webpaz logo
جستجو

محلبی

مواد لازم :
شیر : 3 و 1/4 پیمانه خامه زده شده : 3/4 پیمانه شکر : 1/2 پیمانه و 2 قاشق غذا خوری بهار نارنج : عرق، 2 و 1/2 قاشق چای خوری گلاب : 1 قاشق چای خوری نشاسته ذرت : 1/2 پیمانه و 2 قاشق چای خوری گل محمدی : سیروپ گل رز، 2 قاشق غذا خوری آب : 1/4 پیمانه مغز پسته : 100 گرم کره : ۲ قاشق چای خوری

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و در کنار خانواده روزگار خوشی را سپری کنید و چرخ روزگار بر وقف مرادتون بچرخه. 

دستور آشپزی امروز آموزش تهیه محلبی است، محلبی دسر بسیار خوشمزه ی می باشد که از سه لایه پودینگ،سیروپ و مغز پسته ی بو داده تشکیل می شود. بنابراین علاوه بر طعم، ظاهر این دسر نیز بسیار فوق الهاده و شیک ومجلسی می باشد و شما به راحتی می توانید از آن در مجالس و مهمانی ها خود استفاده کنید.

امیدوارم دستور آشپزی امروز هم مورد قبول و پسند شما دوستان واقع شده باشد و شما نیز در منزل بتوانید این دسر خوشمزه را تهیه کنید.


برای تهیه محلبی ابتدا باید پودینگ محلبی را آماده کرد برای این کار ابتدا درون قابلمه ی کوچکی یا شیر جوش، شیر، خامه ی زده شده و یک دوم پیمانه نشاسته ی ذرت و یک دوم پیمانه شکر را بریزید و مواد را به آرامی با یکدیگر مخلوط کنید به طوری که نشاسته ی ذرت کاملا درون شیر حل شده و هیچ گلوله ای از نشاسته ی ذرت باقی نماند.

ظرف را بر روی شعله با حرارت متوسط بگذارید و به آرامی و مرتب مواد خود را هم بزنید تا ته نگیرد هنگامی که مواد داخل طرف به جوش آمد به طوری که بر روی ظرف کلی حباب ایجاد شد و پودینگ شما به غلظت دلخواه رسید ( پودینگ باید غلظتی شبیه به فرنی داشته باشد ) طرف را از روی شعله بردارید و یک قاشق چای خوری گلاب و دو قشق چای خوری بهار نارنج به آن اضافه ‌کرده و پودینگ خود را یک بار دیگر هم زده تا گلاب و بهار نارنج نیز با بقیه مواد پودینگ محلبی شما ترکیب شود.

پودینگ را به انداز ه ی یکسان درون لیوان های خود بریزید من با توجه به حجم مواد اولیه خود هشت لیوان محلبی توانستم تهیه کنم. بعد از این که پودینگ درون لیوان ها سرد شد لیوان ها را حدود بیست دقیقه درون یخچال قرار دهید تا کاملا پودینگ محلبی خود را بگیرد، در این مدت نیازی نیست روی لیوان ها را بپوشانید. در این مدت به سراغ تهیه سیروپ محلبی بروید

محلبی


درون شیر جوش یا قابلمه ی کوچکی، سیروپ گل رز را به همراه آب، دو قاشق چای خوری نشاسته ی ذرت و یک دوم قاشق چای خوری بهار نارنج را درون ظرف ریخته و ظرف را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید، مواد سیروپ محلبی را به آرامی و مرتب هم بزنید تا مواد درون ظرف به جوش آمده و مواد با هم غلیظ و یکدست شده و بر روی آن حباب های زیادی ایجاد شود. در این مرحله سیروپ را از روی حرارت بردارید.

لیوان های محلبی را از یخچال بیرون آورده و با قاشق از سیروپی که آماده کرده اید به طور مساوی بر روی پودینگ درون لیوان ها بریزید، بعد از این که سیروپ را درون لیوان ریختید لیوان را به آرامی کمی تکان دهید تا سیروپ بر روی سطح پودینگ کاملا پهن شود.سپس لیوان ها را مجددا این بار به مدت دو ساعت درون یخچال قرار دهید.


مغز پسته ها را کاملا خرد کنید شما برای این کار می توانید از آسیاب نیز استفاده کنید.

تابه ی تفلون یا نسوز مناسبی انتخاب کنید، تابه را را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید، کره را درون تابه بریزید به محض این که کره ذوب شد تابه را کمی تکان دهید تا تهاراجسطوح تابه چرب شود، مغز پسته های خرد شده را درون تابه ریخته و با کره خوب تفت دهید تا کاملا مغز پسته ها برشته شوند، سپس دو قاشق غذاخوری شکر را نیز به مغز پسته اضافه کنید، اجاز دهید شکر کم کم ذوب شده و حالت کاراملی به خود بگیرید.

به محض این که شکر ذوب شد تابه را از روی شعله بردارید و یک دوم قاشق چای خوری بهار نارنج به مغز پسته های خود اضافه کرده و یک بار دیگر مواد خود را هم زده تا عرق بهار نارنج با مواد درون تابه کاملا ترکیب شود، سپس مغز پسته ی بو داده ی خود را در کاسه ی تمیزی بریزید تا کاملا خنک شود.

لیوان های ملحبی را از یخچال بیرون بیاورید، با قاشق به طور یکسان از مخلوط مغز پسته درون لیوان ها بریزید، در این مرحله دسر محلبی شما کاملا آماده است می توانید آن را سرو کنید، نوش جان

محلبی

محلبی

آخرین آموزش ها
برترین ها
همزن و کف ساز مدل HONGXIN ۶۹/۰۰۰