webpaz logo
جستجو

لاحم و جون( پیتزای تر کیه ای)

مواد لازم :
آرد : 2 لیوان شکر : 1 قاشق چایخوری روغن مایع : مقدار لازم خمیر مایه : 1 قاشق غذاخوری گوشت چرخ کرده : 250 گرم پیاز : 1 عدد سیر : 2 حبه گوجه فرنگی : 2 عدد رب گوجه فرنگی : 1 قتشق غذاخوری نعنا خشک : 1 قاشق غذاخوری جعفری : 2 قاشق غذاخوری پاپریکا : 1 قاشق چایخوری فلفل دلمه قرمز وسبز : نصف عدد نمک فلفل : مقدار کافی اویشن : نصف قاشق چایخوری شیر کم چرب : نصف لیوان

کمتر کسی پیدا می شود که به ترکیه سفر کرده باشد و نام غذای خوشمزه و لذیذ لحمه جون و یا لاحم و جون را نشنیده باشد و آن را امتحان نکرده باشد. این غذای خوشمزه بسیار راحت و آسان و در زمان اندک قابل تهیه است. لاحم و جون در واقع به معنی گوشت و خمیر است و خود غذا شامل خمیر نازک گردی است که روی آن گوشت چرخ کرده و کمی سبزیجات تازه خرد شده مثل جعفری  و پیاز و گوجه فرنگی ریخته می شود. چون خمیر این غذا بسیار نرم است موقع خوردن ان را معمولا به شکل لوله در می اورند و برای وعده غذایی شام و یا ناهار همراه با بادمجان کبابی و فلفل و دوغ می خورند.ضمنا همیشه این غذا با آب لیموی تازه خورده می شود تا خوشمزه تر و لذیذ تر شود.


از آنجا که خمیر این غذا با خمیر پیتزاهای آماده  متفاوت است ( البته می توانید از خمیر یوفکا و یا خمیر جادویی در تهیه این پیتزا استفاده کنید) و خمیری بسیار نازک است. ابتدا خمیر غذا را تهیه می کنیم. برای این کار نصف لیوان شیرو 1 قاشق غذاخوری شکر و 1 قاشق غذاخوری خمیر مایه را در ظرفی با هم مخلوط می کنیم. منتظر می شویم تا خمیر مایه عمل آید و سپس 4 قاشق غذاخوری روغن مایع و 1 قاشق چایخوری نمک و 2 لیوان آرد را داخل کاسه مواد قبلی می ریزیم و مواد را خوب با دست ورز می دهیم ( تقریبا 5 دقیقه) سپس خمیر را به مدت 1 ساعت در جای گرم استراحت می دهیم تا خمیر ور آید و حجم آن تقریبا 2 برابر شود.

لاحم و جون


در این مرحله در حالیکه منتظر اماده شدن خمیر پیتزا هستیم شروع به تهیه مواد اصلی و مایه این پیتزا ی ترکیه ای می کنیم.نصف فلفل دلمه ای سبز و نصف فلفل دلمه ای قرمز و 2 عدد گوجه فرنگی که پوست ان را با چاقو کنده ایم و 1 عدد پیاز پوست کنده و 1 قاشق غذاخوری جعفری تازه شسته شده و تمیز  و 2 حبه سیر پوست کنده را ( 1 قاشق دیگر را برای تزیین روی غذا نگه می داریم) در مخلوط کن می ریزیم تا مواد با هم قاطی شده و خرد و ریز شوند. باید در حدی مواد خرد وریز شوند که حالت سس ( رب) پیدا کنند .

لاحم و جون


سپس در این مرحله 250 گرم گوشت مخلوط گوسفندی و گوساله را به مواد خرد شده بالا اضافه می کنیم و مواد را خوب با دست ورز می دهیم. نمک و فلفل را به مقدار لازم و کمی اویشن و1 قاشق چایخوری پودر پاپریکا و 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را نیز به مخلوط گوشت اضافه می کنیم.بدین شکل ملات روی خمیر پیتزا آماده می شود.


در این مرحله وقتی 1 ساعت گذشت و خمیر پیتزا ور آمد، آن را به قسمتهای مساوی و به اندازه کمی بزرگتر از توپ پینگ پنگ تقسیم می کنیم. البته اندازه این گلوله ها به اندازه خمیر زیر پیتزا بستگی دارد و دلبخواه است. روی توپهای خمیر را با سلفون می پوشانیم تا خشک نشوند.سپس روی سطح میز آرد می ریزیم و گلوله های خمیر را با وردنه باز و صاف می کنیم.این خمیر ضخامت کمی در حدود 2 میلی متر دارد.


سپس در این مرحله وقتی خمیر را صاف کردیم نوبت ریختن ملات روی غذا که همان گوشت چرخ کرده است ، می رسد.ملات گوشت روی خمیر پیتزا زیاد نیست تا بتوان خمیر لاحم و جون را راحت لوله کرد و خورد.به عبارتی تقریبا 2 قاشق غذاخوری از مایه گوشت آماده شده در مراحل قبلی برای روی خمیر کافی است. مواد را با قاشق روی سطح خمیر به طور یکنواخت پخش می کنیم و روی هر یک از ملات ها با دست کمی پودر نعنا خشک می ریزیم.


اکنون غذای ما آماده است فقط باید پخته شود می توان ان را در تنور و یا فر پخت.فر را 20 دقیقه قبل از آماده شدن غذا در دمای 400 درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم و غذای آماده شده را حدود 10 دقیقه در فر قرار می دهیم تا بپزد. وقتی غذا آماده شد آن را از فر خارج می کنیم. روی ان کمی جعفری (1 قاشق جعفری تازه خرد شده و تمیز) و آبلیمو تازه می ریزیم. لاحم و جون را لوله می کنیم و برای وعده غذایی شام با دوغ میل می کنیم.

آخرین آموزش ها
برترین ها
ظرف غذای یک طبقه Lunch Box ۹۹/۰۰۰