webpaz logo
جستجو

رشته پلو با گوشت چرخ کرده قل قلی

مواد لازم :
برنج : 2 پیمانه رشته پلویی : 100 گرم کشمش پلویی : نصف پیمانه زعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوری نمک زردچوبه فلفل : مقدار کافی روغن مایع : مقدار لازم گوشت چرخ کرده : 200 گرم دارچین : نصف قاشق چایخوری پیاز : 1 عدد

از پلوهای خوشمزه ایرانی که بیشتر در شبهای عیدنوروز و چهار شنبه سوری سرو می شود رشته پلو می باشد. این پلو خوشمزه با گوشت مرغ یا گوشت لخم تکه ای گوسفندی و یا گوشت چرخ کرده قل قلی قابل تهیه است.

برخی افراد آن را همراه با خرما و کشمش درست می کنند و در برخی مدلها بدون گوشت و بدون خرما و کشمش درست می شود.در اینجا طرز تهیه این غذا با گوشت قل قلی  همراه با خرما و کشکش ذکر می شود.


ابتدا 2 پیمانه برنج را با آب خوب می شوریم. سپس برنج را همراه با مقداری نمک داخل کاسه ای می ریزیم و به مدت 2 ساعت اجازه می دهیم برنج  خوب خیس بخورد.


 در این مرحله گوشتهای قل قلی را درست می کنیم. برای این کار ابتدا 1 عدد پیاز متوسط را با رنده ریز، رنده می کنیم و آب پیاز را می گیریم و سپس 200 گرم گوشت چرخ کرده را همراه با نمک و فلفل و کمی زردچوبه به گوشت و پیاز اضافه می کنیم و مواد را خوب ورز می دهیم.

مخلوط گوشت و پیاز را 1 ساعت در یخچال استراحت می دهیم و روی آن را با پلاستیک می پوشانیم تا یخچال بوی پیاز نگیرد. بعد از 1 ساعت آن را از یخچال در آورده و با دست به صورت گلوله های توپی کوچک در می آوریم. گوشتهای توپی را در ماهی تابه ای که در آن روغن مایع ریخته ایم  وقتی روغن خوب داغ شد، کاملا سرخ می کنیم تا بپزد. برای جلوگیری از وا رفتن گوشت قل قلی می توان 1 قاشق آرد به گوشت و پیاز اضافه کرد.

رشته پلو با گوشت قل قلی


در این مرحله خرما را می شوریم و هسته آن را در می آوریم و کشمش را نیز می شوریم. پس از شستن، اجازه می دهیم تا آب آنها برود. سپس داخل یک تابه مقداری روغن مایع می ریزیم و کشمش و خرما را در روغن تفت می دهیم و کمی دارچین به آنها هنگام تفت اضافه می کنیم.


 در این مرحله یک قابلمه را تا نصفه آب می ریزیم و روی اجاق گاز می گذاریم تا آب آن به جوش آید. کمی روغن و نمک به آب در حال جوش اضافه می کنیم و سپس برنج را به داخل قابلمه می ریزیم و دو دقیقه صبر می کنیم تا برنج مقداری بپزد.


5 دقیقه مانده به آبکشی برنج رشته های پلویی را با دست به سه قسمت تقسیم می کنیم. سپس آنها را به قابلمه برنج اضافه می کنیم و با کفگیر برنج و رشته ها را هم می زنیم تا به هم نچسبند. سپس برنج و رشته را در یک صافی می ریزیم و آبکشی می کنیم. حتما توجه شود اگر از رشته خانگی در تهیه این غذا استفاده می کنید قبل از اضافه کردن رشته به برنج 3 دقیقه بدون روغن آن را داخل تابه تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود.

رشته پلو با گوشت قل قلی


در این مرحله در یک قابلمه روغن مایع می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم تا روغن داغ شود و برای ته دیگ آن از نان و یا سیب زمینی برش داده شده به صورت حلقه ای در کف قابلمه استفاده می کنیم. نیمی از برنج و رشته را در کف قابلمه روی ته دیگ می ریزیم و روی آن کمی از گوشتهای قل قلی و خرما و کشمش را می ریزیم. سپس نیم دیگر برنج را روی این مواد اضافه می کنیم. درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم برنج دم بکشد.

رشته پلو با گوشت قل قلی


در آخر وقتی برنج دم کشید آن را در یک ظرف مناسب می کشیم و با کشمش و گوشت قل قلی تزیین می کنیم. میتوانیم کمی از برنج را نیز با زعفران دمکرده قاطی کنیم و روی برنج را زعفرانی کنیم تا خوشرنگ و لعابتر شود که اختیاری است. استفاده از مغز پسته تفت داده شده  و زرشک تفت داده شده در روغن نیز در تزیین این غذا اختیاری است. این غذای خوشمزه برای وعده ناهار همراه با ترشی و سالاد شیرازی و سبزی سرو می شود. نوش جان 

رشته پلو با گوشت قل قلی

آخرین آموزش ها
برترین ها
سیخ دایره ای کباب ۳۹/۰۰۰