webpaz logo
جستجو

دسر خاگینه تبریزی

مواد لازم :
شکر : 1 پیمانه اب : 1 پیمانه زعفران دمکرده : مقدار کافی تخم مرغ : 4 عدد ارد سفید : 6 قاشق غذاخوری ماست : 6 قاشق غذاخوری بکینگ پودر : 1 قاشق چایخوری روغن مایع : مقدار کافی وانیل : مقدار کافی گردو خرد شده : 1/2 پیمانه پسته خرد شده : 1/2 پیمانه دارچین : 1 قاشق چایخوری

ممکن است برای هر کسی پیش آمده باشد که بخواهد در زمانی خیلی کم کنار غذا و بعنوان دسر یک دسر خوشمزه و سریع آماده کند ، اما به نظرش انجام این کار زمان بر باشد ، اما در واقع اگر در دسرهای سنتی کشور خودمان  بررسی انجام دهیم به دسر خوشمزه خاگینه مغز دار تبریزی می رسیم که جواب همه جستجوهای ماست .

این دسر تبریزی ، یکی از دسرهای خوشمزه ای است  که بیشتر در ماه رمضان و سر میز افطار در تبریز درست می شود و طرز تهیه بسیار راحتی دارد و در زمان خیلی کم درست می شود و که دارای شربت بار نیز هست و با شهد این شربت خورده می شود.

در این مطلب طرز تهیه دسر خاگینه تبریزی مغزدار را  که شامل  شکر و تخم مرغ و آرد و ماست و وانیل و زعفران دمکرده و گردو و پسته خرد شده و روغن مایع و دارچین است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را بعنوان یک دسر خوشمزه تهیه کرده و بعد از غذا میل کنید و یا در ماه رمضان بعد افطار سر میز افطار ان را تهیه کنید و میل کنید.


ابتدا و برای شروع تهیه این دسر ، ابتدا شربت این دسر را تهیه می کنیم .برای این منظور داخل یک قابلمه 1 لیوان آب را همراه با 1 پیمانه شکر می ریزیم و قابلمه را روی گاز قرار می دهیم و زیر گاز را روشن می کنیم و شکر را مدام هم می زنیم تا در اب حل شود .سپس زعفران دمکرده را به قابلمه اضافه می کنیم و مواد را هم می زنیم تا شروع به جوشیدن کند و شربت ما غلیظ شود.سپس وقتی شربت قوام دار شد ، ان را از روی گاز بر می داریم و اجازه می دهیم تا شربت ما خنک شود.

 دسر خاگینه تبریزی


سپس در ادامه در این مرحله ، تخم مرغها را داخل یک قابلمه می شکنیم و انها را در صورت سالم بودن با همزن مخلوط می کنیم تا حبابدار شوند و سپس 6 قاشق غذاخوری ماست را به تخم مرغ اضافه می کنیم و با ان مخلوط می کنیم.

دسر خاگینه تبریزی


سپس در ادامه در این مرحله ، 6 قاشق غذاخوری آرد و 1 قاشق چایخوری  بکینگ پودر و کمی وانیل را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را دو بار الک می کنیم و انها را کم کم به مواد مرحله قبل ( تخم مرغ و ماست ) اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم تا آرد  کاملا در مواد حل شده و یکدست شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، یک تابه نچسب را با روغن مایع چرب می کنیم و نصفی از مایه آماده شده در مرحله قبل را داخل تابه می ریزیم و در تابه را می بندیم تا خاگینه آماده شود و خودش را بگیرد.

دسر خاگینه تبریزی


سپس در ادامه در این مرحله ، مواد میانی خاگینه را آماده می کنیم و برای این منظور داخل یک ظرف گردو خرد شده  و پسته خرد شده را همراه با 1 پیمانه شکر و وانیل و دارچین مخلوط می کنیم تا همه جای گردو و پسته مزه دار شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، از مواد میانی اماده شده در مرحله قبل روی خاگینه نیم پز شده می ریزیم و پخش می کنیم .

دسر خاگینه تبریزی


سپس در ادامه در این مرحله ، نصف دیگر از مایه خاگینه را روی مغزها ی گردو و پسته می ریزیم و منتظر می شویم تا رویه ان ببندد و سپس خاگینه را با کمک کفگیر زیر و رو می کنیم تا هر دو طرفش ببندد و اماده شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی هر دو طرف خاگینه طلایی شدو سرخ شدکمی از شربت ( شهد ) اماده شده در مرحله اول روی خاگینه می ریزیم و کاملا ان را با شهد پر می کنیم و روی خاگینه را با مواد دلخواه تزیین می کنیم. اکنون دسر خاگینه مغزدار تبریزی ما اماده است و ان را در ظرف مناسبی می ریزیم و برای عصرانه همراه با چای و قهوه میل می کنیم .نوش جان

دسر خاگینه تبریزی

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰