webpaz logo
جستجو

پلو با ته دیگ کدو حلوایی

مواد لازم :
سینه مرغ : 1 عدد پیاز : 2 عدد هویج : 2 عدد کدو حلوایی : 200 گرم لبو : 1 عدد متوسط برنج : 4 پیمانه دارچین : به میزان لازم زعفران دمکرده : به میزان لازم نمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم


با سلام امروز در خدمت شما هستم با طرز تهیه پلو با ته دیگ کدو حلوای، امیدوارم که از نحوه تهیه این غذا استفاده کافی را ببرید.

برای شروع کار ابتدا باید سینه مرغ را با کمی آب و نمک و زردچوبه در یک قابلمه ریخته و اجازه دهید تا پخته شود. از طرفی ا عدد لبو را پوست کنده و در ظرفی جدا با کمی آب روی حرارت قرار می دهیم تا پخته شود. همانطور که می دانید بهتر است از قبل برنج را نیز خیس کرده تا موقع پختن خوب قد بکشد و به اصطلاح ری کند. وقتی موادمان هر کدام به صورت جدا در حال پخته شدن هستند می توانید از فرصت استفاده کرده و کدو حلوایی را پوست کنده و به صورت حلقه یا برش های متوسط (هر طور که تمایل دارید) در آورده روی آن کمی نمک و دارچین ریخته و در ظرفی جدا قرار دهید.

ته دیگ کدو حلوایی


در مرحله بعد، بعد از اینکه همه مواد پخته شدند زیر شعله را خاموش می کنیم و اجازه می دهیم تا مواد خنک شوند سپس لبو را به صورت حبه ای خرد می کنیم و کنار می گذاریم و مرغ پخته شده را ریش ریش کرده و در ظرفی جدا کنار می گذاریم. سپس پیاز را خلال کرده و در کمی روغن و زردچوبه و فلفل سرخ می کنیم و بعد هویج را نیز خلال کرده و در پیاز سرخ شده و روغن تفت می دهیم و سرخ می کنیم اما دقت داشته باشید که هویج نباید خیلی سرخ شود و خاصیت خود را از دست دهد. در انتها مرغ ریش شده را به مخلوط پیاز و هویج اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا طعم پیاز و هویج به خورد آن برود.

ته دیگ کدو حلوایی


در این مرحله باید یک قابلمه را با مقداری آب و کمی نمک روی گاز قرار دهیم و اجازه دهیم تا جوش بیاید و وقتی که آب و نمک جوش آمد برنجی را که قبلا خیس کرده بودیم آب آن را می ریزیم و آن را به آب جوش و نمک اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا برنج به صورت نیم پخته در آید.

بعد برنج در حال پخت را می چشیم و اگر نمک آن کم بود کمی نمک اضافه می کنیم و وقتی برنج آماده بود آن را از روی گاز برداشته و درون آبکش ریخته تا آب آن خالی شود (به اصطلاح آبکش می کنیم). بعد قابلمه خالی را روی گاز قرار می دهیم تا آب آن با حرارت تبخیر شود و بعد از تبخیر تمام آب اضافی، داخل قابلمه مقداری روغن میریزیم و وقتی روغنمان کاملا داغ شد، کدو حلوایی هایی که قبلا به صورت حلقه بریده بودیم و با کمی نمک و دارچین مخلوط کرده بودیم را آهسته به ته قابلمه حاوی روغن داغ اضافه می کنیم. (مراقب باشید که روغن داغ به داخل چشم و روی صورت شما نپاشد)

 

بعد از اینکه کدوها را ته قابلمه چیدیم برنج آبکشمان را به اندازه یک پیمانه روی کدوها می ریزیم و بعد کمی از موادمان که شامل هویج و مرغ و پیاز سرخ شده در ماهی تابه هست را روی برنج ریخته و بعد دوباره یک پیمانه دیگر برنج روی آن میریزیم و دوباره کمی از مواد را اضافه کرده (به صورت لایه لایه مواد و برنج را اضافه می کنیم). در مرحله آخر باقیمانده موادمان را اضافه می کنیم و در انتها روی ان لبوهای حبه شده را قرار می دهیم و دم کرده زعفران را هم اضافه می کنیم.

در آخر روی قابلمه یک دم کنی قرار می دهیم و در قابلمه را محکم می بندیم و زیر آن را کم می کنیم تا برنجمان به همراه مواد به مدت 15 دقیقه کاملا دم بکشد.(می توانید بعد 15 دقیقه در قابلمه را بردارید و برنج را بچشید و امتحان کنید تا متوجه شوید که دم کشیده یا نه. اگر دم نکشیده در را ببندید و اجازه دهید کمی بیشتر بماند تا کاملا دم بکشد)

بعد از 15 دقیقه غذای ما آماده است و شما می توانید به همراه خانواده در وعده ناهار یا شام از این غذای لذیذ نوش جان کرده و لذت ببرید.

ته دیگ کدو حلوایی

آخرین آموزش ها
برترین ها
ظرف تخمه خوری فانتزی ۴۹/۰۰۰