لیوان خامه پرچرب مایع (رقیق) دارید و در ثانی باید از حتما از غذاساز، میکسر یا بلندر استفاده کنید.

بلندر یا مخلوط کن را به برق بزنید و جلوی دستتان قرار دهید، ظرف بلندر یا پارچ مخلوط کن باید شسته شده و کاملا تمیز و خشک باشد، 3 لیوان خامه رقیق پرچرب را داخل مخلوط کن/ بلندر بریزید؛ تاکید می کنم خامه رقیق شما باید حتمااا پرچرب باشد تا دستورالعمل ما به نتیجه مطلوب برسد. درب مخلوط کن/ بلندر را ببندید و دکمه روشن آن را بزنید و اجازه دهید به مدت 2 دقیقه تاب بخورد، پس از 2 دقیقه بلندر را خاموش کنید و 30 ثانیه بدون هیچ اقدامی مخلوط کن/ بلندر را استراحت دهید، مجددا دکمه روشن را فشار دهید تا این بار به مدت 4 الی 5 دقیقه بگردد.

کره خامه ایی در منزل


در طی مدت 4 الی 5 دقیقه خودتان می بینید که ذراتی زرد رنگ در داخل ظرف نمایان می شود و از بیرون مخلوط کن کاملا پیداست. پس از این مدت دکمه خاموش دستگاه را بزنید، درب مخلوط کن/ بلندر را باز کنید؛ 5 حبه کوچک یخ را به همراه یک فنجان آب سرد درون ظرف مخلوط کن بریزید و مجددا دکمه روشن را بزنید و 2 دقیقه بگردانید.

کره خامه ایی در منزل


بعد از 2 دقیقه دکمه خاموش دستگاه را بزنید، درب مخلوط کن را باز کنید، مشاهده می کنید که به راحتی کره نرم و ابری شکلی از خامه رقیق به وجود آمده است، ته ظرف مایعی شفاف باقی مانده که باید آن را جدا کرده و دور بریزید.

برای این منظور یک الک فلزی را روی دهانه یک کاسه قرار دهید و محتویات درون پارچ مخلوط کن را داخل الک بریزید، تا مایع شفاف درون کاسه ریخته و کره خامه ایی درون الک باقی بماند.


نوع مصرف این کره به دلخواه شماست، مثلا می توانید کره را با همین ظاهر دانه دانه ایی مورد استفاده قرار دهید، روش دیگر این است که آن را یکدست کنید و برای این منظور باید کره را با دو دستتان گوله کره و حسابی فشار دهید تا مایع درون آن تخلیه شود.

پس از فشردن کرده و تخلیه آب اضافی درون آن می توانید یک قاشق چایخوری نمک داخل کره بریزید و با یک قاشق نمک را کاملا با کره مخلوط کنید، یا حتی می توانید به آن گیاهان خشک طعم دهنده مثل پونه یا نعناع اضافه کنید. کره خامه ایی آماده شده را می توانید به مدت 6 هفته در یخچال نگهداری کنید و به مرور برای صبحانه و حتی پخت و پزهایتان به مصرف برسانید.

نوش جان

 کره خامه ایی در منزل

آخرین آموزش ها
برترین ها