webpaz logo
جستجو

پیراشکی سیب زمینی

مواد لازم :
سیب زمینی : 6 عدد شوید : 2 قاشق غذا خوری آرد : 4 لیوان شکر : 1 قاشق چای خوری مخمر : 1 قاشق چای خوری آب : 1 و 1/2 لیوان کره : 3 قاشق غذا خوری پیاز : 1 عدد روغن زیتون : 1 قاشق غذا خوری نمک و فلفل : به میزان لازم

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و در کنار خانواده روزگار خوشی را سپری کنید و چرخ روزگار بر وقف مرادتون بچرخه. 

دستور آشپزی امروز آموزش پیراشکی سیب زمینی است.


برای تهیه پیراشکی سیب زمینی ابتدا سیب زمینی ها را شسته و درون قابلمه ای  بریزید درون قابلمه آب ریخته به طوری که سطح روی سیب زمینی ها را کاملا آب بپوشاند قابلمه را بر روی شعله با حرارت متوسط قرار دهید تا سیب زمینی کاملا پخته شوند، بعد از این که سیب زمینی ها کاملا پخته شدند قابلمه را از روی شعله بردارید و بر روی سیب زمینی ها مقداری آب سرد بریزید تا خنک سده و شما به راحتی بتوانید آن ها را پوست بگیرید. سیب زمینی ها را درون ظرفی ریخته و با گوشت کوب و یا هر وسیله ی دیگر خوب بکوبید تا کاملا له شوند.


پیاز را پوست گرفته،شسته و به صورت خلالی یا نگینی ریز خرد کنید درون تابه ی مناسبی کره و روغن زیتون را بریزید تابه را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید پیاز را درون تابه ریخته و به همراه روغن و کره تفت دهید تا کاملا سرخ و طلایی شود، بعد از این که پیاز کاملا سرخ شد دو قاشق غذا خوری شوید خرد شده را به همراه مقداری فلفل و نمک به پیاز خود اضافه کرده و همراه ان کمی تفت دهید.

البته شما می توانید بجای شوید تازه از شوید خشک شده نیز استفاده کنید. سپس پیاز سرخ شده را به سیب زمینی له شده ی خود اضافه کرده و با آن خوب مخلوط کنید.

پیراشکی سیب زمینی


در این مرحله خمیر پیراشکی را آماده می کنیم البته شما می توانید هنگامی که سیب زمینی ها در حا آب پزشدن می باشند این کار را انجام دهید.

برای تهیه خمیر پیراشکی ابتدا مخمر را درون ظرفی ریخته و مقدار خیلی کمی بر روی آن آب گرم بریزید روی ظرف را بپوشانید و پنج دقیقه صبر کنید تا مخمر فعال شده و حجم آن دو برابر شود.

آرد را درون طرفی الک کرده و همراه یک قاشق چای خوری نمک و یک قاشق چای خوری شکر مخلوط کنید و سط آرد را کمی گود کرده و مخمر فعال شده را درون آن بریزید سپس به ارامی اب را به ارد هود اضافه کرده و خمیر را با دست مخلوط کرده و ورز دهید در انتها خمیر نرم لطیفی بدست می اید که با دست به راحتی می توان ان را شکل داد.

درون طرفی را کمی چرب کرده و خمیر پیراشکی را با دست کمی گرد کنید و داخل ظرف قرار دهید روی ظرف را با پارچه ی نخی بپوشانید و خمیر را به مدت یک ساعت در محیط اتاق قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.

پیراشکی سیب زمینی


بعد از استراحت خمیر بر روی سینی مقدار ارد بپاشد و خمیر را مانند نایوایی به صورت چانه های خمیری به اندازه ی نارنگی شکل دهید روی چانه های خمیر خود را با پارچه ی نخی بپوشانید تا خشک نشوند، سپس بر روی سطح صاف و تمیزی مقداری آرد بپاشید یکی از چانه های خمیر را بر روی سطح قرار داده و با وردنه خمیر را به صورت دایره پهن کنید از مایه ی سیب زمینی یک قاشق غذاخوری خمیر خود بریزید در یک لایه از خمیر را بلند کرده و بر روی لایه ی دیگر قرار دهید و با دست لبه های خمیر را کاملا به هم بچسبانید. به همین ترتیب بقیه ی پراشکی ها ی خود را درست کرده و درون سینی بچینید.

درون تابه ای به مقدار لازم روغن بریزید، تابه را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید اجازه دهید روغن درون تابه کاملا داغ شود، سپس پیراشکی ها را به ارامی درون تابه قرار دهید و بگذارید دو طرف پیراشکی کاملا سرخ و طلایی شود بعد از این که پیراشکی ها کاملا سرخ شدند می توانید آن ها را از تابه بیرون آورده و در ظرف مناسبی قرار دهید.

در این مرحله پیراشکی سیب زمینی شما آماده است، شما می توانید پیراشکی را با انواع سس های که دوست دارید سرو کرده و میل کنید، نوش جان

پیراشکی سیب زمینی

 

پیراشکی سیب زمینی

آخرین آموزش ها
برترین ها
عسل ریز هانی پات ۹۹/۰۰۰