webpaz logo
جستجو

کیک کنجدی

مواد لازم :
ارد : 3 پیمانه شکر : 2 پیمانه تخم مرغ : 4 عدد هل : 1/4 قاشق چایخوری وانیل : 1/4 قاشق چایخوری گلاب : 2 قاشق چایخوری کنجد : نصف پیمانه روغن مایع : مقدار کافی ماست : 1 پیمانه بکینگ پودر : 1 قاشق چایخوری

کیک بعنوان یک میان وعده و نوعی دسر که اکثرا دارای سه خصلت شیرین بودن و سبک بودن و بافت نرم و اسفنجی است ، علاوه بر میان وعده برای صبحانه و یا عصرانه نیز گزینه مناسبی است. کیک ها امروزه در طعمها ( وانیل - شکلات -موز و ...) و رنگها ( قهوه ای -کرم - سفید و ..) و مزه ها و شکلهای مختلفی درست می شوند و وجه مشترک تمام کیک ها مواد اصلی تشکیل دهنده انها یعنی تخم مرغ و شکر و شیر( ماست یا اب) و روغن یا کره است.

از لحاظ کلی و در یک تقسیم بندی بزرگ ، کیکها به دو دسته کیک چرب ( کره ای ) و غیر چرب ( کیک اسفنجی ) تقسیم می شوند. در میان کیک ها یکی از انواع خوشمزه و پر طرفدار انها کیک کنجدی است که بخاطر دارا بودن کنجد بسیار مفید و پر از ویتامین و با بوی خوش هل و گلاب بسیار خوش عطر خواهد بود . این کیک خوشمزه طرفداران زیادی دارد و طرز تهیه ان نیز بسیار آسان می باشد.

در این مطلب طرز تهیه کیک کنجدی را که شامل تخم مرغ و ارد و شکر و وانیل و بکینگ پودر و هل و گلاب و روغن مایع و ماست و کنجد است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردنش همراه با خانواده لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع 4 عدد تخم مرغ را داخل یک ظرف می شکنیم  و در صورت سالم بودن به ان 1/4 قاشق چایخوری هل و 1/4 قاشق چایخوری وانیل و 2 پیمانه شکر اضافه می کنیم و ان ها را با همزن برقی برای  مدت 10 دقیقه خوب مخلوط می کنیم تا حجمش زیادتر شود و رنگ تخم مرغ نیز کرم روشن شود و از لختگی در اید. هرچه بیشتر کیک را هم بزنیم پف کیک بیشتر خواهد شد.

 


سپس در ادامه در این مرحله ، 1 پیمانه روغن مایع و 1 پیمانه ماست را به مواد مرحله قبل (یعنی تخم مرغ و شکر و هل و وانیل همزده ) اضافه می کنیم و با انها خوب مخلوط می کنیم و سپس 2 قاشق چایخوری گلاب را برای خوش عطر شدن کیک به ان اضافه می کنیم ( در صورت تمایل می توان گلاب را حذف کرد) .


سپس در ادامه در این مرحله ، 3 پیمانه ارد و 1 قاشق چایخوری بکینگ پودر را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را 2 بار تا 3 بار الک می کنیم تا کیک ما اسفنجی و نرم شود .سپس ارد و بکینگ پودر الک شده را به مواد مرحله قبل  آرام آرام  اضافه می کنیم و با یک لیسک و یا دور کند همزن برقی در یک جهت مواد را هم می زنیم و ارد را با مواد مرحله قبل قاطی می کنیم تا کاملا آرد حل شود و گلوله نشود و مایه یکدستی حا صل شود. اکنون مایه کیک ما اماده است.

 کیک کنجدی


سپس در ادامه در این مرحله ، قالب کیک مورد نظر را به شکل دلخواه انتخاب می کنیم و ته قالب را با روغن مایع کمی چرب می کنیم و همه جای ان را به کنجد آغشته می کنیم و نصف پیمانه کنجد را کف قالب می ریزیم. سپس از مایه  کیک اماده شده در مرحله قبل کف قالب می ریزیم و ان را تکان می دهیم تا روی کیک صاف شود و مایه کیک بطور یکنواخت در همه جای قالب پخش شود. اکنون باید قالب در فر گذاشته شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، قالب کیک را در فر که از 30 دقیقه قبل با حرارت 180 درجه سانتی گراد گرم کرده بودیم برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا کیک ما بپزد. به کمک یک خلال دندان و فرو کردن ان در کیک از پختن ان مطمین می شویم .


سپس در ادامه در این مرحله ، وقتی کیک پخت  و اماده شد ، فر را خاموش می کنیم و بعد از 5 دقیقه ان را از فر بیرون می اوریم و در ظرف مناسب می گذاریم و کیک کنجدی خوشمزه  را برای عصرانه همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم و یا در صورت تمایل برای صبحانه و یا میان وعده ان را استفاده می کنیم. نوش جان .

کیک کنجدی

آخرین آموزش ها
برترین ها
عسل ریز هانی پات ۹۹/۰۰۰