webpaz logo
جستجو

مسما بادمجان

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : 250 گرم بادمجان : 1 کیلوگرم گوجه فرنگی : نیم کیلو سیب زمینی : 3 عدد روغن : به مقدار کافی رب گوجه فرنگی : 3 قاشق غذاخوری نمک و فلفل : به مقدار کافی دارچین : به مقدار لازم عصاره گوشت بره : 1 قرص

مسما یعنی نوعی خورش که با پلو سرو شود و ماده اصلی آن گوشت و بادمجان باشد. پیش از هرچیز باید بگویم که مسمای بادمجان را می توانید باگوشت قیمه شده و گوشت مرغ هم تهیه کنید. برای این خورش پلو تهیه کنید؛ آب این خورش نباید زیاد باشد. 


گوشت ها جز اقلام فاسدشدنی هستند که باید در سردترین قسمت یخچال فریزر نگهداری شوند. گوشت ها را به خوبی بسته بندی کنید و در یک قسمت معین از یخچال قرار دهید تا خونابه آن ها به دیگر مواد غذایی نشت نکند. همیشه تاریخ انقضای مواد گوشتی را بررسی کنید. هیچ گاه نگذارید که یخ گوشت ها در دمای اتاق آب شود، همیشه بگذارید یخ آن ها در داخل یخچال آب شود تا از رشد باکتری در آن جلوگیری شود. گوشت گوساله باید قرمز روشن باشد. برای منجمد کردن گوشت ها، آن ها را داخل کیسه های فریزر ضخیم بسته بندی کنید، هوای داخل کیسه ها را تا حد امکان خالی کنید و روی بسته تاریخ گذاری کنید. 


1 کیلوگرم بادمجان قلمی را شسته و پوست بگیرید و تکه کنید می توانید از وسط دو نیمه کنید و یا حلقه حلقه نمایید. تکه های بادمجان را داخل یک تشت حاوی آب نمک بریزید و تحت فشار قرار دهید و بگذارید به مدت 2 ساعت بماند. خواباندن بادمجان ها در آب نمک موجب می شود که هنگام سرخ کردن آن ها روغن کمتری مصرف شود. پس از دو ساعت تکه های بادمجان را از تشت آب نمک خارج کرده و اندکی فشار دهید تا آب اضافی آن ها خارج شود. تابه ایی را روی حرارت گاز قرار داده و مقداری روغن داخل آن بریزید تا روغن داغ شود سپس تهاراجبادمجان ها را داخل روغن سرخ نمایید و در نهایت آن ها را کنار بگذارید. 

مسما بادمجان


 3 عدد سیب زمینی تازه و نسبتا درشت را پوست بگیرید و بشویید سپس خلالی خرد کرده و به مدت 15 دقیقه داخل یک تشتک پر از آب قرار دهید تا نیترات مضر سیب زمینی ها خارج شود. سپس سیب زمینی ها را شسته و داخل صافی بریزید تا آب اضافی آن ها برود. مقداری روغن داخل تابه بریزید و بگذارید داغ شود سپس همه سیب زمینی های خلالی را داخل روغن سرخ نمایید و در نهایت سیب زمینی های سرخ شده را داخل یک بشقاب ریخته و کنار بگذارید. 


نیم کیلو گوجه فرنگی را بشویید و همه گوجه ها را از وسط نصف نمایید. در تابه مقداری روغن ریخته و گوجه ها را داخل روغن تفت دهید. در آخر گوجه ها را داخل یک بشقاب ریخته و کنار بگذارید. 


حله چهارم تهیه مسما بادمجان:

250 گرم گوشت چرخ کرده داریم که داخل تابه ایی حاوی مقداری روغن می ریزیم و تفت می دهیم سپس مقداری آب داخل تابه می ریزیم تا گوشت چرخ کرده با آب و روغن به مدت 20 دقیقه بپزد سپس مقداری نمک و فلفل و دارچین به آن اضافه کرده و از روی حرارت برمی داریم. 

مسما بادمجان


یک قابلمه مناسب برای خورش را جلو دستتان قرار دهید؛ بادمجان های سرخ شده را ته قابلمه بچینید سپس گوجه های سرخ شده را روی آن قرار دهید، در نهایت سیب زمینی های سرخ شده را هم به قابلمه اضافه نمایید.

سپس به سراغ تهیه آب خورش می رویم. دو لیوان آب جوشیده بسیارداغ را داخل یک کاسه بریزید، 3 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را به آن جوشیده بی افزایید و در آخر عصاره گوشت بره را داخل این مایه پودر کرده و همه مواد را باهم مخلوط کنید؛ همین مایه را به قابلمه خورش بی افزایید و قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا خورش به مرور پخته و جا بی افتد. پلو را از قبل تدارک ببینید و دم بیندازید؛ وقتی که خورش جا افتاد همراه با پلو در ظرف های مناسب ریخته و سرو کنید. 


اگر از گوشت تکه ایی (قیمه) یا تکه های ران و سینه مرغ برای این خورش استفاده می کنید. آن ها را داخل قابلمه ایی ریخته و با چهار لیوان آب بپزید؛ پس از پختن آن ها، رب گوجه فرنگی و پودر عصاره را به آب گوشت اضافه کنید و مابقی مواد یعنی بادمجان، گوجه و سیب زمینی را به قابلمه اضافه نمایید و حرارت را کم کنید تا خورش جا بی افتد. افزودن مقداری زعفران دمکرده به آب خورش خالی از لطف نیست. نوش جان!

مسما بادمجان

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه کوفته پیچ ۲۹/۰۰۰