webpaz logo
جستجو

نخود شور بازاری در منزل

مواد لازم :
نخود : یک پیمانه نمک : به مقدار لازم فلفل قرمز و فلفل سیاه : به دلخواه

سلام هاراجیای دوست داشتنی؛ امروز در خدمت شما هستیم با آموزش نخود شور خانگی.

نخودشور از قدیم الایام از تنقلات ما ایرانی ها به حساب می آمده، که معمولا آن را به طور مخلوط با آجیل یا کشمش میل می کردند (یا می کنند)؛ متاسفانه امروزه به دلیل به بازار آمدن انواع تنقلات جورواجور کمتر به نخودشور توجه می شود.

روشی که امروز برای شما شرح می دهم در نهایت نخود شوری به شما می دهد که با گونه بازاری آن هیچ تفاوتی ندارد؛ اما شما می توانید اندکی خلاقیت به خرج بدهید و این نخودشور را با نمک و فلفل هم مزه دار نمایید؛ در واقع زمان هایی که امکان خرید تنقلات برایتان وجود ندارد تهیه این نخود شور خانگی می تواند راهکار خوبی به حساب بیاید.  این میان وعده یا عصرانه بی نهایت خوشمزه بوده و از خاصیت های آن  نمی توان غافل شد( به طور مثال تاثیر ویتامین های نخود در سلامتی پوست و مو). در بعضی از برنامه ها با هدف رژیم های لاغری نخود شور را به عنوان یک وعده غذایی کامل در نظر می گیرند.

مقدار مواد اولیه برای این دستور را می توانید کم یا زیاد نمایید، دقت در مقدار مواد اولیه برای این دستورالعمل اهمیتی ندارد. بهترین نمک برای تهیه نخود شور نمک دریایی نسبتا دانه درشت است؛ همچنین سعی کنید از نخودهای مرغوب، سالم  و دانه درشت استفاده کنید.


یک پیمانه نخود زرد را پاک کنید، سپس نخود ها را داخل یک ظرف مناسب ریخته و یک آب شستشو دهید تا گرد و خاک آن شسته شود.

حالا داخل ظرف نخود آب ولرم بریزید به طوری که آب  ولرم کاملا روی سطح نخودها را بپوشاند؛ این ظرف را در گوشه ایی از آشپزخانه قرار دهید تا به مدت 24 ساعت به همین حالت بماند. در واقع شما با این عمل نخودها را می خیسانید تا نرم شده و به اصطلاح نفخ آن گرفته شود. شما می توانید در طول این مدت 2 الی 3 مرتبه آب روی نخودها را خالی کرده و مجددا با آب ولرم پر کنید.


پس از 24 ساعت، به سراغ نخودها بروید؛ مشاهده می کنید که نخودها نرم شده و پوسته نازک آن ها جدا شده؛ پوست نخودها را با دست جدا کنید و دور بریزید؛  در آخر همه نخودها را یک آب شسته و آبکش نمایید.


یک قابلمه مناسب را تا نیمه از آب کنید و روی گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و قل بزند؛ حالا نخود های آبکش شده را داخل قابلمه ریخته و بگذارید 5 دقیقه در آب جوش قل قل بزند. (دقت کنید که نخودها فقط 5 دقیقه درون قابلمه بجوشند، هدف از این کار نرم شدن بیش از حد نخودها نیست)

بعد از 5 دقیقه گاز را خاموش کرده و نخود ها را داخل آبکش بریزید و اجازه دهید تا آب آن ها کاملا خارج شود.


این مرحله را می توانید بسته به ذائقه خودتان حذف کنید، اگر می خواهید نخود شور شما کاملا ترد و برشته باشد دیگر نیازی به جوشاندن نخودها با آب نیست و مستقیما به مرحله برشته کردن  نخودها در داخل فر بروید.(پختن نخود با آب جوش فقط برای نرم تر شدن آن است و برای آن دسته از افرادی توصیه می شود که می خواهند نخود شور نرم باشد).

نخود شور بازاری در منزل


یک سینی فر را بردارید، کف آن را با کاغذ روغنی ضخیم بپوشانید و بعد نخودها را روی کاغذ روغنی بریزید و با دست کاملا پخش کنید. فر را از قبل با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید و بعد سینی را در فر قرار دهید؛ بعد 15 دقیقه سینی را از فر خارج کرده و نخودها را با یک قاشق جا به جا کنید و مجددا سینی را در فر قرار داده و اجازه دهید 15 الی 20 دقیقه دیگر بماند.

سینی را از فر بیرون آورده و به نخودها نمک بپاشید، برای حتی خوشمزه تر شدن آن می توانید به آن فلفل سیاه و فلفل قرمز هم اضافه کنید. همه نخودها را خوب هم بزنید تا به نمک و فلفل آغشته شود. نخود شور ما آماده است و می توانید آن را به عنوان عصرانه یا میان وعده میل نمایید. نوش جان

 نخود شور بازاری در منزل

آخرین آموزش ها
برترین ها