webpaz logo
جستجو

کاستارد برنج

مواد لازم :
شکر : 1/3 پیمانه شیر : 1 پیمانه کشمش پلویی : 1/3 پیمانه خامه : 1/2 پیمانه تخم مرغ : 2 عدد وانیل : 1/8 قاشق چایخوری برنج : 1 پیمانه روغن مایع : 2 قاشق غذا خوری پودر دارچین : 2 قاشق چایخوری

به نام خدا

 سلام به هاراجی های خوش اخلاق ... و سر حال...

کاستارد برنج از دسر های خوشمزه ای است که شبیه فرنی و یا شیر برنج هست که بسیار مقوی و لذیذ هست و مناسب حال کودکان و سال خوردگان می باشد.

 اگر کسی به تنهایی از خوردن شیر و یا کشمش پلویی و یا حتی تخم مرغ امتناع می کند با درست کردن و خوردن کاستارد برنج از خواص این مواد بهره مند می شود.


 ابتدا برای یک پیمانه برنج ما دو پیمانه آب را روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا به جوش آید.


 برنج را تمیز دو الی سه با آب تمیز می شوییم و بعد در قابلمه مناسبی ریخته سپس آب جوشیده را اضافه می کنیم و یک دوم قاشق چای خوری نمک پاشیده و یک قاشق غذا خوری روغن مایع اضافه نموده بعد روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا برنج به صورت کته بپزد.


بعد از این که برنج آبش تبخیر شد و ما دم گذاشتیم و کاملا پخته شد با چنگال برنج را زیر و رو می کنیم تا کمی خرد و له شود.

( برای راحتی کار می توانید از برنج نیم دانه استفاده کنید ).

کاستارد برنج

 

 تخم مرغ ها را در داخل ظرف مناسبی شکسته و با هم زن دستی خوب هم می زنیم تا سفیده و زرده تخم مرغ ها با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند و یک مایع روان و یک نواختی درست شود.


حال در ادامه شکر و وانیل را اضافه می کنیم و مجددا مواد را با هم زن دستی خوب هم می زنیم تا با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند.


 بعد خامه را به مواد مخلوطی اضافه می کنیم و مجددا با هم زن دستی مواد را هم زده تا خوب با هم مخلوط شده و کاملا ترکیب شود و مایه یک دستی درست شود.

کاستارد برنج

 

 شیر را در داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا به جوش آید بعد از روی حرارت بر می داریم و صبر می کنیم تا خنک شود سپس به مواد مخلوطی تخم مرغ زده شده اضافه می کنیم و مجددا با لیسک مواد را زیر و رو کرده و هم می زنیم تا با هم مخلوط شوند.


کشمش پلویی را خوب پاک کرده و تمیز می شوییم و در داخل آبکش مناسبی ریخته تا آب اضافی آن گرفته شود بعد از مدتی که کمی خشک شد به مواد مخلوطی اضافه نموده و هم چنین پودر دار چین را اضافه می کنیم و خوب مواد را زیر و رو کرده و با قاشق هم می زنیم تا مواد خوب مخلوط شوند.


فر را روشن می کنیم و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.


 برنج کته پخته شده را به مواد مخلوطی اضافه می کنیم و خوب مواد را با قاشق غذا خوری زیر و رو کرده و هم می زنیم تا کاملا مواد با هم مخلوط شوند.

 

 حال مواد مخلوطی را در داخل قالب مورد نظر که آن را بهتر است کمی با روغن مایع باقی مانده چرب کنیم می ریزیم روی آن کمی پودر دارچین باقی مانده را می پاشیم و به مدت 90 دقیقه قالب را در داخل فر گرم شده می گذاریم.

کاستارد برنج


در تهیه کاستارد برنج می توانید از پودر هل و پودر زنجبیل نیز استفاده کنید.

اگر دوست داشتید که کاستارد برنج زعفرانی درست کنید باید به اندازه یک چهارم قاشق چای خوری زعفران ساییده را در داخل ظرف درب داری بریزید و نصف استکان آب جوش اضافه کنید و بعد ظرف را روی حرارت بخار آب بگذارید بعد از تقریبا 10 الی 15 دقیقه زعفران دم می کشد سپس زعفران دم کشیده را به شیر در حال جوش اضافه نموده و با سایر مواد مخلوطی ترکیب کنید.

کاستارد برنج را هم می توانید به عنوان وعده غذایی و یا میان وعده هم گرم بخورید و هم سرد میل کنید.

کاستارد برنج بیشر مخصوص سحری در ماه مبارک رمضان هست که می توانید از شب قبل آن را درست کنید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها
نگهدارنده درب قابلمه طرح آدمک ۱۹/۰۰۰