webpaz logo
جستجو

خورشت سیب گلاب

مواد لازم :
سیب : 4 عدد گوشت لخم : 400 گرم سیب گلاب : 6 عدد پیاز : 1 عدد سرکه : 1 قاشق غذاخوری آرد ذرت : 1 قاشق غذاخوری روغن مایع : مقدار کافی نمک فلفل زردچوبه : مقدار کافی شیره انگور : 1/4 پیمانه

خورشت ها از جمله غذاهایی هستند که تقریبا امکان تهیه انها  به همراه گوشت مرغ و یا گوشت قرمز و همراه با خیلی از میوه ها مثل به( خورشت به الو و . . . ) و سیب( خورشت سیب و . . . ) و پرتقال (خورشت پرتقال) و . . . وجود دارد. در این میان خورشت سیب از خورشتهای خوشمزه و لذیذ می باشد. این خورشت از انجا که با سیب خوش عطر و طعم گلاب تهیه می شود بوی بسیار مطلوبی داردو خورشتی فصلی است . این خورشت همانند دیگر خورشتها علاوه بر گوشت قر مز تکه ای امکان تهیه ان با گوشت مرغ و یا گوشت قل قلی نیز وجود دارد.

این غذای خوشمزه برای وعده غذایی ناهار با برنج بسیار مناسب است. در اینجا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را برایتان می نویسم. در تهیه این خورشت دقت شود که اگر خورشت بیش از حد روی گاز بماند سیب گلاب ما له می شود و شکل ظاهری خورشت از دست می رود. ضمنا خورشت سیب را در صورت تمایل می توان با انواع سیب مثل سیب قرمز و یا زرد و . . . نیز تهیه کرد که در این صورت امکان پخت خورشت در تمام فصول به علت در دسترس بودن سیب ممکن است و برخی افراد به خورشت سیب آلو نیز اضافه می کنند و خورشت سیب الو درست می کنند که اختیاری است.


ابتدا و درشروع کار پیاز داغ غذا را درست می کینم و برای این منظور یک عدد پیاز را با اب خوب می شوریم و با چاقو ان را پوست می کنیم و سپس آن را به صورت خیلی ریز و نگینی  روی تخته اشپزخانه خرد می کنیم. داخل یک ماهی تابه کمی روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد پیازهای نگینی خرد شده را داخل تابه در روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک و کم حجم شوند. سپس کمی زردچوبه با پیاز داغها اضافه می کنیم و آن را داخل تابه با پیازها مخلوط می کنیم.

خورشت سیب گلاب با گوشت لخم


سپس در این مرحله سراغ گوشت غذا و خرد کردن آن می رویم و برای این کار 400 گرم گوشت گوسفندی را با اب می شوریم و ابکش می کنیم. وقتی اب گوشت رفت ، ان را روی تخته آشپزخانه  به صورت تکه های ریز و حالت گوشت قیمه ای می بریم و خرد می کنیم . سپس گوشت ریز شده را به تابه پیاز داغها اضافه می کنیم و گوشت را در پیازها تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد. وقتی گوشت تغییر رنگ داد نوبت اضافه کردن اب است. اکنون 3 پیمانه اب داخل قابلمه حاوی گوشت و پیاز داغ  می ریزیم و زیر شعله گاز را زیاد می کنیم و وقتی اب داخل قابلمه جوش امد زیر شعله را کم می کنیم و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا گوشت ما روی شعله ملایم گاز به ارامی بپزد.  

خورشت سیب گلاب با گوشت لخم


سپس در این مرحله 6 عدد سیب را می شوریم و با چاقو پوست می کنیم و آنها را به صورت  درشت  و مکعبی خرد می کنیم . سپس داخل یک تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و وقتی روغن داغ شد سیب ها را در روغن داغ تفت می دهیم تا سرخ شود و بپزد و سیب ها کمی نرم شوند.

 


سپس در این مرحله وقتی اب خورشت تقریبا کم شد و گوشتها پخت ، سیبهای سرخ شده مرحله قبل را به خورشت اضافه می کنیم و کمی نمک و فلفل  و زرد چوبه نیز به خورشت اضافه می کنیم و مزه خورشت را می چشیم. سپس در همین مرحله 1/4 پیمانه شیره انگور و 1 قاشق غذاخوری سرکه را نیز داخل خورشت سیب  گلاب می ریزیم. و برای اینکه خورشت جا بیفتد و لعابدار شود 1 قاشق ارد را در نصف استکان اب سرد حل می کنیم و به خورشت سیب اضافه می کنیم و منتظر می شویم تا خورشت غلیظ شود و به روغن بیفتد و یا به عبارتی خورشت جا بیفتد. اکنون خورشت ما اماده است . زیر گاز را خاموش می کنیم و ان را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای ناهار همراه با برنج و سبزی خوردن و سالاد شیرازی و زیتون و . . . میل می کنیم.

خورشت سیب گلاب با گوشت لخم

آخرین آموزش ها
برترین ها