webpaz logo
جستجو

کاراکوش تاتلی

مواد لازم :
تخم مرغ : 1 عدد نمک : نوک پنس روغن مایع : 1/4 لیوان اب جوش : 1/2 لیوان وانیل : 1/4 قاشق چایخوری ارد : مقدار کافی نشاسته ذرت : 1 قاشق غذاخوری شکر : 1 پیمانه زعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوری ابلیمو : 1 قاشق غذاخوری روغن سرخ کردنی : مقدار کافی

همه می دانیم که برای خارج شدن از روزمرگی یکی از راهها تهیه غذاهای و خوردنی های مختلف و متنوع است که انگیزه بیشتری در ما برای پخت و پز ایجاد می کند.در مورد دسرها و شیرینی ها نیز همین قضیه صادق است.برای آشنایی به فرهنگ و ذایقه مردم دیگر کشورها می توانیم غذاها و دسرها و شیرینی های انان را در منزل درست کنیم بخصوص کشورهایی که از نظر ذایقه شبیه ذایقه کشور ما هستند مثل کشور ترکیه و شیرینی ها و غذاهای خوشمزه این کشور.

تنوع شیرینی های ترکی بسیار زیاد است و اکثر انها مانند باقلوا های خوشمزه این کشور دارای شهد هستند.یکی از شیرینی های شهد دار خوشمزه ترکی که طرز تهیه نسبتا راحتی دارد و بسیار خوشمزه است و شبیه باقلوا اسنت شیرینی کاراکوش تاتلی است که خوردن ان همراه با چای بسیار می چسبدو به معنی شیرینی پرنده سیاه است که بدون فر درست شده و در روغن سرخ می شود.

دراین مطلب طرز تهیه کاراکوش تاتلی را که شامل تخم مرغ و نمک و آرد و ابجوش و شکر و روغن مایع و نشاسته ذرت و وانیل است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش برای عصرانه همراه با چای لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع شهدو یا شربت  این شیرینی را تهیه می کنیم و برای این منظور 1 لیوان شکر(1 قاشق شکر را نگه می داریم و استفاده نمی کنیم)  راهمراه  با نصف لیوان اب جوش داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم و شکر را هم می زنیم تا در اب حل شود و اب شروع به جوشیدن کند.سپس وقتی اب درون قابلمه کم کم غلیظ شد به ان زعفران دمکرده اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم . در اخر وقتی شربت غلیظ و قوام دار شد ان را از روی گاز برداشته و به ان 1 قاشق غذاخوری ابلیمو اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم. اکنون شربت ما آماده است و باید منتظر شویم تا سرد شود.


سپس در این مرحله خمیر شیرینی را درست می کنیم.داخل یک ظرف 1 عدد تخم مرغ را شکسته و به ان 1 قاشق شکر و کمی نمک و 1/4 قاشق چایخوری وانیل را اضافه می کنیم و با همزن خوب مخلوط می کنیم تا حجمش زیاد شود.


سپس در این مرحله 1/4 لیوان روغن مایع را اضافه می کنیم و با مواد مخلوط می کنیم و 1 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و ارد را کم کم به مواد اضافه می کنیم تا خمیر شیرینی به دست اید و ارد را به اندازه ای داخل مواد می ریزیم که خمیر به دست نچسبد و قابل شکل دادن باشد .سپس خمیر را 5 دقیقه ورز می دهیم. سپس 15 دقیقه به خمیر در دمای اتاق استراحت می دهیم.


سپس بعد از استراحت خمیر، ان را به دو قسمت تقسیم می کنیم.سپس هر قسمت خمیر را به شکل مستطیل نازک به ضخامت خمیر یوفکا باز می کنیم و با بریدن کناره های خمیر آن را کاملا به شکل مستطیل در می آوریم.

 

کاراکوش تاتلی


سپس در این مرحله خمیر شیرینی را از عرض رول می کنیم و می پیچیم و سپس با چاقو ان را با فاصله 2 سانتی متر برش می زنیم. سپس هر قسمت را با حرکت وردنه در جهت طولی صاف می کنیم.همه قسمتها را به این شکل صاف می کنیم.

 

کاراکوش تاتلی

 

 


سپس داخل یک قابلمه روغن سرخ کردنی می ریزیم و وقتی روغن داغ شد تکه های خمیر تهیه شده در مرحله قبل را در روغن شناور سرخ می کنیم.( هنگام سرخ شدن لایه های شیرینی از هم باز می شود و شیرینی شکل جالبی پیدا می کند).سپس وقتی شیرینی پخت و سرخ شد ان را از روغن بیرون می آوریم و در یک ظرف می چینیم .


سپس شیرینی های سرخ شده را داخل شهد تهیه شده در مرحله اول می اندازیم تا کاملا به شهد آغشته شوند  و سپس آن را داخل صافی می گذاریم تا شهد اضافی ان گرفته شود. در صورت تمایل روی شیرینی ها را پسته و یا گردو خرد شده برای تزیین می ریزیم.اکنون شیرینی ما اماده است.انها را در ظرف مناسبی قرار می دهیم و برای عصرانه همراه با چای میل می کنیم.نوش جان

کاراکوش تاتلی

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستکش سیلیکونی اسکاچ دار ۹۹/۰۰۰