webpaz logo
جستجو

مانتی(غذای ترکیه)

مواد لازم :
تخم مرغ : 2 عدد آرد : 3 پیمانه نمک : 1/2 قاشق چایخوری آب ولرم : 1/2 پیمانه گوشت چرخ کرده : 350 گرم پیاز : 1 عدد جعفری : 200 گرم نمک : به مقدار لازم آب : به مقدار لازم کره : 3 قاشق غذا خوری روغن زیتون : نصف استکان ماست : 3 پیمانه سیر : 4 حبه رب گوجه فرنگی : 450 گرم

به نام خدا

 سلام به هاراجی های مهربان ... و خوش اخلاق ...


 ابتدا تخم مرغ ها را در داخل ظرف مناسبی شکسته و خوب با هم زن هم می زنیم تا کاملا سفیده و زرده تخم مرغ ها با هم ترکیب شده و مایه روان و زردی درست شود.


حال آرد را دو الی سه بار الک کرده تا نا خالصی نداشته باشد سپس در داخل ظرف نسبتا بزرگی ریخته بعد تخم مرغ زده شده را اضافه می کنیم و با چنگال مواد را هم می زنیم تا مخلوط شوند.


 سپس در ادامه آب ولرم را کم کم اضافه می کنیم و با دستان تمیز مواد را زیر و رو کرده تا خمیری درست شود بعد به مدت 8 الی 10 دقیقه خوب وز می دهیم تا خمیر نرم و لطیفی حاصل شود حال روی آن را با نایلون تمیزی پوشش می دهیم و به مدت یک ساعت در جایی نسبتا گرم می گذاریم استراحت کند.


 حال در ادامه جعفری را پاک کرده و در داخل ظرف پر از آبی 30 دقیقه می ریزیم تا بعد از خیس خوردن تمیز شسته و آبکشی نموده و سپس روی تخته آشپز خانه خرد می کنیم و در داخل ظرف نسبتا بزرگی می ریزیم.

بعد پیاز را پوست گرفته و تمیز شسته و در داخل همان ظرف رنده می کنیم سپس گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری نمک اضافه نموده حال همه مواد را خوب زیر و رو کرده و هم می زنیم و در صورت لزوم با دستان تمیز وز می دهیم تا کاملا مواد مخلوطی با هم ترکیب شوند حال مواد میانی مانتی را آماده کنار می گذاریم.

مانتی (غذای ترکیه)


 حال سس ماست را آماده می کنیم سیر ها را برای این که راحت پوستشان را بگیریم 30 دقیقه در داخل ظرفی خیسانده سپس بعد از پوست گرفتن آن ها را در داخل ظرفی با رنده سیر رنده می کنیم و مقداری نمک را به همراه ماست اضافه نموده و خوب با هم زن دستی هم می زنیم و آن را در یخچال آماده کنار می گذاریم.


 بعد از زمان مقرر خمیر را به چهار قسمت تقسیم کرده و یکی را بر داشته تا استفاده کنیم و بقیه را با نایلون پوشش داده تا خشک نشود.

سپس فر را روشن می کنیم و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.

 

 روی سطح تمیزی مقداری آرد پاشیده و با کمک وردنه خمیر را کاملا باز کرده تا ضخامت خمیر را به یک سانتی برسانیم سپس در اندازه های مربع چهار سانتی برش زده و در وسط هر مربع مقداری از مواد میانی ریخته و چهار گوش مربع را روی هم قرار داده و محکم فشار می دهیم تا باز نشود.

مانتی (غذای ترکیه)

 

 در داخل سینی مناسب فر کاغذ روغنی پهن کنید و مانتی ها را که با این مواد حدودا 120 مانتی درست می شود می چینیم و سینی را در فر گرم شده به مدت 12 الی 15 دقیقه می گذاریم تا پخته و برشته شوند.

مانتی (غذای ترکیه)

 

حال سس گوجه فرنگی را درست می کنیم اول چهار قاشق غذا خوری روغن زیتون را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط قرار می دهیم وقتی که داغ شد رب گوجه فرنگی را اضافه نموده و تفت می دهیم وقتی که کاملا سرخ شده و رنگش تیره شد مقدار نمک را به همراه یک پیمانه آب اضافه نموده و هم می زنیم تا مخلوط شوند بعد پودر فلفل قرمز را اضافه می کنیم و بعد از دو الی سه دقیقه قل زدن حرارت را خاموش می کنیم.

مانتی (غذای ترکیه)

 

کره را در داخل شیر جوش قرار داده و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و بعد از ذوب شدن و سه دقیقه که دانه های قهوه ای را مشاهده کردید سه قاشق غذاخوری روغن زیتون را اضافه کرده و هم می زنیم بعد از یک دقیقه حرارت را خاموش می کنیم حال سس کره ای ما آماده شد.


 حال برای سرو مانتی ها را در داخل ظرف سرو گذاشته و مقداری سس کره ای و سس ماست و سس گوجه فرنگی ریخته و سماق پاشیده و میل کنید.

نوش ... جان ...

مانتی (غذای ترکیه)

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰