webpaz logo
جستجو

سالاد الویه

مواد لازم :
سیب زمینی : 1 عدد بزرگ خیار شور : الیوان تخم مرغ : 2 عدد نخود سبز : نصف لیوان سینه مرغ : 300گرم سس مایونز : 5 قاشق غذاخوری هویچ : ا عدد بزرگ سیر : 2 حبه پیاز : 1 عدد متوسط نمک،فلفل،زردچوبه : مقدار کافی

از جمله غذاهای سرد و خوشمزه که بیشتر برای وعده شام و یا حتی برای پیش غذا قابل استفاده است سالاد الویه می باشد که بسیار آسان و در زمان اندک قابل تهیه است. این غذای خوشمزه هم با کالباس و هم با مرغ قابل تهیه است اما با کالباس سالم تر است.برخی افراد از ذرت پخته شده نیز در سالاد الویه استفاده می کنند که اختیاری است.


داخل یک قابلمه به مقدار کافی آب می ریزیم. 300 گرم سینه مرغ را همراه با 1 عدد پیاز خرد شده و 2 حبه سیر و کمی نمک و فلفل و زرد چوبه به داخل قابلمه می اندازیم. درب قابلمه را می بندیم و قابلمه را روی شعله گاز می گذاریم  و منتظر می شویم تا مرغ بپزد.(می توان از جاهای دیگر مرغ نیز استفاده کرد ولی با سینه مرغ سالاد الویه بهتر می شود). 

سالاد الویه


یک عدد سیب زمینی بزرگ را با آب خوب می شوییم و داخل یک قابلمه کمی آب می ریزیم و سیب زمینی را داخل قابلمه روی شعله گاز قرار می دهیم تا سیب زمینی آبپز شود. کمی نمک به آب داخل قابلمه اضافه می کنیم تا پوست سیب زمینی هنگام پختن ترک نخورد. به کمک یک چنگال و فرو بردن آن داخل سیب زمینی از پختن یا خام بودن آن مطلع شوید، اگر چنگال داخل سیب زمینی راحت فرو رفت  پس سیب زمینی پخته است.

برای اینکه سیب زمینی در زمان کمتر بپزد دو روش وجود دارد یکی اینکه پوست سیب زمینی را با چاقو بکنیم و آن را از وسط نصف کنیم  سپس سیب زمینی را آب پز کنیم که زمان پخت کاهش می یابد اما کمی سیب زمینی مزه آب می گیرد.

اما روش دوم اینکه 4 عدد خلال دندان را داخل سیب زمینی فرو می کنیم و سیب زمینی  را درون داخل مایکروفر می گذاریم و دکمه شروع را برای 4 دقیقه فشار می دهیم و 4 دقیقه منتظرمی مانیم. بعد از 4 دقیقه سیب زمینی کاملا پخته است. البته اگر سیب زمینی کوچک باشد این زمان کاهش می یابد.


داخل یک قابلمه کوچک دیگر آب می ریزیم و روی شعله گاز قرار می دهیم و تخم مرغها را درون آن می پزیم تا سفت شوند. همچنین هویچ را نیز کاملا شسته و داخل همان قابلمه آب پز می کنیم.


 یک نخود فرنگی را پوست می کنیم و ان را داخل یک قابلمه همراه با آب و نمک می پزیم. وقتی نخود فرنگی پخت آن را آبکش می کنیم.

سالاد الویه


در این مرحله خیار شورها را به صورت بسیار ریز و نگینی خرد می کنیم. می توان خیار شور را رنده نیز کرد اما اگر خیار شور را رنده کردید، آب خیار شور رنده شده را دور بریزید.


 در این مرحله بعد از پختن مرغ و سیب زمینی و تخم مرغ و هویچ و نخود فرنگی اجازه می دهیم مواد سرد شوند. وقتی مواد خوب سرد شدند، مرغها را با دست به صورت ریز ریش ریش می کنیم و سیب زمینی و تخم مرغها را با رنده به صورت ریز رنده می کنیم. خیار شور نگینی خرد شده و نخود فرنگی و هویچ  را به مواد اضافه می کنیم و آنها را با هم خوب قاطی می کنیم. نمک و فلفل را برای مزه دار شدن مواد به مقدار کافی به انها اضافه می کنیم. چون خیار شور نیز نمک دارد مقدار کمی نمک برای سالاد الویه کافی است.

سالاد الویه


 حالا مقداری سس مایونز روی مواد می ریزیم و مواد رو خوب با سس آغشته می کنیم تا سس مایونز به خرد مواد رود همچنین کمی از سس  مایونز رابرای تزیین نهایی کار نگه می داریم.( برخی افراد بزای خوشمزه تر شدن غذا نصف عدد سوسیس را به صورت ریز رنده می کنند و به مواد اضافه می کنند که اختیاری است).

وقتی سس سالاد الویه را به مقدار کافی با مواد مخلوط کردیم. سالاد الویه را در ظرف مناسبی می کشیم و روی ان را  با پشت قاشق صاف می کنیم همچنین کمی سس مایونز روی سطح سالاد الویه می ریزیم تا سطح صاف تری ایجاد شود و سالاد را با هویچ و نخود فرنگی و خیار شور و گوجه فرنگی و... به شکلهای مختلف تزیین می کنیم. می توان کمی ماست را با سس مایونز مخلوط کرد تا مصرف سس مایونز کاهش یابد.

آخرین آموزش ها
برترین ها
دستگاه پلمپ حرارتی کیسه ۶۹/۰۰۰