webpaz logo
جستجو

کیک لیمویی

مواد لازم :
روغن : یک پیمانه تخم مرغ : 4 عدد شکر : نصف پیمانه بکینگ پودر : نصف ق چ لیمو ترش : 1 عدد پودر نارگیل : 60گرم آرد سفید : 2پیمانه آبلیمو : 90میلی لیتر وانیل : 1 ق چ شیر : یک پیمانه

به نام خداوند بخشنده مهربان

سلام به همه هاراجیای گرامی

حالتون چطوره؟ امیدوارم حالتون خوب باشه

کیک لیمویی، کیکی با طعم لیموی زیاد است. روی این کیک می توانید شکر شیرینی پزی بریزید تا شکل زیباتری به خود بگیرد.

در این کیک چاقو، قالب شیرینی پزی نچسب به ابعاد 32 در 22 سانتی متر، کاسه متوسط، کاسه بزرگ، همزن یا مخلوط کن برقی و قاشق چوبی و کفگیر مورد نیاز است.

در اینجا منظور از پیمانه همان لیوان های دسته دار است.


ابتدا تمام مواد اولیه را اندازه گیری کرده و پیمانه می کنیم و کنار می گذاریم.

حالا فر را روی دمای 180درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم.

تمام مواد اولیه باید به دمای محیط رسیده باشند، زیرا موجب پف بیشتر خواهد شد.


از قالب شیرینی پزی استفاده کنید که نچسب باشد تا هنگام دراوردن کیک کارتان اسان و راحت باشد و کیک نشکند.

حالا قالب را برمیداریم و با فویل می پوشانیم. قالب را جوری بپوشانید که گوشه های فویل از لبه های قالب بالاتر باشد.

روی فویل را با کمک برس اشپزی روغن بمالید و چربش کنید و بعد کنار بگذارید.


هیچ گاه دیواره های کیک را چرب نکنید زیرا کیکتان پف نخواهد کرد.


با رنده پوست لیمو را رنده کنید.

برای درست کردن خمیر کیک، در یک کاسه متوسط نصف پیمانه شیر و روغن و نصف شکر و پوست لیمو ها را بریزید و مخلوط کنید. این کار را با دور کند مخلوط کن انجام دهید.

ارام ارام ارد را اضافه کنید تا شکل خمیری نرم به خود بگیرد. اگر لازم بود از انگشتتان استفاده کنید تا کره را با ارد ترکیب کنید. خمیر را داخل فویلی که داخل قالب شیرینی پزی گذاشته اید بگذارید و ان را محکم فشار دهید تا کف فویل جای گیرد. بگذارید خمیر دوازده الی پانزده دقیقه بپزد تا سفت و تقریبا قهوه ای رنگ شود.

کیک لیمویی


همزمان با پختن خمیر مواد داخل کیک را اماده کنید، در دو کاسه بزرگ و گود سفیده و زرده تخم مرغ را به کمک دست جدا می کنیم و با دور تند مخلوط کن برقی یا همزن مفتولی خوب هم بزنید. سفیده تخم مرغ را انقدری هم بزنید تا کاملا حالت پفکی و حجیم شود. برای اینکه پف سفیده تخم مرغ نخوابد مقدار کمی ابلیمو به ان اضافه می کنیم. حالا سفیده را داخل یخچال قرار دهید.

زرده تخم مرغ را انقدر هم بزنید تا کشدار و کرم رنگ شود. مابقی شکر را به زرده اضافه کنید و خوب هم بزنید تا شکر در زرده تخم مرغ اب شود.

باقی مانده ارد و بکینگ پودر را به مایه اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا باهم ترکیب شوند. پودر نارگیل و ابلیمو و مابقی پوست لیمو و وانیل را هم اضافه کرده و هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند.

کیک لیمویی


حالا سفیده تخم مرغ را از یخچال بیرون اورده و با بقیه مواد مخلوط می کنیم و با لیسک به صورت دورانی هم میزنیم و زیر و رو می کنیم.

با استفاده یک کفگیر پلاستیکی مواد داخل کیک را طوری روی خمیر داغ پخش کنید که همه جای ان یک اندازه باشد. قالب شیرینی پزی را دوباره داخل فر قرار دهید و اجازه دهید بیست دقیقه دیگر و تا زمانی که روی ان به رنگ طلایی در بیاید و مواد داخل کیک بپزد و سفت شود.

قالب شیرینی پزی را روی توری مشبک فر بگذارید تا کاملا خنک شود. فویل را از گوشه های ان بگیرید و بلند کنید و ان را روی تخته ای که می خواهید بگذارید تا همه جای کیک به یک اندازه خنک شود و زیرش خمیری نشود. اجازه دهید کیک به راحتی از فویل جدا شود و از هم نپاشد. با یک کارد تیز و بلند و مرطوب کیک را مربعی شکل برش بزنید. حالا کیک را در ظرف دلخواهتان قرار دهید و داخل یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود.

از هر چیزی که مطابق با سلیقه شما بود، استفاده کنید و کیکتان را تزیین کنید.


اگر نارگیل دوست ندارید، می توانید پودر نارگیل را حذف کنید.


برای اینکه کیکتان بهتر پف کند، ارد و بکینگ پودر را طی سه مرحله الک کنید، به این گونه هوا بین اردتان نفوذ می کند و موجب پف بیشتر کیکتان خواهد شد.

آخرین آموزش ها
برترین ها
عسل ریز هانی پات ۹۹/۰۰۰