webpaz logo
جستجو

شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه خوشمزه و دلبر مثل نان خامه ای از معروف ترین شیرینی های خامه ای است. لطیفه اصالتا از شهر تبریز آمده. روی آن ترد و مغزش نرم و لطیف است و وسط دو تکه آن مقداری خامه ریخته میشود. معمولا بخش خامه ای شیرینی لطیفه را با مقداری پودر پسته تزئین میکنند. همچنین میتوان نیمی از شیرینی را در شکلات آب شده فرو برد و بعد پودر پسته را روی آن ریخت.

مواد لازم :
آرد 100 گرمنشاسته ذرت 20 گرمتخم مرغ 4 عددشکر 1 لیوانوانیل 1/4 قاشق چایخوریبیکینگ پودر 1/2 قاشق چایخوریپودر قند و خامه برای تزئین به مقدار لازم

مدت زمان آماده سازی : ۲۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۱۵ دقیقه

زمان کل : ۴۰ دقیقه

برای : ۲۰ نفر

ارزش غذایی: 308 Calories

تصویر

تهیه شیرینی لطیفه تبریزی کار سختی نیست ولی کمی نیاز به دقت و سرعت عمل دارد تا سفیده تخم مرغ فرمش را حفظ کند و آب نیاندازد. برای کمک به این مرحله از تهیه شیرینی لطیفه میتوانید مقدار کمی (حدود یک چهارم قاشق چایخوری) پودر کرم تارتار به سفیده تخم مرغ اضافه کنید. در طرز تهیه شیرینی لطیفه با مراحل و جزئیات کامل آن آشنا میشوید.

 

طرز تهیه شیرینی لطیفه

 

مرحله اول:

ابتدا زرده و سفیده را از هم جدا کنید. دقت کنید که کوچکترین اثری از زرده داخل سفیده ها نباشد. سفیده ها را چند دقیقه با همزن برقی بزنید تا سفت شود (وقتی ظرف را برمیگردانید نریزد). سپس نصف شکر را به سفیده های زده شده اضافه کنید، باید آرام آرام شکر را اضافه کنید تا سفیده آب نیاندازد.

 

عکس

 

مرحله دوم:

زرده ها را به همراه نصف باقی مانده شکر و وانیل درون کاسه ای بریزید و چند دقیقه با همزن بزنید تا رنگ آن کرم شود سپس با سفیده های زده شده مخلوط کنید و بسیار آرام و در یک جهت هم بزنید.

 

مرحله سوم:

آرد، نشاسته ذرت و بکینگ پودر را مخلوط و چند بار با هم الک کنید. سپس قاشق قاشق به مخلوط زرده ها و سفیده ها اضافه کنید و در همان جهتی که سفیده ها را مخلوط کردید شروع به مخلوط کردن نمایید تا مواد یکدست شوند.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

 

عکس

 

مرحله چهارم:

ته سینی فر کاغذ روغنی بیندازید. مایه آماده شده شیرینی را درون قیف بریزید و با فاصله مناسب روی کاغذ دایره بزنید. روی شیرینی ها کمی پودر قند بپاشید. سپس در طبقه وسط فری که از قبل روشن کرده اید با حرارت 180 درجه سانتیگراد به مدت 10 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها بپزند.

 

تصویر

 

مرحله پنجم:

پس از پخت سینی را از فر خارج کنید و در کناری بگذارید تا شیرینی ها خنک شوند، پس از خنک شدن به راحتی از کاغذ روغنی جدا نموده و میان دو شیرینی کمی خامه بریزید. برای تزئین میتوانید روی آن پودر پسته بپاشید یا از شکلات آب شده استفاده کنید.

 

تصویر

 

نکات کلیدی تهیه شیرینی لطیفه:

در زمان پخت شیرینی در فر را باز و بسته نکنید.

برای زدن سفیده ها فقط با دور تند همزن بزنید.

سر همزنی که سفیده ها را میزنید نباید خیس یا چرب باشد.

جهت هم زدن در یک جهت باشد ، در زمان اضافه کردن سفیده بسیار نرم و سبک مخلوط کنید.

تمام مراحل را به سرعت و پشت سر هم انجام دهید. نگذارید بین مراحل وقفه ای ایجاد شود. بهتر است موقع هم زدن زرده، سفیده پف کرده را در یخچال قرار دهید، به ویژه اگر دمای محیط گرم است.

اطلاعات جدول ارزش غذایی برای یک وعده معادل 100 گرم شیرینی لطیفه در نظر گرفته شده است.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
سیخ دایره ای کباب ۳۹/۰۰۰