webpaz logo
جستجو

خورشت بامیه با گوشت

مواد لازم :
گوشت : نیم کیلو بامیه : 300 گرم لپه : 200 گرم رب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوری لیمو امانی : 2 عدد نمک و زردچوبه : به میزان لازم روغن : به میزان لازم زرشک : به میزان دلخواه برای تزئین شکر : به دلخواه برای تزئین آب جوش : به میزان لازم آب : به میزان لازم پیاز : 1 تا 2 عدد ادویه کاری : به دلخواه

خورشت بامیه یکی از غذاهای لذیذ ایرانی است که بخاطر خوشمزه بودن و خاصیت های درمانی خوبی که دارد معمولا زیاد پخته می شود. بامیه موجود در این خورشت مواد مغذی فراوانی دارد و برای بواسیر و یبوست بسیار مفید است. اگر شما می خواهید استخوان های محکمی داشته باشید و به پوکی استخوان دچار نشوید این غذا و بامیه موجود در آن می تواند بسیار کمک کند. فیبر موجود در این غذا قندخون شما را تنظیم خواهد کرد. اگر این خاصیت ها برایتان مهم است از شما دعوت می کنم با ما همراه باشید تا خورشت بامیه را با هم درست کنیم.


ابتدا باید بامیه بخریم. موقع خرید توجه داشته باشید که اندازه بامیه ها کوچک باشد تا داخل غذا بیریخت و بدشکل دیده نشود. اگر بامیه ها به یک اندازه باشد زیبایی غذا دوچندان خواهد شد. بعد بامیه ها را پاک می کنیم برای این کار آن ها را خوب می شوییم و در آبکش می ریزیم تا آبشان خارج شود. سر بامیه ها را برش می زنیم. موقع انجام برش باید مواظب باشیم که دانه های سفیدش دیده نشود و از رو باشد.

خورشت بامیه با گوشت


گوشت را به اندازه مورد نظر خودمان برش می زنیم و تکه تکه می کنیم. در کاسه ای آب سرد می ریزیم و گوشت ها را به مدت 2 ساعت در آب سرد قرار می دهیم. اینکار برای گرفته شدن خونابه گوشت است. بعد گوشت را در آبکش ریخته و می شوییم.


در ماهیتابه روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. همینکه روغن داغ شد بامیه ها را در آن می ریزیم. نمک و زردچوبه را به بامیه اضافه می کنیم و تفت می دهیم و کنار می گذاریم.


لپه ها را در آب سرد خیس می کنیم. چند ساعت صبر می کنیم تا خوب خیس بخورد و در این مدت چند بار آبش را عوض می کنیم تا نفخش گرفته شود. بعد از چند ساعت آب لپه را دور می ریزیم و در آبکش می شوییم.

خورشت بامیه با گوشت


پیازی را نصف می کنیم و آن را به صورت نگینی خرد می کنیم. در تابه روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. پیاز را در روغن تفت داده و لپه ها را به آن اضافه کرده و تفت می دهیم و بعد از روی شعله برداشته و کنار می گذاریم.


یک پیاز را پوست گرفته و به شکل نگینی خرد می کنیم. در قابلمه روغن می ریزیم. پیاز را در آن ریخته و تفت می دهیم. در آخر به پیاز زردچوبه و ادویه دلخواه مثل کاری را اضافه می کنیم. گوشت خرد شده را اضافه کرده و تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند. لپه را هم به مواد اضافه می کنیم.

خورشت بامیه با گوشت


وقتی که لپه ها خوب تفت خورد و از خامی خارج شد، رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه می کنیم و تفت می دهیم. مواد را خوب تفت می دهیم تا با هم مخلوط شده و رنگ رب خوب باز شود.


به مواد آب جوش اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا مواد با هم بجوشد. بعد در ظرف را می گذاریم و حرارت را کم می کنیم تا خورشت کم کم بپزد و آماده شود.


اگر در این غذا از گوشت قرمز استفاده می کنیم باید 1.5 تا 2 ساعت صبر کنیم تا بپزد و بعد نمک و لیمو امانی را به آن اضافه می کنیم. وقتی که نیم ساعت به پایان پخت مانده بامیه ها را اضافه می کنیم. اما اگر از گوشت مرغ استفاده کردیم باید زمان پخت را کمتر کنیم و بامیه را زودتر را اضافه می کنیم.


وقتی که خورشت آماده شد آن را باید تزئین کنیم. به این منظور زرشک را در آب خیس می کنیم تا نیم ساعت در آن بماند و سپس آن را آبکش می کنیم و در کمی روغن ریخته و تفت می دهیم. اگر کمی شکر هم به زرشک اضافه کنیم رنگش زیبا تر خواهد شد. از این زرشک و کمی جعفری خرد شده برای تزئین استفاده می کنیم.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
همبرگر زن دستی Progressive ۳۹/۰۰۰