webpaz logo
جستجو

خورشت کدو سبز

مواد لازم :
گوشت گوسفندی : 200 گرم کدو سبز : 4 عدد پیاز : 1 عدد آبغوره : 3 قاشق غذاخوری گوجه فرنگی : 2 عدد روغن : مقدار لازم نمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازم آب : دو لیوان رب گوجه فرنگی : 3 قاشق غذاخوری

یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی که شباهت زیادی به خورشت بادمجان دارد خورشت کدو است. کدو سرشار از خاصیت و ویتامین است و برای پوست مو قلب و ... فواید زیادی دارد و بسیار مورد توجه افرادی است که دارای رژیم غذایی هستند چون کدو سبز خاصیت چربی سوزی دارد. کدو برای سرخ کردن، روغن کمی لازم دارد برخلاف بادمجان که هنگام سرخ کردن، زیاد روغن مصرف می کند. خورشت کدو را می توان با گوشت مرغ - گوشت بوقلمون و یا گوشت گوسفندی تهیه کرد. برخی افراد در این خورشت لپه نیز می ریزند که بایستی در صورت استفاده از لپه در این غذا لپه را در مراحل اولیه پخت گوشت به غذا اضافه کرد تا لپه خوب بپزد. استفاده از گوجه فرنگی پخته شده در این خورشت نیز مانند لپه اختیاری است اما گوجه فرنگی شکل و رنگ و مزه خورشت را بهتر می کند. در اینجا تهیه خورشت کدو با گوشت گوسفندی و همراه گوجه فرنگی را برایتان توضیح می دهم.


ابتدا یک عدد پیاز متوسط را شسته پوست می کنیم و با چاقو به صورت ریز خرد می کنیم و یا می توان پیاز را رنده کرد. داخل یک قابلمه مقداری روغن می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازها را داخل روغن می ریزیم و خوب تفت می دهیم تا سبک و طلایی شود. سپس نصف قاشق مربا خوری زردچوبه به پیازها اضافه می کنیم و با پیازها تفت می دهیم. 

خورشت کدو سبز


200 گرم گوشت گوسفندی را می شوریم و با ساطور روی تخته گوشت خرد کنی به صورت تکه های درشت و خورشی تقریبا اندازه گردو خرد می کنیم. گوشتهای خرد شده را به پیاز داغها اضافه می کنیم و با آن تفت می دهیم تا رنگ ان تغییر کند، سپس 3 قاشق رب گوجه فرنگی را نیز به قابلمه گوشت و پیاز داغ اضافه می کنیم و با روغن تفت می دهیم تا خورشت ما خوشمزه تر و خوشرنگ تر شود و حالت خامی رب از بین برود. می توان برای خوشمزه تر شدن غذا از قلم و یا ماهیچه نیز استفاده کرد.


حالا در این مرحله 2 لیوان آب داخل قابلمه می ریزیم. شعله گاز را زیاد می کنیم تا آب خورشت جوش آید. وقتی آب جوش امد، درب قابلمه را می بندیم و شعله گاز را کم می کنیم و اجازه می دهیم تا گوشت به آرامی بپزد.


در این مرحله 4 تا کدو سبز را می شوریم و پوست می کنیم (می توان پوست کدو را نکند و فقط سر و ته کدو را با چاقو برید). داخل یک ماهی تابه مقداری روغن می ریزیم و آن را روی شعله گاز می گذاریم. روی کدوها کمی نمک می پاشیم و کدوها را یکی یکی داخل تابه سرخ می کنیم تا طلایی و نرم  و مغزپخت شوند. کدو برخلاف بادمجان موقع سرخ شدن روغن زیادی مصرف نمی کند.

خورشت کدو سبز


وقتی گوشت تقریبا پخته شد و نیم ساعت آخر آماده شدن خورشت، در این مرحله به داخل قابلمه گوشت ها نمک و فلفل و زردچوبه و 3 قاشق غذاخوری آبغوره اضافه می کنیم و مزه خورشت را می چشیم. سپس کدوهای سرخ شده را به خورشت اضافه می کنیم تا کدو مزه خورشت را به خود بگیرد و بهتر هم بپزد.

20 دقیقه منتظر می شویم تا آب خورشت کم شود و خورشت غلیظ شود (کدو چون زود می پزد ، وقتی گوشت خورشت کاملا پخت آن را به خورشت اضافه می کنیم تا له نشود و شکل خود را از دست ندهد). وقتی خورشت جا افتاد، آن را در ظرف خورشت خوری می کشیم.

2 عدد گوجه فرنگی را از وسط با چاقو نصف می کنیم و داخل ماهی تابه ای که کف آن روغن ریخته ایم سرخ می کنیم و گوجه فرنگی سرخ شده را برای تزیین و برای خوشمزه تر شده خورشت روی کدوها قرار می دهیم. اکنون خورشت کدوی ما آماده است. این خورشت خوشمزه برای ناهار با برنج و همراه با سالاد و سبزی و زیتون قابل استفاده است. ترجیحا گوشت و کدو و گوجه را طوری در ظرف بچینید که به طور جداگانه هر قسمت را بتوان برداشت و شکل کار هنگام کشیدن خورشت به هم نریزد. 

خورشت کدو سبز

آخرین آموزش ها
برترین ها