webpaz logo
جستجو

پیکاتا

مواد لازم :
سینه مرغ : 1 کیلو پاستای مارپیچ : 1 بسته خامه : 100 گرم آرد گندم : 2 قاشق غذاخوری عصاره مرغ : 1 قرص نخود فرنگی : مقداری ترخون تازه : 3 ساقه نمک و فلفل : به مقدار کافی روغن : به مقدارلازم برگ بو : مقداری پیاز : 1 عدد آبلیمو : 1 قاشق چایخوری

پیکاتا یک غذای بسیار خوشمزه بوده که خیلی راحت تهیه می شود، خوردن این غذا را برای وعده شام بسیار توصیه می کنم.


1 کیلوگرم سینه مرغ را پاک کنید. پوست سینه مرغ را جدا کنید، بشویید و داخل یک صافی بگذارید. سپس یک قابلمه بزرگ را بیاورید و سینه های مرغ را داخل قابلمه بگذارید مقداری برگ بو به آن اضافه نماید. 1 عدد پیاز را پوست بگیرید و بشویید و دو نیم کنید و داخل قابلمه بی اندازید 4 لیوان آب به قابلمه اضافه کرده و آنرا روی حرارت متوسط قرار دهید تا به مرور زمان گوشت مرغ پخته شود. باید پس از مدتی حرارت گاز را کم کنید تا آب مرغ جوش نرود. 

پیکاتا


پس از آن که سینه های مرغ کاملا پخته شدند قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید مقداری خنک شود سپس تکه های مرغ را با قاشق خارج کنید و داخل یک بشقاب قرار دهید. تکه های پیاز را هم در بیاورید. سپس آب مرغ را با یک پارچه نخی تمیز صاف کنید تا اضافه های برگ بو و مواد ته نشین درون آب مرغ جدا شود و یک آب مرغ زلال و تمیز بدست بیاید. 


یک تابه را روی حرارت گاز قرار دهید  مقداری روغن داخل آن بریزید و بگذارید روغن داغ شود سپس سینه های مرغ را داخل تابه سرخ کنید تا اندکی روی آن ها طلایی شود و در آخر مرغ ها را از تابه خارج کنید و کنار بگذارید.

تابه و باقی مانده روغن داخل آن را روی حرارت کم قرار دهید و 2 قاشق غذاخوری آرد را به آن اضافه نمایید و با حرارت کم به مدت 1 دقیقه تفت دهید. آرد نباید بسوزد یا تغییر رنگ بدهد فقط باید مقداری تفت بخورد.

1 عدد عصاره مرغ را با دست پودر کنید و داخل آب مرغ صاف شده بریزید و با قاشق هم بزنید تا کاملا حل شود سپس این مایه را به آرد درون تابه بی افزایید و آرام آرام شروع به هم زدن کنید تا آرد گوله نشده و کاملا در آب مرغ حل شود. باید مدام هم بزنید تا مایه رقیقی شبیه به سس به دست بیاید. سپس یک قاشق چایخوری آبلیمو،  100 گرم خامه و مقداری نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و همه مواد را هم بزنید. حرارت گاز را کم کنید و سینه های مرغ سرخ شده را به محتویات درون تابه اضافه کنید.

3 شاخه ترخون تازه را از قبل بشویید و تمیز کنید هنگام استفاده برگ های آن را با دست جدا کنید و روی سطح مرغ و سس آن بریزید و درب قابلمه را به مدت 1 دقیقه ببندید تا پیکاتا جا بی افتد. پس از 1 دقیقه زیر حرارت را خاموش کنید. 


یک قابلمه بزرگ را تا زیر دسته آن پر از آب کنید و روی حرارت زیاد گاز قرار دهید تا آب درون قابلمه به جوش بیاید و شروع به قل زدن کند. پس از قل قل زدن، مقداری نمک درون آب بریزید و 2 قاشق غذاخوری روغن به آن اضافه نمایید. سعی کنید از پاستا های نواری بلند مارپیچ استفاده کنید؛ محتویات 1 بسته پاستا را داخل قابلمه بریزید و گهگاهی هم بزنید.

باید پاستاها کامل درون آب جوش پخته شوند چون در این غذا مرحله دم انداختن وجود ندارد. پاستاها پس از پختن سنگین شده و کل محتویات قابلمه چند برابر می شود پس از این که پاستا کاملا پخت، یک آبکش را روی دهانه یک قابلمه قرار دهید و تهاراجمحتویات قابلمه را داخل آبکش برگردانید، محتویات درون آبکش را مقداری زیر آب سرد بگیرید و مهلت بدهید تا آب اضافی پاستاها کامل خارج شود.

یک بشقاب را جلوی دستتان قرار دهید؛ از پاستا برداشته و داخل بشقاب بگذارید و یک عدد از سینه مرغ را روی آن قرار داده و از سس پیکاتا که ته ماهیتابه قرار دارد روی آن بریزید و با مقداری نخودفرنگی (که بهتر است کنسرو باشد) تزیین نمایید. نوش جان!


عصاره مرغ که به صورت قرص های مکعبی شکل در بازار به فروش می رسد حاوی نمک و ادویه جات است. توصیه می شود حین آشپزی و استفاده از این قرص های عصاره، در ریختن نمک زیاده روی نکنید یا سعی کنید دیگر از نمک استفاده نکنید چون این قرص ها به تنهایی نمک غذا را تامین می کنند و باعث خوش طعم شدن غذاها می شوند. 

پیکاتا

آخرین آموزش ها
برترین ها
آب میوه گیری دستی مرکبات ۱۹/۰۰۰