webpaz logo
جستجو

خورشت گوشت و بادمجان

مواد لازم :
گوشت گوسفندی : 300 گرم بادمجان : 5 عدد پیاز : ا عدد آبلیمو : 3 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوری نمک فلفل زردچوبه : مقدارکافی گوجه فرنگی : 2عدد

این خورشت بسیار خوشمزه از جمله غذاهایی است که مانند اگثر خورشتهایی که دارای گوشت هستند با گوشت مرغ و با گوشت قلقلی (توپی) نیز قابل تهیه است . در صورت تهیه خورشت با گوشت قل قلی و یا گوشت مرغ زمان پخت آن کاهش می یابد، اما درست کردن آن با گوشت لخم گوسفندی و یا گوشت همراه با قلم بسیار خوشمزه تر است.در اینجا طرز تهیه خوشت گوشت و بادمجان با گوشت لخم گوسفندی را توضیح می دهم.

برخی افراد در کنار این خورشت پس از پختن چند عدد گوجه فرنگی را از وسط نصف می کنند و داخل ماهی تابه در روغن سرخ می کنند تا نرم و پخته شود و در پایان روی خورشت می ریزند، اینکارکاملا سلیقه ای است اما این کار مزه و زیبایی خورشت را افزایش می دهد. حتی می توان از گوجه های تزیین کوچک نیز استفاده کرد. نکته مهم در پختن این خورشت انتخاب بادمجان شیرین است که آن را خوشمزه تر می کند. بادمجان شیرین رنگ پوست تیره ای دارد و کلاهک بادمجان هر چه تیره تر باشد بادمجان شیرین تر است.


یک عدد پیار متوسط را انتخاب می کنیم آن را شسته و پوست کنده و با چاقو به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. یک قابلمه  نچسب برداشته کمی روغن داخل آن می ریزیم و صبر می کنیم تا روغن داغ شود. پیازهایی را که ریز کرده ایم به داخل روغن می ریزیم و کمی زرد چوبه می زنیم وتفت می دهیم تا سبک و طلایی و نرم شود. (تقریبا 30دقیقه)

 خورشت گوشت و بادمجان


تقریبا 300 گرم گوشت لخم را شسته و با ساطور روی تخته به صورت خورشتی و تقریبا تکه های درشت خرد می کنیم. گوشت ریز شده را به قابلمه پیاز داغها اضافه می کنیم و همراه با پیازداغها و کمی زردچوبه تفت می دهیم. نمک و فلفل نیز به مقدار کافی بسته به ذائقه اضافه میکنیم و تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و تا حدی مزه دار شود. 

خورشت گوشت و بادمجان


3 لیوان آب ولرم به قابلمه گوشت و پیازها اضافه می کنیم در همین زمان 2 قاشق چایخوری رب گوجه فرنگی نیز به قابلمه اضافه می کنیم تا خورشت خوشرنگ شود. شعله گاز را زیاد می کنیم تا آب به جوش اید سپس شعله را کم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم تا آب خورشت تبخیر شود و گوشت مغز پخت شود.


5 عدد بادمجان متوسط و شیرین را می شوریم و پوست می کنیم. به مدت 1 ساعت بادمجانها را داخل آب نمک قرار می دهیم ( با چاقو چند شکاف روی بادمجانها ایجاد می کنیم) و بعد بادمجانها را می شوییم و خشک می کنیم. می توانیم بجای در  اب نمک قرار دادن بادمجانها روی انها نمک بپاشیم تا تلخی بادمجان گرفته شود.

سپس در داخل یک ماهی تابه روغن می ریزیم وقتی روغن داغ شد بادمجانها را در روغن یکی یکی سرخ می کنیم تا بادمجانها نرم و خوشرنگ و طلایی شود. مقدار روغن طوری باشد که سطح بادمجانها را بپوشاند تا سریع تر سرخ شوند. (می توان بادمجانها را از وسط با چاقو نصف کرد و بعد در روغن سرخ کرد تا زمان کمتری برای سرخ کردن لازم باشد) حتی میتوان بادمجانها را با پوست سرخ کرد تا بیشتر حالت آنتی اکسیدانی بادمجان حفظ شود.

  خورشت گوشت و بادمجان


نیم ساعت آخر پختن گوشت بادمجانهای سرخ شده را داخل قابلمه گوشتها قرار می دهیم تا با آب گوشت مخلوط شود و مزه دار شود. اگر بادمجانها را زود اضافه کنیم ممکن است له شوند و شکل خورشت زشت شود. نمک و فلفل را در 15 دقیقه آخر پخت خورشت بچشید و به آن اضافه کنید. آبلیمو برای ترش مزه شدن خورشت در این مرحله به میزان 3 قاشق سوپ خوری به خورشت اضافه شو د(برخی افراد آبلیمو نمی زنند که سلیقه ای است). وقتی خورشت به روغن افتاد و غلیظ شد خورشت گوشت و بادمجان شما آماده است ان را همراه با برنج برای وعده ناهار نوش جان کنید. برای تزیین این خورشت می توانید از چیپس سیب زمینی خلالی و گوجه فرنگی استفاده کنید. هنگام چیدن خورشت در ظرف بادمجان و گوشت و گوجه فرنگی را طوری قرار دهید که اجزای خورشت به آسانی قابل انتخاب و جابجایی باشند و موقع برداشتن باعث از بین رفت شکل خورشت نشود.

خورشت گوشت و بادمجان

آخرین آموزش ها
برترین ها
لیف سیلیکونی مخزن دار ۸۹/۰۰۰